استراتژی تولید محتوا

استراتژی تولید محتوا

هر سایتی باید استراتژی تولید محتوا را برای خود و با توجه به نیازهای خود تعریف کند. در واقع استراتژی تولید محتوا، مشخص کننده و تعریف کننده مسیر مقابل یک سازمان یا شخص در فضای مجازی است.

استراتژی تولید محتوا چیست؟

در زبان ساده، استراتژی تولید محتوا، یعنی هدف گذاری، مسیریابی و ابزاریابی در امر تولید محتوا. در واقع یک سایت، پیش از همه باید بداند که چه هدفی از تولید محتوا دارد، چگونه قرار است آن را محقق کند و چه ابزاری برای آن باید انتخاب کند. در ادامه به طور دقیق، به هر کدام از این موارد پرداخته خواهد شد.

هدف گذاری در تولید محتوا

در وهله اول باید مشخص کنید که هدف شما از راه اندازی یک سایت چیست. فروش اقلام، دسترسی به امکان تبلیغات در سایت خود، و یا تبدیل شدن به یک سایت پربازدید.تعیین این هدف، مشخص کننده مسیر و نوع حضور شما در فضای مجازی است.

مثلا یک فروشنده قطعات خودرو را در نظر بگیرید که سایتی را برای فروش قطعات در فضای مجازی راه اندازی می کند. به احتمال بسیار زیاد هدف این سایت و بنیانگذارانش صرفا امکان بهره مندی از فضای مجازی و امکانات بالای آن برای فروش هرچه بیشتر محصولات و کالاهایشان است.
بنابراین چنین سایتی، به احتمال زیاد به دنبال افزایش رتبه سایت در فضای اینترنت نیست، یا اینکه در اولویت صاحبانش، چنین استراتژی قرار ندارد. برای این دست سایت ها، صرف حضور در فضای مجازی کفایت می کند. پس برای این سایت ها، تولید محتوای با کیفیت عالی چندان مد نظر نیست.

استراتژی تولید محتوا چیست

فروشنده ی دیگری را در نظر بگیرید که درزمینه فروش موبایل فعال است. این فروشنده بواسطه اطلاعاتی که دارد متوجه شده که غیر از فروش قطعات موبایل، اگر بتواند سایت خود را به سایتی مرجع در حوزه ی کاری خود تبدیل کند، می تواند منابع درامدی بالاتری را برای خود حاصل کند.این سایت احتمالا از هزینه بالاتر برای رسیدن به محتوای با کیفیت تر برای رسیدن به کاربران بالاتر هم ابایی ندارد.
به این ترتیب و با این دو مثال تشریح شد که با دو نوع سایت در فضای مجازی روبه رو هستیم. هر کدام از این دو نوع، یک هدف گذاری متفاوت دارند. هدف گذاری اول نیازی به فعالیت وهزینه بالا نمی بیند، و هدف گذاری دوم، با دریافت پتانسیل های بالای فضای مجازی، مشتاق هزینه بیشتر است.
هدف گذاری، نقطه اول در زمینه تولید محتواست. در واقع استراتژی با این سوال شروع می شود؛ هدف من از حضور در فضای مجازی و راه اندازی سایت چیست؟

سویه دوم هدف گذاری، شناسایی کاربران است. در اینجا باید مشخص کنید که چه دست از افرادی، با چه سطح تحصیلاتی و با چه هدفی به سایت شما وارد می شوند.
اگر به مثال های بالا برگردیم شاید قضیه بهتر قابل تشریح باشد. در مثال اول، کاربران سایت فروش قطعات، به احتمال زیاد فروشندگان خُرد و یا خریداران خُرد هستند. این افراد احتمالا با هدف خرید وارد می شوند و چندان علاقه ای به خواندن مطالب ندارند.
مشخص است که چنین سایتی نیاز چندانی به تولید محتواهای حرفه ای و پرهزینه نخواهد داشت. اما در مورد مثال دوم، چون هدف کسب کاربران بیشتر و بالا بردن رتبه سایت است، قطعا صرفا محتوای مناسب با رعایت استانداردهای مربوطه، کارآمد خواهد بود.

مسیریابی در تولید محتوا

وقتی هدف شما مشخص شد می توانید در مورد نوع دست یابی به آن فکر کنید. در این مرحله باید متوجه نوع کارکرد محتوا، نوع تقابل و برخورد گوگل با محتواها و استانداردهای مربوطه شوید.
برای این هدف لازم است که اطلاعات خود از مکانیزم های گوگل در تولید محتوا را بشناسید.
موضوعاتی از این دست: تولید محتوا، سئو سایت و سئوهای کلاه سفید و کلاه سیاه، استفاده از لغات کلیدی در محتوا و رویکرد گوگل در قبال آن، الگوریتم های جدید گوگل در مقابله با سواستفاده ها در تولید محتوا و دیگر موارد مرتبط و مشابه با تولید محتوا.
این اطلاعات اولیه که به وفور در سایت های مختلف و معتبر در دسترس می باشد به شما در شناخت نوع کارکرد محتوا و کیفیت مناسب آنها کمک می کند.

مسیریابی در تولید محتوا
در واقع، پیش از تصمیم به سفارش تولید محتوا، بهتر است که کمی در مورد تولید محتوا، و مکانیزم های درگیر و تاثیرگذار بر آنها اطلاعات کسب کنید؛ قطعا وقت زیادی از شما نمی گیرد.
این موارد و آشنایی با آنها، در دست یابی به اطلاعات مناسب و جهت گیری به سمت سفارش محتوای مناسب بسیار کمک کننده است.
در واقع اگر اطلاعات اولیه مناسب در مورد تولید محتوا و موارد مرتبط و دخیل بر آن (مثلا سیاست های گوگل) نداشته باشید، ممکن است در سفارش محتوای با کیفیت هم دچار اشتباه شوید. درک صحیح شما از محتوای با کیفیت مناسب، انتخاب شما جهت سفارش محتوا را تسهیل می کند.

ابزاریابی

حالا که هدف و خواست شما تعیین شد می توانید به فکر تامین محتوای مناسب خود از کانال های مناسب باشید. برای انتخاب در این مرحله، بهتر است در زمینه گزینه های موجود بیشتر تحقیق کنید.
در حال حاضر، فضای مجازی پر است از شرکت ها و سازمان هایی که مدعی ارائه محتواهای مناسب هستند. اولین گام برای شناسایی مدعیان راستین، خود مطالب این سایت هاست. اگر می توانید پیش از سفارش مطلب، چند ساعتی را وقت بگذارید و مطالب این سایت ها را بخوانید.

تشخیص سره از ناسره

خواندن مطالب یک سایت تولیدکننده محتوا، بهترین معیار برای شناسایی کیفیت کارکردی آن سایت است. با این حال نکاتی در اینباره ارائه می شود که شاید در شناخت، سایت های تولیدکننده محتوای با کیفیت بالا کمک کننده باشد.

تولید محتوا
مشخص است که با جستجوی در گوگل، سایت هایی بالا می آیند. اینکه این سایت ها در رتبه بندی بالایی در گوگل قرار دارند، نشانه ای مثبت از کیفیت آنها می تواند باشد اما به تنهایی کفایت نمی کند.
برای اینکه از کیفیت مطالب سایت اطمینان حاصل کنید، بهتر است مطالب با تاریخ نزدیک به زمان جستجویتان را مطالعه کنید؛ مطالبی که اخیرا نوشته شده اند.
توجه داشته باشید که قیمت بالای محتوا نمی تواند معین تراز و نشان دهنده کیفیت آنها باشد. و البته محتواهای کیفی بسیار ارزان را هم انتخاب نکنید.

نتیجه گیری

استراتژی تولید محتوا برای سازمان شما بسیار حیاتی است. سعی کنید در این مرحله عجله نکنید و به خوبی موارد سه گانه بالا را برای خود تحلیل کنید؛ تصمیم مناسب در سفارش محتوا، بهتر از تصمیم سریع و آنی است که کیفیت مطالب را تحت تاثیر قرار دهد.
جهت درخواست تولید محتوا به آدرس زیر مراجعه نمائید.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *