نمره ی کیفیت یا Quality Score در گوگل ادز چیست؟

گوگل ادز یک بستر فوق‌‌‌‌‌‌‌‌العاده برای انجام تبلیغات کسب و کار شماست، که به راحتی می‌‌‌‌تواند سهم بازار محصولات شما را، افزایش دهد. این کار به آسانی آنچه گفته شد رخ نمی‌دهد و ممکن است در یک حوزه‌ی کاری که رقابت شدید است، بازگشت سرمایه طبق پیش بینی‌های شما نباشد.
برای موفقیت در این رقابت شدید پارامترهایی وجود دارد که با رعایت آن و دسترسی به حداقل‌های آن می‌توانید از دیگران پیشی بگیرید. یکی از این پارامترها امتیازی است که گوگل پس از بررسی سایت و متن تبلیغ به کلید واژه‌‌‌‌‌های کمپین اختصاص می‌دهد. این اعداد نمره ی کیفیت یا Quality Score نامیده می‌شوند.
نمره کیفیت یا امتیاز گوگل از نظر کیفیت و ارتباط کلمات کلیدی و تبلیغات PPC شما است. این امتیازات برای تعیین هزینه شما برای هر کلیک (CPC) و حداکثر ضریب پیشنهاد شما برای تعیین رتبه آگهی در روند پیشنهاد قیمت تبلیغ استفاده می‌شود. نمره کیفیت شما به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

  • نرخ کلیک (CTR)
  • ارتباط هر کلمه کلیدی با گروه تبلیغاتی آن و صفحه‌ی فرود(Landing Page)
  • سرعت، کیفیت و ارتباط صفحه فرود
  • کیفیت ارتباط موجود در متن تبلیغ شما
  • فعالیت اکانت گوگل ادز شما بر اساس تاریخ عملکرد

نمره کیفی در گوگلاینها مولفه‌های اصلی نمره کیفیت هستند. هیچ کس در خارج از حوزه‌ی کاری شرکت گوگل دقیقاً نمی‌داند که هر پارامتر در الگوریتم نمره کیفیت چقدر “موثر” است، اما طبق تجربیات بوضوح می‌توان حدس زد که نرخ کلیک مهمترین مولفه از پارامترهاست.
طبیعتا هر چه تعداد بیشتری از افراد بر روی تبلیغ شما کلیک کنند، نشان دهنده‌ی تاثیرگزاری عملکرد شما در انتخاب و کیفیت عملکرد شما در چهارچوب این پارامترهاست. بنابراین گوگل هم به شما در ازای این کیفیت عملکرد، پاداش می‌دهد. پاداش‌هایی مانند رتبه‌بندی بالاتر در بین تبلیغات گوگل ادز و هزینه‌ی کمتر.

فواید بهبود نمره‌ی کیفیت گوگل

نمره‌ی کیفیت گوگل عددی بین 1 تا 10 است که به هرمیزان این نمره به عدد 10 نزدیک‌تر باشد، بیانگر کیفیت بهتر آن کلیدواژه در تبلیغ شماست. نمره‌های بین 7 تا 10 بیانگر کیفیت بالا و نمره‌های پایین تر از 3 بیانگر این است که تبلیغ به ازای آن کلیدواژه نمایش نخواهد داشت و یا در صورت نمایش، مستلزم پرداخت هزینه کلیک بسیار بالایی است.
برای کسب و کارهایی که میزان بودجه تبلیغاتی آن‌ها محدود است، این موضوع بسیار حائز اهمیت است که با افزایش نمره کیفیت تبلیغ، هزینه کلیک‌ها را کاهش داده و در نتیجه تبلیغ آن‌ها بیشتر دیده شود.
در گوگل ادز با بهینه‌سازی امتیازات کیفیت خود می‌توانید انتظار بازگشت سرمایه‌ی خود را (ROI) داشته باشید. هزینه هر تبدیل با هزینه هر کلیک متفاوت است و از آنجا که هر کلیک منجر به تبدیل نمی‌شود، هزینه هر تبدیل به طور کلی بیشتر از هزینه هر کلیک است. نمره عالی کیفیت، هم هزینه شما برای هر کلیک و هم هزینه شما برای تبدیل را کاهش می‌دهد.
نمره ی کیفیت گوگل ادز
نمره کیفیت بالا روش گوگل برای گفتن این نکته است که تبلیغ PPC شما نیازهای مشتریان بالقوه شما را برآورده می‌کند یا خیر؟ هرچه در تأمین نیازهای احتمالی بهتر باشید، این شرکت بابت کلیک تبلیغات هزینه کمتری را از شما دریافت می‌کند.
در گوگل ادز به هیچ عنوان نمی‌‌‌توان از تاثیر امتیاز کیفیت یا Quality Score بر روی هزینه‌‌‌‌ها غافل شد. با بهبود نمره کیفیت، هزینه هر کلیک بطور محسوسی کاهش خواهد یافت که این امر باعث می‌‌‌‌شود در رقابت با سایر رقبا سایت شما دارای برگ برنده باشد و جایگاه‌های بهتر را با صرف هزینه‌ تبلیغات در گوگل مشابه و یا کمتر از آن خود کنید.

چگونه نمره کیفیت گوگل ادز خود را افزایش دهیم؟

از آنجا که نمره کیفیت در گوگل ادز تعیین می‌کند که کجا و چند بار تبلیغات شما نشان داده می‌شود ، مهم است که با کار مداوم بر روی حساب خود، رتبه‌بندی خود را افزایش دهید. این امر می‌تواند با تمرکز تلاش‌های خود در چندین زمینه اصلی محقق شود:

تحقیقات کلمات کلیدی

کلمات کلیدی جدید و بسیار مرتبط را برای افزودن به کمپین‌های خود کشف کنید، از جمله فرصت‌های طولانی مدت که می‌تواند به عمده بازدید شما کمک کند.

سازماندهی کلمات کلیدی

کلمات کلیدی خود را به گروه‌های متشکل و سازمان یافته تقسیم کنید که می‌توانند به طور موثرتری به تبلیغات فردی متصل شوند.
امتیاز کیفیت گوگل ادز

تصفیه متن آگهی

نسخه تبلیغاتی PPC را که بیشتر برای گروه‌های تبلیغاتی فردی شما مورد هدف است، آزمایش کنید تا تبلیغات موثر و بالاتری بگیرند. این کار یکی از بهترین راهکارها برای بهبود نمره کیفیت است.

بهینه سازی صفحات فرود

برای ایجاد صفحاتی که مستقیماً با گروه‌های تبلیغاتی شما ارتباط برقرار می‌کنند و تجربه منسجمی را برای بازدیدکنندگان از کلمه کلیدی تا تبدیل ایجاد می‌کنند، بهترین روش‌های صفحه فرود را دنبال کنید.

افزودن کلمات کلیدی منفی

به طور مداوم کلمات جستجوی بی‌ربطی را که باعث هدر رفتن بودجه شما می‌شوند، تحقیق و شناسایی و حذف کنید.
امتیازات پایین کیفیت تبلیغات گوگل در درجه اول نتیجه قطع ارتباط بین کلمات کلیدی، گروه‌های تبلیغاتی، متن آگهی و محتوای صفحه فرود است. وقتی حساب گوگل ادز شامل کلمات کلیدی سازمان یافته در گروه کلمات کلیدی مناسب، متن آگهی متناسب با گروه‌های تبلیغاتی خاص و صفحات مقصد مرتبط با پیشنهاد متن آگهی باشد، نمره کیفیت بالا به طور طبیعی حاصل می‌شود.
جمع بندی
نکته مهم درباره متن تبلیغ، تکمیل کردن تمامی موارد در نظر گرفته شده برای نوشتن متن است. سعی کنید بطور کامل و با دقت از همه فضاهایی که گوگل در اختیار شما قرار می‌دهد به بهترین نحو استفاده کنید. در گوگل ادز به هیچ عنوان نمی‌‌‌توان از تاثیر امتیاز کیفیت بر روی هزینه‌‌‌‌ها غافل شد.
اگر به دنبال تبلیغاتی با هزینه‌‌‌های کاهشی و معقول هستید، حتما موارد ذکر شده در این مطلب را تا حد امکان بررسی کرده و با دقت انجام دهید.
فراموش نکنید که کسب و کارها هر روز بیش از پیش به بازاریابی دیجیتال وابسته می‌شوند. رقابت‌ها در این فضا بسیار حرفه‌ای است و برای موفقیت در این عرصه نیاز است تا ضمن آشنایی با ابزارهای موجود، از تخصص و مشاوره شرکت‌های که این قبیل فعالیت‌ها را به طور ممتد انجام می‌دهند، استفاده نمایید.
این قبیل شرکت‌ها علاوه بر داشتن تخصص، تجربه کافی در حوزه بازاریابی و تبلیغات دیجیتال را دارند، و از طرفی نیز از آخرین تغییرات این حوزه آگاه هستند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *