5 روش برای کاهش هزینه در تبلیغات گوگل

کاهش هزینه در تبلیغات گوگل

روش های کاهش هزینه در تبلیغات گوگل کدام است؟ آیا استفاده از این روش ها، می تواند بر فروش یا کلیک های ورودی به سایت نتیجه منفی بگذارد؟ مکانیزم فضای تبلیغاتی گوگل چطور است؟

گوگل، یک فضای تبلیغاتی متفاوت

گوگل یا گوگل ادز یک فضای تبلیغاتی متفاوت است. مکانیزم های کارکردی این فضا از تمام فضاهای تبلیغاتی دیگر(رسانه های جمعی یا تبلیغات میدانی) متفاوت است. برای اینکه بتوانید در این فضا کار کنید و به موفقیت برسید، باید آن را بشناسید.
برای بسیاری از افراد قابل باور نیست که گاهی تبلیغ بیشتر(دیده شدن و احتمالا فروش بالاتر) در فضای گوگل، با هزینه کمتر قابل تحقق است. گاهی با روش های کاهش هزینه در تبلیغات گوگل، شما می توانید سود بیشتر را با هزینه کمتر محقق کنید. اما چطور؟

روش های کاهش هزینه تبلیغات در گوگل

همانطور که گفتیم برای درک چگونگی این سیر معکوس در تبلیغات گوگل (یعنی کاهش هزینه و در عین حال بالا رفتن فروش) باید پیش از هر چیز این فضا را بشناسید. پس لازم است که ابتدا کمی در مورد فضای کاری گوگل بدانید تا بتوانید روش های کاهش هزینه در تبلیغات گوگل را درک کنید.
به طور کلی، گوگل دائما در حال بهینه سازی جستجوهای خود است. برای گوگل به عنوان یک ابرشرکت، بالا بردن سود از تبلیغات به عنوان یک استراتژی مستقیم مطرح نیست، بلکه گوگل به دنبال ارتقا و در واقع بهینه سازی جستجوهای کاربران خود است.
یعنی گوگل، هدفش آن است که هر کاربری که چیزی را در فضای این موتور، مورد جستجو قرار می دهد به بهترین نتیجه هدایت شود. پس شما به عنوان یک سایت، هرچه بیشتر در مسیر تحقق این هدف گوگل حرکت کنید، گوگل هم از شما راضی تر است وهزینه ی کمتری بابت حضور در این فضا از شما طلب می کند، حالا هرچقدر هم که تبلیغات شما بالاتر برود برای گوگل اهمیتی ندارد.
حالا و با این توضیح می توانید درک کنید که روش های کاهش هزینه در تبلیغات گوگل، در واقع راه هایی جعلی و متقلبانه نیست، بلکه روش و راه هایی است که در مسیر خواسته های گوگل دنبال شده است. در ادامه به پنج روش کاهش هزینه در تبلیغات خواهیم پرداخت.

چگونه هزینه تبلیغات در گوگل را کاهش دهیم؟

1- نمره کیفی، کلید کاهش هزینه تبلیغات در گوگل و بالا بردن فروش

در مطلب بهینه سازی کمپین گوگل ادز در مورد نمره کیفی صحبت کردیم. پس در اینجا دیگر در مورد آن توضیح نخواهیم داد و صرفا راه های ارتقاء این نمره کیفی و در واقع روش های کاهش هزینه تبلیغات در گوگل را تشریح می کنیم. مشخص است که راه های بیشتر و متنوع تری در این زمینه وجود دارند که پرداختن به تمام آنها در این مطلب ممکن نیست.
برای کسب اطلاعات در مورد نمره کیفی گوگل ادز مقاله زیر را بخوانید:

2- کلمات کلیدی

در فضای گوگل، کلمات کلیدی همچنان تعیین کننده هستند و در فضای تبلیغات گوگل این ارزش چندین برابر هم است. در انتخاب کلمات کلیدی باید نهایت دقت را داشته باشید.
این کلمات کلیدی هستند که به دیده شدن تبلیغ شما در فضای گوگل کمک می کنند. برای این منظور و انتخاب کلمه مناسب، تعمق کافی کنید، ببینید که دقیقا کاربران هدف شما (یعنی خریداران بالقوه)، ممکن است که چه کلماتی را در گوگل جستجو کنند.
پس از انتخاب کلمات کلیدی، باید آن کلمات یا عبارات را ویرایش کنید. با یک مثال ساده این را توضیح خواهیم داد. فرض کنید فروشنده کفش های برند نایک هستید.
اگر بخواهید در گوگل آن را تبلیغ کنید، باید به این فکر کنید که دقیقا چه عبارت یا کلماتی از سوی کاربرانی که قصد خرید دارند مورد جستجو قرار می گیرد. اولین گام در کاهش هزینه تبلیغات در گوگل، انتخاب کلمات کلیدی مناسب است که باعث افزایش کاربران ورودی و بالا رفتن رتبه کیفی شما می شود.

در ارتباط با کلمات کلیدی، گوگل 4 امکان را برای شما در نظر گرفته است.

Broad: در این حالت، کاربرانی که عبارات مشابه با کلمات یا عبارات انتخابی شما را مورد جستجو قرار دهند، تبلیغ شما را می بینند.
Broad modify: در این حالت، کاربرانی که عبارات نزدیکتر به کلمات و عبارات انتخاب شما را جستجو کرده اند، تبلیغ شما را می بینند.
Phrase: در این حالت، کاربرانی تبلیغ شما را می بینند که عبارات طولانی تری که شما به کلمات کلیدی چسبانده اید را جستجو کنند.
Exact: در این حالت، صرفا کاربرانی تبلیغ شما را می بینند که دقیقا همان کلمه یا عبارت کوتاه شما را در گوگل مورد جستجو قرار دهند.
با انتخاب هر کدام از این موارد، فضای دیده شدن تبلیغ شما تغییر می کند. شاید موارد 1 تا 3 در نگاه اول از نظر شما مناسب تر بیاید، اما فراموش نکنید
هرچه دامنه لغات یا عبارات شما وسیع تر باشد، یعنی تبلیغات مشابه شما هم بالاتر است. به عبارت دیگر، شما در کنار هزاران و شاید میلیون ها تبلیغی قرار می گیرید که از این عبارت استفاده کرده اند. اما در حالت exact، شما می توانید با انتخاب کلمات کلیدی دقیق، یک بخش خاص را مورد هدف قرار دهید.

کاهش هزینه تبلیغات در گوگل ادز

3-انتخاب صفحه فرود مناسب

یکی دیگر از گزینه های مناسب برای کاهش هزینه در تبلیغات گوگل، نوع استفاده از صفحه فرود کاربر است. یعنی صفحه ای که کاربر بعد از کلیک بر روی تبلیغ شما به آن وارد می شود.
بهتر است که صفحه فرود کاربر، صفحه اصلی شما نباشد. مثلا اگر کاربری عبارت “خرید کفش نایک اصل” را مورد جستجو قرار دهد و به سایت شما وارد شود، بهتر است که دقیقا به قسمت کفش های فروشی برود و نه صفحه اصلی که حاوی اطلاعات زمان بر است.

4- تنظیم موقعیت مکانی

با توجه به تحریم ها امکان انتخاب ایران را در اینجا ندارید، و چاره ای جز انتخاب گزینه all priority and countries ندارید. اما در اینجا می توانید تعدادی از کشورها را از لیست حذف کنید تا به این ترتیب فضای نمایش تبلیغات شما محصورتر شود.

5- تعیین دستگاه های مورد استفاده

یک راه دیگر برای کاهش هزینه تبلیغ در گوگل، شناسایی فضایی است که تبلیغ شما در آن نمایش داده می شود. مثلا اگر به این نتیجه رسیدید که تبلیغ شما بیشتر در گوشی های موبایل دیده می شود، گزینه تبلیغات در کامیپوتر و لپ تاپ را حذف کنید چرا که هزینه های بالاتری را به شما تحمیل می کنند.

نتیجه گیری

به طور کلی، روش های کاهش هزینه تبلیغات در گوگل، بسیار متنوع و کلی تر از مواردی هستند که در بالا مورد اشاره قرار گرفتند. اما به عنوان یک راهنمای کلی، به توضیح بالا در مورد سیاست کاری گوگل همیشه توجه داشته باشید.
راه کاهش هزینه های تبلیغات در گوگل، تبعیت از سیاست های این موتور جستجو است. استفاده از نظرات کارشناسان خبره و صادق در این حوزه می تواند به شما کمک کند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *