راهنمای انتخاب کلید واژه مناسب در تبلیغات

راهنمای انتخاب کلید واژه مناسب

انتخاب کلید واژه مناسب در تبلیغات، فضای مجازی و برای کسب و کارهای آنلاین از اهمیت زیادی برخوردار است. این اهمیت تا بدانجاست که یک انتخاب درست می‌تواند یک شرکت یا کسب و کار را در مسیر پیشرفت قرار دهد، و از سوی دیگر انتخاب یک کلید واژه نامناسب سد بزرگی در مسیر پیشرفت و توسعه کسب و کار خواهد بود.
نخستین نکته‌ای که ممکن است به ذهن بسیاری از دارندگان کسب و کارهای آنلاین خطور کند، این است که اهمیت کلمات کلیدی یا کلید واژه مناسب چیست؟
چرا باید در انتخاب آنها دقت کرد؟ فرایند انتخاب یک کلید واژه مناسب چیست؟ و چگونه از مناسب بودن انتخاب کلید واژه مناسب اطمینان حاصل نماییم؟

در ادامه این نوشتار شما با سئوالات فوق آشنا می‌شوید. ولی پیش از این نیاز است به این نکته توجه شود که پیشرفت‌های گوگل در یکی دو دهه گذشته به حدی بوده که امروزه از طریق الگوریتم‌های مختلفی قادر است مسیر پیشرفت و توسعه کسب و کارهایی که از این الگوریتم‌ها پیروی می‌کنند، را هموار سازد.

اهمیت کلید واژه مناسب در تبلیغات چیست؟

هر کسب و کاری در یک حوزه تخصصی فعالیت می‌کند. هر چقدر این حوزه تخصصی‌تر باشد، می‌توان به مخاطب هدف دسترسی بهتری داشت و خدمات و یا کالاهای مورد نظر را به آنها معرفی نمود.
این قبیل خدمات و کالاهایی که یک کسب و کار به ارائه آنها به مشتریان اشتغال دارد، نیاز است که متناسب با تقاضای بازار باشد. به عنوان مثال، اگر شرکتی در حوزه تبلیغات گوگل فعالیت می‌کند، نیاز است که بازار موجود را بشناسد. در صورتی که در بازار تقاضا برای استفاده از خدمات گوگل وجود داشته باشد، نخستین گام ارائه خدمات تبلیغاتی شکل گرفته است.
اما نکته اصلی این است، که مخاطب چگونه از فعالیت یک شرکت در حوزه تبلیغات گوگل اطلاع حاصل نماید؟ این همان نقطه ایست که اهمیت انتخاب کلید واژه مناسب را نشان می‌دهد.
در واقع اگر این شرکت از کلید واژه یا کلید واژه‌هایی استفاده نماید که مشتریان بتوانند به سایت شرکت دسترسی یابند، یک انتخاب مناسب انجام شده است.

چرا باید در انتخاب کلید واژه دقت کرد؟

پاسخ به این سئوال که چرا باید در انتخاب کلید واژه دقت کرد را در بخش پیشین بیان کردیم، اینکه مشتریان بتوانند بر اساس کلید واژه‌ای به یک سایت دسترسی پیدا کنند و نیازهای خود را از طریق آن سایت تأمین نمایند، تنها از طریق دقت در انتخاب کلید واژه مناسب انجام می‌شود.
دقت در انتخاب کلید واژه به این دلیل اهمیت دارد، که کلید واژه در واقع ردپایی است که از یک شرکت و یا کسب و کار آنلاین در فضای مجازی وجود دارد، و جستجوگران از طریق ردیابی آنها (بعبارتی جستجوی آنها در موتورهای جستجو و کلیک کردن بر روی آنها) می‌توانند به اهداف خود دست یابند.کلید واژه مناسب در تبلیغات گوگل

فرایند انتخاب یک کلید واژه مناسب در تبلیغات چیست؟

شاید سخت‌ترین کار در انتخاب یک کلید واژه مناسب، به فرایند آن مربوط باشد. همانطور که در بالا ذکر شد، فرض کنیم که شرکت در حوزه تبلیغات گوگل فعالیت می‌کند. در نخستین گام می‌توانیم بیان کنیم، که کلید واژه مناسب برای این کسب و کار “تبلیغات گوگل” است.
حال اگر در یک موتور جستجو عبارت “تبلیغات گوگل” را جستجو نماییم، با گزینه های متعددی مواجه می شویم. البته بر اساس نتایجی که یک موتور جستجو در اختیار ما قرار می‌دهد، این نتایج در صفحات مختلفی نشان داده می‌شوند. به عنوان مثال، در نتایج جستجوهایی که در موتور گوگل نشان داده می‌شود، صفحات متعددی هستند که در نخستین صفحه آن 10 گزینه به نمایش در می‌آیند.
در 10 گزینه صفحه نخست گوگل ممکن است 10 سایت مختلف وجود داشته باشند، که حاصل جستجوی “تبلیغات گوگل” بوده‌اند. حال باید ببینیم که این شرکت‌ها چگونه با انتخاب کلید واژه مناسب به این جایگاه دست یافته‌اند.

استفاده از نرم افزارهای انتخاب کلید واژه در تبلیغات

گوگل و همچنین سایر موتورهای جستجو از هوشمندی بسیار بالایی برخوردار هستند. به هر جستجویی که در محیط آنلاین انجام می شود، یک کوئری Query گفته می شود. این کوئری‌ها می توانند کلمات تکی و یا عبارتی باشند که اندازه آنها با هم متفاوت هستند.
استفاده از این کوئری‌ها توسط مخاطب میزان حجم جستجو را نشان می‌دهد، و بکارگیری این کوئری توسط شرکت‌ها نیز میزان رقابت را منعکس می‌کند.
بعبارتی اگر یک کوئری برای دفعات زیادی توسط افراد در محیط آنلاین جستجو شود (حجم جستجوی بالا)، و از طرفی نیز تنها چند شرکت از کلید واژه متناسب با آن کوئری‌ها استفاده کرده باشند، میزان رقابت برای آن کلید واژه پایین است.
در حال حاضر سایت‌های مختلفی از جمله گوگل بسترهایی را فراهم آورده اند، که بر اساس تجزیه و تحلیل جستجوهای انجام شده که به گونه‌ای نیز نیاز مخاطبان را انعکاس می‌دهد، کلمات کلیدی مناسب بر اساس رقاب‌پذیری را پیشنهاد می دهند.
هر کسب و کاری با استفاده از مشاورهای تخصصی افرادی که در حوزه تولید محتوا مشغول فعالیت هستند و یا کسانی که سئوکار هستند، می‌توانند مناسب‌ترین کلید واژه‌ها را انتخاب کنند.
تمرکز بر این کلید واژه‌ها و بکارگیری مناسب آنها بر اساس الگوریتم‌های گوگل می‌تواند باعث موفقیت شرکت در مقایسه با سایر رقبا باشد.

کلید واژه مناسب در تبلیغات

چگونه از مناسب بودن انتخاب کلید واژه مناسب اطمینان حاصل نماییم؟

بر اساس آنچه که بالا بیان شد، پاسخ به این سئوال ساده تر می‌شود:
اگر یک سایت در نتیجه جستجوها در رتبه‌های بالاتر صفحه نخست موتورهای جستجو از جمله موتور گوگل مشاهده شود، تنهاترین دلیل اصلی آن بکارگیری کلید واژه مناسب است.
در نتیجه، اگر یک شرکت بر اساس کلمات کلیدی و یا کلید واژه‌های انتخابی خود که توسط سئوکار و یا محتوا نویس و با بکارگیری نرم افزارهای مرتبط پیشنهاد می‌شود، در نتایج صفحه اول گوگل مشاهده شود، می‌توان نسبت به انتخاب کلید واژه مناسب اطمینان حاصل نمود.

نکته‌ای که نیازمند توجه جدی است به زمان مشاهده شدن نتایج در صفحه اول گوگل مربوط می‌شود. نباید انتظار داشت که تنها با بکارگیری چند کلیدواژه مناسب، در صفحه اول گوگل قرار گرفت.
این امر فرایندی زمانبر است، که اگر در یک بازه زمانی روی آن متمرکز و سرمایه گذاری شود، نتایج محسوسی به دنبال خواهد داشت.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *