PPC و CPC در تبليغات گوگل چيست؟

PPC و CPC در تبلیغات گوگل

دنیای تبلیغات در فضای مجازی نیاز به اشراف به اصطلاحات و مفاهیم این حوزه دارد. برای مثال، تبلیغات در گوگل CPC و PPC دو اصطلاحی هست که کاربرد زیادی نیز در تبلیغات دارند.
در ادامه این نوشتار سعی شده است که ضمن تشریح این دو مفهوم به تفاوت های آنها نیز پرداخته شود.

ppc؛ پرداخت برای هر کلیک

PPC مخفف Pay Per Click و به معنای پرداخت برای هر کلیک است و CPC مخفف Cost Per Click به معنای هزینه هر کلیک است.
اگر بخواهیم به طور خلاصه و روشن به معنای این دو اصطلاح بپردازیم، پرداخت به ازای هر کلیک به نوعی از تبلیغات گفته می شود که در آن تبلیغ کننده در ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغ انجام می شود، هزینه ای را می پردازد.
ذکر این نکته لازم است که میزان پرداختی به ازای هر کلیک ممکن است تحت شرایطی یک هزینه ثابت برای هر کلیک باشد، اما به طور کلی ممکن است شکلی از بودجه ثابت روزانه با مقداری از هر کلیک باشد که بر اساس مؤلفه هایی مانند رقابت و همچنین حجم جستجوهایی که توسط کاربران انجام می گیرد، با نوساناتی نیز همراه شود.

این مقاله را هم بخوانید: هزینه تبلیغات در گوگل

البته گزینه هایی نیز به جای کلیک کردن وجود دارد که یکی از آنها بازدید است که در زبان انگلیسی به آن Impression گفته می شود. هر چند که بسیاری از افراد این واژه را به عنوان “بازدید کننده” معنا می کنند، اما از لحاظ فنی به تعداد دفعاتی گفته می شود که تبلیغ به صفحه ای که تعیین شده می رسد.
یکی از معمول ترین شکل های استفاده از PPC در برگیرنده موتورهای جستجو است. شاید از خود بپرسید که نقش موتورهای جستجو در این میان چیست؟ در واقع، پلتفرمهای تبلیغی مانند گوگل ادز و یا سایر موارد مشابه، این امکان را برای تبلیغ کنندگان فراهم کرده اند که بر روی کلمات کلیدی یا همان Keywords مزایده کنند.
در این قبیل شرایط، برنده در نتایجی که توسط کاربران جستجو می شوند، در جایگاه بالاتری از نتایج جستجو نشان داده می شوند.
هنگام استفاده از این روش، صاحبان کسب و کارهای آنلاین تلاش می کنند که ترافیک زیادی به سایت خود وارد کنند و کلیک بیشتری بر روی تبلیغات دریافت نمایند.
البته صاحبان کسب و کارها در این شرایط می توانند به طور مستقیم با خودِ تبلیغ کنندگان همکاری کنند که به منظور انجام آن نیز باید هزینه ثابتی را در نظر داشت.
به طور کلی می توان گفت که پرداخت به ازای هر کلیک مدلی از تبلیغات اینترنتی است که در آن بازدیدکنندگان تبلیغات به وب سایت، اپلیکیشن موبایل یا رسانه های دیگر هدایت می شوند و تبلیغ دهنده بر اساس تعداد کلیک ها و مراجعه به رسانه خود، به نمایش دهنده هزینه تبلیغات را پرداخت می کنند.
تبلیغات در گوگل CPC و PPC جزء روش های مدرن محسوب می شود، اما از سویی نیز برخی از روش های جدیدتر نیز در حال حاضر نقش مهمی در کارآمدی تبلیغات دارند.

CPC؛ هزینه به ازای هر کلیک

CPC که به معنای هزینه به ازای هر کلیک است، به معیاری گفته می شود که هزینه های کلیک ها را بررسی می کند. این هزینه ها بر اساس معیارهای مختلفی از قبیل رقابت موجود بر روی کلمات کلیدی و همچنین نوساناتی که در حجم جستجو قرار دارد محاسبه می شود.
همانگونه که احتمالا متوجه این موضوع شده اید، CPC تنها بخشی از فرایند تبلیغات کلیکی است، اما در برخی از موارد نیز برای ارجاع به این نوع از تبلیغات از این اصطلاح (CPC) استفاده می شود.

یکی از مزایای استفاده از روش تبلیغ “هزینه به ازای هر کلیک” این است که شما می توانید به گران بودن یا نبودن کلمه و یا کلمات کلیدی نیز پی ببرید. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که شما می خواهید بر روی کلمه یا کلمات کلیدی خاصی سرمایه گذاری کنید و زمان بازگشت سرمایه نیز برای شما اهمیت دارد.

تفاوت پرداخت به ازای هر کلیک و هزینه به ازای هر کلیک

پرداخت به ازای هر کلیک یا همان PPC روشی است که در آن تبلیغ دهنده به ازای هر کلیک، مبلغ مشخصی را پرداخت می کند. در واقع، پرداخت هنگامی صورت می گیرد که یک کاربر به یکی از محصولات و خدمات ارائه شده نیاز داشته و روی تبلیغات انجام شده کلیک می کند.
از سوی دیگر، هزینه به ازای هر کلیک به مبلغی گفته می شود که شما تمایل دارید آن را پرداخت کنید تا روی تبلیغات شما یک کلیک شود. بعبارت دیگر، هزینه CPC به مبلغی گفته می شود که شما برای نتیجه تبلیغات خود پرداخت می کنید.
در دنیای بازاریابی دیجیتال از این دو اصطلاح به طور گسترده و در بسیاری از مواقع به یک معنی استفاده می شود، این در حالی است که تفاوت های زیادی بین این دو اصطلاح وجود دارد.

برای روشن تر شدن تفاوت تبلیغات در گوگل CPC و PPC جزء روش های مدرن محسوب می شود، اما از سویی نیز برخی از روش های جدیدتر نیز در حال حاضر نقش مهمی در کارآمدی تبلیغات دارند. می توان به این مثال بسنده کرد: اگر قصد تبلیغ از طریق یک آژانس تبلیغاتی را در مورد یک کالا و خدمات خاص دارید، شما به شرکت بیان می کنید که روش پرداخت شما پرداخت به ازای هر کلیک است. در مقابل این آژانس تبلیغاتی نیز به شما اعلام می کند که هزینه هر کلیک، برای مثال، 500 تومان است.

به عبارت دیگر، هر کلیکی که روی تبلیغ انجام شود، شما باید 500 تومان پرداخت کنید. با این روش شرکت مدعی می شود که ارزش هر کلیک 500 تومان است و شما نیز بر اساس بودجه تبلیغاتی خود میزان کلیک های مورد نیاز را تعیین می نمایید.
ذکر این نکته لازم است که در محیط کسب و کار فعلی که فرایند تبلیغات نیز احتمالا به صورت آنلاین انجام می شود، استفاده از خدمات حرفه ای تبلیغات توسط شرکت های مطرح در سطح ملی و فراملی نیازمند چانه زنی نیست و شما می توانید با ایجاد پروفایل کاربری خود نسبت به راه اندازی پویش تبلیغاتی و میزان بودجه ای که برای تبلیغات به ازای هر کلیک در نظر گرفته اید اقدام نمایید.
سخن پایانی
به طور خلاصه، پرداخت به ازای هر کلیک یک رویکرد بازاریابی به صورت کلی است و هزینه هر کلیک معیار عملکرد استفاده از آن محسوب می شود. پرداخت به ازای هر کلیک و هزینه به ازای هر کلیک دو روی یک سکه هستند، دو مفهوم متمایز که به طور ناگسستنی به یکدیگر مرتبط هستند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *