پرسونا چیست و کاربرد آن در کمپین های مارکتینگی

پرسونا چیست؟

یکی از چالش های ایجاد یک استراتژی بازاریابی، پیش بینی واکنش مشتریان بالقوه به محتوای شما است. اگر استراتژی شما نتواند در بین مخاطبان هدف تان به نتیجه برسد، تمام زمان، انرژی و منابعی که برای آن صرف کردید، هدر می رود. پرسونا در بازاریابی می تواند به شما در جلوگیری از این مشکل کمک کنند. در این مقاله سایت شانار، توضیح خواهیم داد که پرسونا چیست، چگونه آنها را ایجاد کنیم و چگونه از آنها در کمپین های مارکتینگی استفاده کنیم.

پرسونا چیست؟

پرسوناهای بازاریابی برای نشان دادن بخش هایی از پایگاه مشتری هدف شما طراحی شده اند. آنها به عنوان ابزاری برای کمک به درک انگیزه های مشتری و پیش بینی رفتار آنها با هدف افزایش فروش استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید : 5 هدف اساسی در اجرای کمپین گوگل ادز

برای مثال، اگر محصولی تولید کنید که فکر می کنید برای پسران نوجوان جذاب باشد، ایجاد یک persona برای آنها ایده خوبی است.
استفاده از این روش باعث می شود تا بازاریابی کارآمدتر و موثرتر انجام شود. وقتی می‌خواهید تصمیم بگیرید که چگونه محصول خود را بازاریابی کنید، پرسوناها به شما کمک می‌کنند تا از دید مشتریان خود به محصولات و خدماتتان نگاه کنید.

با در نظر گرفتن آنچه برای مشتریان ارزشمند است، بهتر می‌دانید چگونه از احساسات مشتریان به نفع خود استفاده کنید تا محصولات یا خدمات خود را جذاب‌تر نشان دهید.

مزایا پرسونا

این نوع بازاریابی در موقعیت های مختلف مفید است. به عنوان مثال، می توان آن را در بازاریابی محتوا به کار برد تا تولید نحتوای هدفمند مطابق با شخصیت خوانندگان هدف شما کمک کند. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا بهترین راه ارتباط با مشتریان خود را پیدا کنید و نتیجه بگیرید از چه نوع استراتژی های تبلیغاتی باید استفاده کنید.

پرسونا حتی می تواند برای الهام ج به محصولات یا خدمات جدید بر اساس نیازها یا خواسته های مشتریان تان مفید باشد.

تعیین پرسونا چه مزایایی دارد؟

مزیت شماره 1: جلوگیری از شکست خوردن پروژه

پرسوناها درحقیقت نمونه ای از مصرف کنندگان هستند که تیم بازاریابی برای کمک به درک اهداف، انگیزه ها و رفتارهای مخاطبینی که از محصول یا خدماتی استفاده خواهند کرد، ایجاد می کنند. این ابزار، الگوهای رفتاری را نشان می دهد و به طراح کمک می کند تا نیازهای کاربر را درک کند.

تیم های بازاریابی از persona به عنوان راهی برای جلوگیری از مشکل عدم موفقیت پروژه استفاده می کنند.

ایده اصلی این است که به جای اینکه بپرسید “چگونه از یک محصول استفاده کنم؟” بپرسید، “مصرف کنندگان چگونه از این محصول استفاده می کنند؟” به این ترتیب، می توانید از دید مشتریان، محصولات و خدمات خود را قضاوت کنید.

مزیت شماره 2: تعامل با مصرف کنندگان افزایش می یابد

اعضای تیم بازاریابی، معمولاً بر اساس مشاهدات واقعی که هنگام مطالعه کاربران واقعی انجام می دادند، شخصیت پردازی را برای این نمونه ها رقم می زنند. بنابراین، برای ایجاد پرسونای قوی باید تعامل برند را با کاربران افزایش داده و از طرح های پیشنهادی برای برقراری ارتباط بهتر با کاربران استفاده کنند.

اهمیت تعیین پرسونا در کمپین های مارکتینگ

استفاده از شخصیت های بازاریابی بسیار گسترده و متنوع است. در حالی که اکثر مردم فکر می کنند persona برای توسعه ایده هایی برای بازاریابی محصولات خاص مفید هستند، اما اغلب می توانند به ایجاد سرنخ هایی برای برقراری ارتباط بهتر با مشتریان کمک کنند. آنها حتی می توانند الهام بخش محصولات یا خدمات جدید باشند.

بدست آوردن مشتریان جدید

هنگامی که persona خود را ایجاد کردید، می توانید شروع به تولید محتوا کنید تا افراد بیشتری را به سمت کسب و کار خود جذب کنید. از طریق استفاده از کلمات کلیدی در محتوای وبلاگ و رسانه های اجتماعی، می توانید به کسب و کار خود در رتبه بندی زمانی که مشتریان در جستجوی پاسخی برای رایج ترین مشکلات خود هستند کمک کنید و مخاطبین جدیدی را برای کسب و کار تان به دست بیاورید.

یافتن بهترین راه ارتباط با مشتریان

همچنین پرسوناها می توانند به شما کمک کنند تا بهترین نحوه تماس با مشتریان خود را مشخص کنید. به عنوان مثال، دانستن اینکه کدام پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در میان مشتریان خاص شما محبوب‌تر هستند، به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که از کدام پلتفرم‌ها برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : دیجیتال مارکتینگ چیست؟

پرسوناها به منظور جذب مخاطبان هدف، اغلب در بازاریابی محتوا برای ایجاد پست های وبلاگ، پست های رسانه های اجتماعی و حتی تبلیغات ایمیلی استفاده می شوند. شناخت مخاطبان می تواند به شما کمک کند بهترین لحن، سبک و زبانی را که می توانید برای صحبت با مشتریان خود استفاده کنید، تعیین کنید.

مزایا پرسونا

یافتن بهترین نوع تبلیغات

هر نوع تبلیغاتی برای افراد مختلفی جذاب است. برای مثال، افرادی که اقتصادی فکر می کنند ممکن است منتظر فروش ویژه محصولات در زمان محدود یا تخفیف باشند. در عوض، پیشنهاد قرعه کشی و گیفت، شخصیت های رقابتی تر را تحریک به خرید می کند. پرسونا می تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام نوع تبلیغات بیشتر به مشتریان شما انگیزه می دهد.

رفع بهتر نیازهای مشتری

در نهایت، دانستن مشکلات یا چالش هایی که مشتریان شما با آن مواجه هستند، می تواند شما را به سمت ارائه محصولات و خدمات جدیدی راهنمایی کند که نیازهای مشتریانتان را بهتر رفع کرده و درهای جدیدی را برای کسب‌وکار شما باز کند.

جمع بندی

وقتی بتوانید کسب و کارتان را از دید مشتریان ببینید، بهتر متوجه خواهید شد که چگونه برای آنها جذابیت ایجاد کنید. پرسوناها خواسته ها و انگیزه های مشتریان را واضح تر نشان می دهند تا بتوانید از محتوا، محصولات، خدمات و تبلیغات خود برای فروش بیشتر، بهتر استفاده کنید.
در این مقاله، برخی از مزایای persona بازاریابی و تاثیر ایجاد و پیاده سازی آنها را روی کسب و کارتان بررسی کردیم.

سعی کنید این مراحل را برای ایجاد شخصیت های بازاریابی خود دنبال کنید:

  • جمع آوری اطلاعات در مورد مشتریان فعلی یا بالقوه.
  • پیدا کردن یک الگو برای persona
  • تعیین چند شخصیت مناسب برای کسب و کار خود
  • نزدیک کردن شخصیت های ایجاد شده به شخصیت مخاطبین هدف

اگر در مورد نحوه ایجاد یا استفاده از پرسوناهای بازاریابی سؤالی دارید، می توانید با کارشناسان سایت شانار مطرح کنید و راهنمایی بیشتری دریافت نمایید!

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *