اسکیما چیست و تاثیر آن بر سئو سایت چگونه است؟

اسکیما چیست؟

شاید تا کنون کلمه اسکیما یا طرحواره را در دنیای تولید محتوا و یا سئو سایت شنیده باشید و یا حتی برای کارتان به آن برخورد کرده باشید. این اصطلاح مطمئنا زمانی که خدمات سئو یا مشاوره سئو را از متخصصین دریافت می کنید، به گوش شما می خورد. برای درک بهتر اسکیما تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آیا تا به حال به این دقت کرده اید وقتی می خواهید اطلاعات محتوای یک صفحه را متوجه شوید ابتدا به نشانه ها و علامت های آن محتوا دقت می کنید؟ در اصل این علائم باعث می شوند که آن اطلاعات واضح و ساده تر محتوا را برای ما بیان کنند.

در واقع اسکیما به زبان ساده به معنای علامت گذاری در سایت می باشد که در ادامه این مقاله به جزییات آن می پرازیم.

اسکیما چیست؟

در زبان برنامه نویسی کامپیوتری، Schema یک سازمان یا ساختار یک پایگاه داده است، در حالی که در هوش مصنوعی (AI) طرحواره بیان رسمی یک قانون استنتاجی است.

به زبان ساده تر طراحی پایگاه داده‌ها را طرحواره یا همان اسکیما می نامند.

طرحواره به ما نمای ساختاری و یا همان نمودار پایگاه داده ها را بیان می‌کند و همچنین یک توصیف کلی از سازماندهی پایگاه داده را با نمودار های آن به ما می دهد؛ این نمودارها، نموداری هستند که شامل موجودیت ها و ویژگی هایی است که با آن Schema را تعریف می کند.

یک نمودار طرحواره فقط نوعی طراحی از پایگاه داده را به ما نشان می دهد؛ در واقع نتیجه واقعی پایگاه داده را نشان نمی دهد.

همچنین می تواند یک جدول واحد باشد یا می تواند بیش از یک جدول مرتبط در آن وجود داشته باشد؛ در اصل ارتباط بین این جداول را schema نشان می دهد.

پیشنهاد نویسنده: سئو چیست و چگونه باعث بهبود کسب و کارها می شود؟

اسکیماها انواع مختلفی دارند و معانی آنها ارتباط نزدیکی با زمینه هایی مانند علم داده، آموزش، بازاریابی و خدمات سئو (بهینه سازی موتور جستجو) و روانشناسی دارد.

مثال از نمودار اسکیما

فرض کنید سه جدول Employee، Department و Project داریم.

بنابراین، می‌توانیم نمودار این سه جدول را با استفاده از نمودار اسکیما به صورت زیر نمایش دهیم.

نمودار اسکیما

در این نمودار، کارمند و حوزه مرتبط اند و همچنین جدول کارمند و پروژه با هم مرتبط هستند.

کاربرد اسکیما ها برای سئو سایت چیست؟

نشانه گذاری Schema دقیقاً به موتور جستجو یا همان سئو اطلاع می دهد که محتوای شما در صفحه وب شما چه چیزی را می خواهد منتقل کند.

در حقیقت اسکیما، داده های بدون ساختار را به داده های ساخته شده تبدیل می کند. افزودن طرحواره به موتور جستجو کمک می‌کند تا بهتر فعالیت کند و رتبه وب ‌سایت‌ها را بالا ببرد و در عین حال بهترین عملکردهای سئو را در خود داشته باشد.

چرا باید از اسکیما برای سئو سایت استفاده کنیم؟

همانطور که میدانید سئو دارای الگوریتمی است که به شناسایی محتوا به بهترین شکل کمک می کند؛ الگوریتم سئو اطلاعات موجود در صفحه وب و همچنین رابطه بین موجودیت ها را درک می کند؛ سپس ساختاری به محتوا داده می شود که از طریق آن اسکیما ایجاد می شود.

استفاده از این ساختار با کمک یک قطعه کد به همه سوالات که چه کسی است، چه چیزی، کجاست، چه زمانی و چگونه است در خصوص سئو سایت پاسخ می دهد.

پس ما باید از Schema برای سئو سایت استفاده کنیم زیرا با این نشانه گذاری، عناصر اضافی مانند عکس‌ها یا ویدیوها به‌ عنوان رسانه های غنی شده بهتر نمایش داده می‌شوند و همچنین کاربران اطلاعات دقیق مورد نیاز خود را می بینند و احتمالاً روی چنین نتایجی کلیک می کنند.

نحوه تشخیص اسکیما ها در صفحات سایت

تقریباً هر نوع داده ای در وب سایت شما دارای یک طرح مرتبط در schema.org است.

در موارد سئو، طرحواره به طور گسترده برای داده‌های مربوط به افراد، رویدادها، محصولات، مشاغل، سازمان‌ها، دستور العمل‌ها، ویدئوها و بررسی‌ها استفاده می‌شود.

آزمایش کننده داده‌های ساختار یافته برنامه Schema را می‌توانید در بخش «Maintenance » در برنامه Schema پیدا کنید.

شما هر) URL یا آدرسی که مشخص می کند محتوایی را در اینترنت یافت) را وارد کنید، این ابزار نشانه گذاری، اسکیمای موجود در آن صفحه را نمایش می دهد.

schema.org تنها ابزار آزمایشی است که داده‌های پویا را نمایش می‌دهد و نتایج را پنهان نمی‌کند.

هر سایت نیاز به چه اسکیما هایی دارد؟

جالب است بدانید که همه سایت ها می‌توانند از اسکیما و نشانه گذاری آن استفاده کنند و هیچ محدودیتی برای استفاده از آن وجود ندارد.

یک نکته ای که باید رعایت کنید و معمولا هنگام مشاوره سئو مطرح می شود، این است که باید سایت شما طوری ساخته شده باشد که ساختار آن با کد های نشانه گذاری مشکلی نداشته باشد و سازگار باشد.

اسکیما چیست تاثیر در سئو

همه وب سایت ها، که در زمینه های مختلفی فعالیت می کنند قادرند که از نشانه گذاری های اسکیما استفاده کنند از جمله وب سایت های خبری، کتاب و مجله، فیلم، سایت های آموزشی و غیره هر کدام کدهای مخصوص به محتوای خود را می‌گیرند.

پیشنهاد نویسنده: قیمت پروژه سئو چگونه تعیین می شود؟

شما باید بنا به وب‌سایتی که دارید از کدهایی که سایت schema.org بهینه سازی کرده است استفاده کنید و اطلاعات مورد نظر و جانبی را در مورد محتویات سایتتان در گوگل قرار دهید.

استفاده از اسکیما برای فروشگاه های اینترنتی

اجرای Schema باید به ویژه برای صاحبان تجارت الکترونیک جذاب باشد و معمولا جزو خدمات سئویی است که توسط متخصصین برای چنین سایت هایی ارائه می شود.

می توان حتی ده ها اسکیما را در یک فروشگاه آنلاین اعمال کرد؛ آنها را می توان در کد HTML (microdata)، از طریق پسوندهای HTML5 (RDF) و همچنین در برچسب های جاوا اسکریپت JSON-LD)) قرار داد.

وقتی صحبت از طرح مفید در فروشگاه های آنلاین به میان می آید، در درجه اول باید از https://schema.org/Product و https://schema.org/Offer استفاده کنید.

اما مطمئناً همه چیز به صنعتی که در آن فعالیت می کنید و محصولات موجود در سایت شما بستگی دارد.

با تعیین داده هایی که برای کسب و کار شما مهم هستند شروع کنید از جمله قیمت، نظرات، وزن، تعداد محصولات، در دسترس بودن آن و باید به دقت در مورد اطلاعاتی که می‌خواهید به مشتریان بدهید و حقایق مورد نیاز در مرحله جستجو فکر کنید.

این نتیجه گیری‌ ها به شما نشان می‌دهد که کدام اسکیماها برای فروشگاه اینترنتی شما مناسب‌تر هستند.

سخن آخر

همان طور که گفتیم اسکیما، کد گذاری و نشانه گذاری در محتوای سایت شما، باعث می شود که گوگل، وب سایت شما را موثرتر معرفی کند زیرا که طرحواره روی سئو سازی وب سایت شما تاثیر گذار است.

همچنین مشخصات جانبی از جمله هدف سایت، محتوای سایت و غیره توسط اسکیما به موتور های جست و جو معرفی می شود.

شما می توانید برای دریافت انواع خدمات سئو به وب سایت شانار گروپ مراجعه کرده و یا درباره ی نحوه استفاده از schema و خدمات سئو سازی وب سایت خود مشاوره سئو دریافت کنید.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *