آیا گوگل ادز بر روی رتبه سئو تاثیری دارد؟

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو

سوالی که به طور مرتب برای خیلی از افراد پیش می آید این است که «آیا واقعا گوگل ادز بر روی سئو تاثیری دارد یا خیر؟» حتی خیلی از افراد این مسئله را با عنوان تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو مطرح می کنند. اما آیا واقعا رابطه ای میان این دو وجود دارد و تبلیغات در گوگل می تواند به طور مستقیم در ارتقاء رتبه سایت در گوگل نقشی داشته باشد یا خیر؟

آنچه از آن به عنوان بهینه سازی یا سئو سایت یاد می‌شود، همان بهینه‌سازی برای موتور جستجو (Search Engine Optimization) نام دارد. پیشرفت در سئو می‌تواند با ایجاد ارتباط بیشتر صفحه با کاربران، به رتبه‌بندی سایت در نتایج جستجوی گوگل کمک کند. در ادامه تاثیر گوگل ادز بر سئو را بررسی می کنیم.

تبلیغات به ازای هر کلیک (Pay-per Click) مانند گوگل ادز٬ نوعی تبلیغات آنلاین پولی است که در کنار جستجوهای مربوطه و سایر مطالب وب ظاهر می‌شود. اجرای یک کمپین گوگل ادز، علی رغم برخی ادعاها، به طور مستقیم به رتبه بندی SEO کمک نمی‌کند. با این حال، تبلیغات PPC می‌تواند در ارتباط با مخاطبان آنلاین بیشتر مفید باشد.

تاثیرات گوگل ادز بر سئو

PPC و تفاوت آن با SEO

برای درک بهتر تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو سایت نگاهی به تفاوت های میان SEO و تبلیغات گوگل بینداریم:
تفاوت اصلی و ظاهری بین سئو و PPC (پرداخت به ازای کلیک) این است که سئو به طور مستقیم هزینه ای ندارد، در حالی که تبلیغ در گوگل به ازای هر کلیک هزینه ای را برای تجارت مورد بحث دارد. البته تفاوت دیگر در دسته بندی است، مطالبی که به صورت ارگانیک و طبیعی در جستجو بالا می آیند در دسته بندی جداگانه ای از تبلیغات پولی قرار می گیرند.

برای ارتقا کلمات کلیدی خود به صورت ارگانیک، هم باید کاربران را در نظر بگیرید و هم موتورهای جستجو را. مفید بودن مطالب سایت، مرتبط بودن با موارد مورد جستجو و قابلیت استفاده از محتوا در گوشی های همراه نیز بر سئو تاثیر گذار است.

در مقابل، تبلیغ در گوگل یعنی آگهی دادن برای محصول و برند که البته امکاناتی در اختیار شما برای مدیریت آگهی قرار می دهد. اما تفاوت سئو و تبلیغ در گوگل صرفا به این موارد محدود نمی شود و تفاوت اصلی در نوع کارکرد آنهاست.

هنگام تلاش برای بهبود سئوی سایت، موارد مختلفی وجود دارد که باید به آنها توجه نمود. برای مثال٬ یکی از مهم ترین موارد آن است که اطمینان حاصل کنید که نوشته‌های وب سایت برای کاربران واضح، مفید و توصیفی است.

موضوع خود را با زبانی ساده و آسان برای خواندن توضیح دهید و سعی کنید کلماتی را که فکر می‌کنید کاربران به جستجوی آنها به سایت شما وارد می‌شوند، به نحو احسن استفاده کنید.

و اما گوگل ادز راه حل تبلیغاتی پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) است که درست زمانی که افراد به دنبال آنچه شما عرضه می‌کنید هستند، لینک سایت شما با علامت AD در کنار سایر نتایج صفحه اول گوگل مشخص می شود.

اگر کاربران بر روی این لینک کلیک کنند٬ هزینه ای از آن مبلغی که برای تبلیغات پرداخت کرده بودید٬ از شما کسر میگردد. یعنی شما فقط زمانی به ازای تبلیغات پرداخت می‌کنید که شخصی برای بازدید از سایت شما و یا تماس با کسب و کار شما بر روی تبلیغات کلیک کند. در واقع این تبلیغات به شما این امکان را می‌دهد تا مورد توجه مخاطبان بیشتری قرار بگیرید.

PPC و تفاوت آن با SEO

سایر تفاوت های سئو و تبلیغ در گوگل

یکی دیگر از تفاوت های سئو و گوگل ادز در این است که تبلیغات گوگل٬ با نمایش سایت شما در وب سایت‌های مربوطه، امکان ارتقاء تجارت شما را در خارج از گوگل برای شما فراهم میسازد. شبکه‌ی نمایش گوگل از هزاران سایت در سراسر وب تشکیل شده است، جایی که می‌توانید با مشتریان بالقوه بیشتری نیز ارتباط برقرار کنید.

می‌توانید سایت های خاصی را از شبکه انتخاب کنید یا انواع افرادی را که می‌خواهید به آنها دسترسی پیدا کنید انتخاب کنید و به گوگل اجازه دهید لیستی برای شما ایجاد کند.

علاوه بر این، شما می‌توانید تبلیغات خود را در هر زمان تغییر دهید، تا به گروه خاصی از افراد (با توجه به علاقه، منطقه جغرافیایی و غیره) دسترسی پیدا کنید یا یک معامله یا محصول خاص را تبلیغ کنید. این روش تبلیغ می‌تواند منبع خوبی برای شرکت‌های کوچکی باشد که نمی‌توانند مرتباً سئو را به روز کنند تا فروش، تبلیغات یا تغییرات فصلی پیشنهادهای خود را منعکس کنند.

راه حل تبلیغاتی PPC مانند گوگل ادز نتایج مشابه SEO را ندارد و رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک شما را بهبود نمی‌بخشد. اما به دلیل انعطاف‌پذیری می تواند در هر لحظه از کسب و کارها در هر اندازه‌ای توجه مردم را به خود جلب کند.

تاثیر گوگل ادوردز بر روی سئو

گوگل ادز در راستای کمک و تاثیر گذاری در SEO

گوگل ادز دارای مجموعه ای از ابزارها است که می‌توانید با استفاده از آنها در روند بهینه‌سازی سایت خود تاثیر گذار باشید. به عنوان مثال، ابزار keyword planner می‌تواند به شما کمک کند لیستی از اصطلاحات و عبارات کلیدی مربوط به تجارت خود را ایجاد کنید که مخاطبان شما به دنبال آن هستند. سپس می‌توانید آنها را در محتوای سایت خود استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از ابزارهای ردیابی گوگل ادز نیز برای اندازه گیری اینکه آیا تغییرات سایت و کمپین تبلیغاتی گوگل شما منجر به بازدیدکننده یا تبدیل بیشتر می‌شود استفاده کنید.

گوگل ادز مسیر دستیابی به مشتریانی است که می‌توانند نمودار فروش شما را افزایش دهند و کسب اهداف اقتصادی از طریق گوگل ادز با سرعت بیشتر انجام می‌شود. از سوی دیگر، تمرکز بر سئوی سایت می‌تواند در دراز مدت به ارتقاء سایت کمک کند. بنابراین، می‌توان گفت که برای دستیابی به مشتریان بالفعل خود از خدمات گوگل ادز غافل نشوید. وفاداری مشتریان و بازگشت آنها به سایت شما می‌تواند در سئوی سایت اثرگذار باشد.

وقتی مخاطبین به دنبال پیشنهاد شما هستند با آنها ارتباط برقرار کنید. SEO یک سنگ بنای سنتی در بازاریابی آنلاین موفق است، زیرا به شما بهترین فرصت برای یافتن را می دهد. حتی اگر مراحل اجرا مدتی طول بکشد تا درست شود، گوگل ادز به شما این امکان را می‌دهد تا سریعتر، بدون توجه به کوچک و بزرگ بودن کسب و کار خود به مشتریهای هدف دسترسی پیدا کنید و کمپین خود را به صورت سفارشی تنظیم نمایید.

تاثیرات تبلیغ در گوگل بر سئو سایت

تاثیر تبلیغات گوگل بر روی سئو: آیا گوگل ادز بر سئو تاثیر دارد؟

برای اینکه بتوانیم تاثیر تبلیغات در گوگل بر سئو سایت را بهتر مشخص کنبم باید در ابتدا با عوامل تاثیر گذار در سئو آشنا شویم:
عواملی که بر روی سئو وب سایت تاثیر می گذارند، به دو دسته عوامل مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند.

عوامل تاثیرگذار به شکل مستقیم، مواردی هستند که موجب افزایش رتبه سایت شما و قرار گرفتن آن در صفحه اول گوگل می شوند. مواردی مانند تولید محتوا و بک لینک.

اما عواملی که به طور غیر مستقیم اثر گذارند، نه آنقدر تاثیر زیادی بر سئو دارند که در دسته ی عوامل مستقیم قرار بگیرند، و نه آنقدر بدون فایده هستند که بتوان تاثیرشان را انکار کرد.

بنابراین٬ تاثیراتی که گوگل ادز نیز بر روی رتبه سئو دارد، در دسته ی عوامل تاثیرگذار غیر مستقیم قرار می گیرد. به این معنی که گوگل ادز با برجسته سازی برند، بررسی نرخ کلیک روی تبلیغات، پیدا کردن کلمات کلیدی، تخمین ترافیک و افزایش اشتراک گذاری لینک های شما، به طور غیر مستقیم میتواند به تلاش های شما در جهت بهبود رتبه های سایت شما در گوگل کمک کند.

در حقیقت این عوامل به طور نامحسوس، تاثیراتی مهمی بر روی سئو وب سایت شما می گذارند. از جمله عوامل تاثیرگذار به شکل غیر مستقیم می توان به فضای مجازی نیز اشاره نمود.

واقعیت آن است که در مورد ارتباط بین سئو و تبلیغات در گوگل (کلیکی) شباهت بسیاری وجود دارد. چیزی که بواسطه کارشناسان سئو ادعا شده این است که این دو، با وجود اینکه ماهیتی جدا از هم دارند ولی می توانند در ترکیب با هم باعث رشد یک تجارت شوند. اما این معنایش آن نیست که تبلیغات بیشتر در گوگل به معنای ارتقای رتبه سایت در گوگل است.

تاثیرات گوگل ادز در سئو چگونه است؟

همان طور که گفتیم به طور مستقیم گوگل ادز بر سئو تاثیر ندارد، اما به اشکال مختلف و غیر‌مستقیم چنین تاثیری وجود داشته و ثابت شده است.

کاربران ممکن است یک مطلب را بر دیگری ترجیح دهند

اگر برند و محصول شما در نتایج جستجوی یک کاربر، هم به واسطه یک آگهی تبلیغاتی و هم به صورت ارگانیک و طبیعی بالا بیاید، احتمال کلیک کاربر روی یکی از این موارد به شدت بالا می رود. به این ترتیب، بهتر است که شما در هر دو عرصه به صورت موازی حضور داشته باشید.

تبلیغات گوگل و سئو می تواند حضور آنلاین شما را بالا ببرد

اگر شما به صورتی همگام و متوازن از تبلیغ در گوگل و سئو استفاده کنید، حضور شما در فضای جستجو بالا می رود.

تبلیغ در گوگل عملا میزان کلیک ورودی شما (CTR) را بالا می برد و این امر در کنار سئو باعث می شود که چشم کاربران هرچه بیشتر با برند و محصول شما برخورد و مواجهه داشته باشد، اشاره به سایت شما یا حتی لینک دهی را بالا می برد که مجموع این موارد بر رتبه بندی ارگانیک شما تاثیر گذار خواهد بود.

برای کسب و کار من سئو بهتر است یا تبلیغات گوگل؟

به طور کلی نمی توان یک قاعده را در این رابطه مدنظر قرار داد و گفت که برای کدام کسب و کار، سئو بهتر است و برای کدام کسب و کار تبلیغات گوگل. واقعیت آن است که یک تجارت برای رسیدن به موفقیت باید از هر دو این ابزارها بهره ببرد.

سئو یک فرآیند طولانی مدت است که نیاز به پشتیبانی، رعایت کیفیت و البته صبر دارد. به واسطه گوگل ادز شما می توانید به صورت مقطعی به مشتریان هدف خود دست پیدا کنید. توصیه اغلب کارشناسان بر آن است که از هر دو این ابزار به صورتی ترکیبی استفاده شود.

گوگل ادز برای شرکت‌هایی که تمرکز خود را بر روی تبلیغات و فروش دارند بهترین عملکرد را دارد. این استراتژی برای شرکت‌هایی که می‌خواهند نتایج فوری را ببینند و بتوانند به محض راه اندازی کمپین بر تلاشهای خود نظارت کنند، بهترین است.

اما اگر به دنبال ایجاد یک جریان پایدار در طول زمان یا افزایش آگاهی از برند هستید، SEO بهترین عملکرد را دارد. این استراتژی به افراد بیشتری کمک می‌کند تا برند شما را پیدا کنند و در مورد آن اطلاعات کسب کنند. با دقت و تلاش می‌توانید سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید و به تجارت خود کمک کنید تا بازدید بیشتری داشته باشد.

در نهایت اینکه SEO در مقابل گوگل ادز برای فعالیت بازاریابی شما بهتر باشد یا خیر، به اهداف کسب و کار شما بستگی دارد. اما لازم به ذکر است که هم سئو و هم تبلیغات PPC به طرق مختلف می‌توانند کمک کننده باشند. این روزها بسیاری از افراد وقتی خواستار توصیه‌های رستوران، بررسی مشاغل یا پاسخ سوالات خود هستند و جواب این است که SEO و هم گوگل ادز می‌توانند به شما کمک کنند.

چگونگی استفاده ترکیبی از سئو و تبلیغات گوگل

برای اینکه بتوانید از بیشترین تاثیر تبلیغات در گوگل بر سئو بهره ببرید میتوانید به طور ترکیبی از این دو استفاده کنید. با استفاده از هر دو بهترین فرصت برای افزایش بازدید سایت شما در کوتاه مدت و تقویت حضور آنلاین کسب و کارتان برای موفقیت دراز مدت فراهم می شود.
تاثیر گوگل ادز بر سئو کدام است

کسب اطلاعات در مورد کاربران

در زمینه بازاریابی و رسیدن به مشتریان مورد نظر هرچه اطلاعات شما بالاتر باشد، امکان موفقیت شما هم بالاتر است. تبلیغات گوگل، اطلاعات بسیار ارزشمندی را در ارتباط با مشتریان هدف در اختیار شما قرار می دهد و می توانید از این اطلاعات در سئو سایت خود هم استفاده کنید. به واسطه این اطلاعات شما می توانید، مخاطبان خود را بشناسید و استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را اصلاح کنید.

همچنین با استفاده از گوگل ادز، شما می توانید متوجه شوید که کدام لغات کلیدی بیشترین میزان تبدیل(رسیدن به فروش) را دارند و به این ترتیب می توانید از آن لغات کلیدی در سئو خود استفاده کنید.

بالا رفتن اعتبار

وقتی کاربر دو بار با نام برند یا محصول شما مواجه شود، به صورتی ناخودآگاه در مورد تجارت شما احساس اطمینان می کند. درواقع نوعی تبلیغ غیر مستقیم در این میان انجام می شود.

استفاده از PPC به عنوان یک ابزار پیش-سئو

تفاوت سئو و تبلیغ در گوگل می تواند به عنوان یک امتیاز در تحلیل های پیش از اعمال سئو بر سایت مد نظر قرار بگیرد. اگر در مورد سرمایه گذاری در حوزه سئو دچار تردید هستید، می توانید استراتژی لغات کلیدی خود را در یک کمپین گوگل ادز به کار ببندید و تاثیر آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. البته این مورد، نیاز به تحلیل های کارشناسی و استفاده از مشاوره های افراد فعال و با تجربه در این حوزه دارد.

نتیجه گیری

به طور کلی، تبلیغات گوگل می تواند بر سئو تاثیر گذار باشد. اما همان طور که گفتیم این تاثیر به صورت غیر مستقیم حاصل می شود و البته برای اینکه این تاثیر به صورتی مثبت حاصل شود باید اطلاعات اخذ شده در گوگل ادز یا در سئو را با هم ترکیب کنید.

با وجود تفاوت سئو و تبلیغ در گوگل، پتانسیل بالایی در استفاده از این دو ابزار برای رشد تجارت وجود دارد اما باید توجه داشته باشید که فعالیت های تجاری مختلف برای رسیدن به این اهداف، باید استراتژی هایی متفاوتی را به کار بگیرند. برای بیشتر کردن تاثیر تبلیغات در گوگل بر سئو بهتر است مواردی که در این مقاله به آن اشاره شد را حتما در نظر بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه سئو با مشاوره سئو شانار گروپ همراه باشید.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *