بازاریابی محتوا چیست و چه مزایایی دارد؟

بازاریابی محتوا

آیا به این فکر می کنید که چگونه استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را بهبود ببخشید؟ بازاریابی محتوا روشی کارآمد برای رسیدن به این هدف است. این فرآیند قادر است با سرمایه گذاری کم، مخاطبان هدف شما را جذب و درگیر برندتان کند.

بازاریابی محتوا، محیطی همه جانبه برای مشتریان بالقوه ایجاد کند تا دریابند که چگونه محصول یا خدمات شما مشکلات آنها را حل می کند یا خواسته های آنها را تحقق می بخشد. با استفاده از این استراتژی، می توانید مشتریان را به سمت تصمیم گیری برای خرید محصولات یا خدمات خود سوق دهید.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا راهی برای جذب مخاطب و افزایش تعداد مشتریان بر اساس ایجاد محتوای مرتبط و ارزشمند است.
این استراتژی قادر به جذب مخاطبان یک برند و تشویق آنها برای مشارکت یا خرید بیشتر است. این استراتژی بازاریابی، درک مثبتی از برند شما ایجاد می کند و یک سرمایه گذاری استراتژیک برای دستیابی به موفقیت تجاری بیشتر است.

پیشنهاد نویسنده : استراتژی تولید محتوا

با این نوع بازاریابی، نام تجاری شما می تواند ارتباط بهتری با مخاطبین برقرار کند و موجب شود مشتریان، شناخت بهتری از برند شما داشته باشند.

امروزه حضور در اینترنت کافی نیست. اکنون مسئله این است که چگونه آنلاین باشیم، دیده شویم و با مخاطب ارتباط برقرار کنیم. رسیدن به این اهداف، ماموریت بازاریاب محتوا است.

منظور از استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟

حال که متوجه شدید بازاریابی محتوا چیست و اهمیت آن را درک کردید، زمان آن فرا رسیده است که نحوه ایجاد و اجرای این استراتژی را کشف کنید.

بازاریابی محتوا چیست

به خواندن این مقاله ادامه دهید تا به شما راهکارهایی برای ایجاد استراتژی بازاریاب محتوایی موفق ارائه دهیم!

یک پرسونا خلق کنید

اولین قدم برای ایجاد محتوای خوب این است که بفهمید قرار است با چه کسی ارتباط برقرار کنید. برای درک این موضوع، نیاز به ایجاد شخصیتی با تمام ویژگی های مخاطب هدف تان دارید که پرسونا نامیده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مقاله دیگر سایت شانار گروپ با عنوان “پرسونا چیست” را مطالعه کنید.

اهداف و KPI ها را تعریف کنید

پس از شناخت مخاطبین و ایجاد پرسونا، باید اهداف استراتژیک و معیارهایی را که برای تأیید موفقیت کمپین بازاریابی محتوای شما ضروری است، تعریف کنید.
برخی از رایج ترین اهداف عبارتند از:

 • افزایش ترافیک سایت
 • افزایش فروش
 • آموزش به مشتریان
 • ایجاد آگاهی از برند
 • ایجاد ارزش
 • جذب مخاطب
 • کاهش هزینه جذب مشتری
 • افزایش وفاداری مشتری

هنگامی که اهداف خود را بدانید، می توانید شاخص هایی را برای دنبال کردن آنها تعریف کنید که به آنها، شاخص های کلیدی عملکرد می گویند. KPI ها معیارهایی هستند که ما از آنها برای ارزیابی موفقیت استراتژی بازاریابی خود، استفاده می کنیم.

شناخت نیازهای مخاطبین MOFU (وسط قیف)

مخاطبینی که در وسط قیف بازاریابی هستند، مشکلی دارند و به دنبال راهی برای حل آن هستند.
اگر با محتوای ارزشمند خود، آنها را متقاعد کنید که محصولات یا خدمات شما، مشکل آنها را برطرف می کند، شانس زیادی برای هدایت آنها به انتهای قیف دارید.


بهترین استراتژی آن برای این مخاطبین، پرداختن به موضوعات مرتبط با کسب و کار شما از طریق پست های وبلاگ، محتوای چند رسانه ای، محتوای تعاملی و تمرکز بر راه حل هایی است که شرکت شما می تواند برای رفع مشکلات ارائه دهد.

جلب رضایت مخاطبین BOFU (پایین قیف)

فقط افرادی که واقعاً به محصولات یا خدمات شما علاقه مند هستند، به انتهای قیف می رسند و شانس زیادی برای خرید محصولات یا خدمات شما دارند.
اینها با ارزش ترین انواع سرنخ ها هستند. این افراد قبلاً تحقیق کرده اند و می دانند چه می خواهند.
اکنون زمان آن است که تجربیات سایر مشتریان، راه حلی که محصولات تان ارائه می دهد و سایر توضیحاتی که به مشتری نشان می دهد چگونه کسب و کار شما می تواند مشکلات آنها را حل کند، به نمایش بگذارید.

یشنهاد نویسنده : اینفلوئنسر مارکتینگ بهتر است یا بازاریابی محتوا؟

همانطور که می بینید، در هر مرحله از روند خرید، مصرف کننده به محتوای خاص و به انواع مختلفی از اطلاعات نیاز دارد. به همین دلیل است که قبل از تولید محتوا باید مرحله قیف بازاریابی را که مشتریان شما در آن قرار دارند، در نظر بگیرید.

تحقیق کلمه کلیدی برای رسیدن به اهداف بازاریابی محتوا

معمولاً اولین تماس مردم با محتوای شما از طریق صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) اتفاق می افتد و بهترین راه برای نمایش در آنجا استفاده از کلمات کلیدی مرتبط است.
شما باید تحقیق کنید که مخاطبان شما چه کلماتی را در نوار جستجو می نویسند تا محتوایی مانند مطالب شما را پیدا کنند.

استراتژی بازاریابی محتوا

کلمات کلیدی ممکن است از نوع طولانی یا کوتاه باشند. توجه کنید که هرچه این کلمات کلیدی خاص تر باشند (کلمات کلیدی طولانی)، نتایج دقیق تر خواهند بود و مخاطبان خاص تری، محتوای شما را دنبال خواهند کرد.

اجرای روش های سئو در بازاریابی محتوا

اجرای روش های سئو در این محتوا، مجموعه ای از تکنیک هایی است که برای رسیدن به رتبه اول در نتایج صفحه موتورهای جستجو – مانند گوگل – استفاده می شود.
هرچه در گوگل ادز رتبه بالاتری داشته باشید، شانس بیشتری برای دیده شدن توسط مشتریان خواهید داشت و امکان عبور آنها از قیف بازاریابی و خرید از شما بیشتر می شود.
برای انجام این کار، محتوای شما باید برای موتورهای جستجو بهینه شود و از همه مهمتر باید تجربه خوبی را به خواننده ارائه دهند.

مهمترین روش های سئو عبارتند از:

 • بهینه سازی استفاده از کلمه کلیدی و قرار دادن آن بین 100 کلمه اول و به عنوان مثال در برخی از زیرنویس ها
 • اتخاذ URL های کوتاه و استفاده از کلمات کلیدی در آن
 • بهینه سازی صفحات خود برای دستگاه های تلفن همراه
 • طراحی محتوای خود با استفاده از بهترین شیوه های سئو برای رتبه بندی در نتایج صفحه گوگل
 • استفاده از بک لینک

ابزارهای مفید برای بازاریابی محتوا

تجزیه و تحلیل تکنیک هایی که به کار بردید باید از ابزارهای مناسبی استفاده کنید. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل نتایج با Google Analytics برای دانستن اینکه کدام پست ها را می توانید بهبود ببخشید، یکی از این ابزارها است.

از دیگر ابزارهایی که می توانید در بازاریابی محتوا از آنها استفاده کنید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از ابزار Google Search Console و آپلود نقشه سایت خود؛
 • اگر با وردپرس کار می کنید، افزونه های SEO مانند Yoast
 • پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای گوگل با ابزارهایی مانند Keyword Planner
 • بهبود سرعت سایت و آزمایش آن در Google PageSpeed Insights

جمع بندی

همانطور که اشاره کردیم، بازاریاب محتوا یکی از مهمترین استراتژی های بازاریابی دیجیتال است. ایجاد پرسونا، نوشتن محتوایی که خواننده را متقاعد می‌کند، و استفاده از محتوای سئو شده، مطمئناً شرکت شما را نسبت به رقیب برتری می‌دهد.
اگر می‌خواهید گام بعدی را بردارید و از استراتژی درستی استفاده کنید، با کارشناسان شانار گروپ در ارتباط باشید!

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *