بازاریابی بازگشتی یا ریتنشن مارکتینگ چیست؟

بازاریابی بازگشتی چیست؟


بازاریابی بازگشتی، این روزها در وبلاگ ها، پادکست ها و حتی در مکالماتی که با سایر دوستان خود در زمینه کسب و کارتان دارید، شما ظاهر می شود. شاید تا به حال بدون اینکه بدانید، از این نوع بازاریابی استفاده کرده باشید و حتی نتیجه مطلوبی نیز از آن گرفته باشید اما اگر اصطلاح بازاریابی های بازگشتی به گوشتان نخورده، ادامه مقاله را از دست ندهید.

بازاریابی بازگشتی چیست؟

ریتنشن مارکتینگ، شکل جدیدی از بازاریابی است که روز به روز در دنیای تجارت الکترونیک رایج تر می شود. تمرکز این روش بازاریابی، ایجاد مشتریان متعهد است که برای خرید دوباره به فروشگاه شما باز می گردند. در این استراتژی، تمرکز فقط روی جذب مشتریان جدید بیشتر قرار نمی گیرد، بلکه تمرکز اصلی بر افزایش سودآوری توسط مشتریانی است که از قبل به آنها محصول یا خدماتی را فروخته اید!

به طور خلاصه، ریتنشن مارکتینگ عبارت است از:

فعالیت هایی که یک فروشگاه از آن استفاده می کند تا احتمال خرید مجدد مشتری را افزایش دهد و در عین حال بر افزایش سودآوری هر خرید تکراری تمرکز می کند.

پیشنهاد نویسنده: بازاریابی لحظه ای چیست و چه کاربردی دارد؟

مطمینا بازاریابی های بازگشتی تنها روش برای تبلیغ فروشگاهتان نخواهد بود زیرا برای به دست آوردن مشتریان جدید، همچنان باید از دیجیتال مارکتینگ سنتی استفاده کنید، اما می توانید با ترغیب مشتریان قبلی به خرید بیشتر از شما، بازگشت سرمایه خود را از این طریق نیزافزایش دهید.

بازاریابی بازگشتی موجب افزایش دفعات خرید (خرید هر چند وقت یک بار یک مشتری معمولی) و نرخ خرید مجدد (احتمال بازگشت خریدار) می شود. افزایش این دو معیار به این معنی است که شما ارزش طول عمر مشتری (CLV) را افزایش می دهید که منجر به سودآوری بلندمدت می شود، نه کسب سود در کوتاه مدت.

مقایسه ریتنشن مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی بازگشتی نمی تواند به طور کامل جایگزین بازاریابی دیجیتال شود که بر جذب مشتریان جدید به فروشگاه شما متمرکز است. این دو روش باید در کنار هم استفاده شوند. برای درک بهتر این دو روش باید به فرایند بازاریابی مثل استراتژی برنده شدن در یک مسابقه ورزشی فکر کنید. برخی از تیم ها را می توان با استراتژی حمله برد و بر برخی دیگر با دفاع کردن پیروز شد اما آیا می توان تمام تیم ها را فقط با یک نوع استراتژی برد؟

بازاریابی بازگشتی

ریتنشن مارکتینگ، استراتژی دفاع فروشگاه شما است و دیجیتال مارکتینگ، استراتژی حمله، باید هر دو را به خوبی بازی کنید تا واقعاً بر بازی تسلط داشته باشید!

اما اینکه روی کدام استراتژی تمرکز بیشتری داشته باشید به فروشگاه شما و آنچه می فروشید، میزان سود دهی، صنعتی که در آن هستید، و مهمتر از همه جایگاه برند شما در نظر مشتریان بستگی دارد.

چه زمانی از بازاریابی بازگشتی استفاده کنیم؟

اگر به تازگی کسب و کار خود را شروع کردید و هنوز مشتریان زیادی ندارید، بازاریابی های بازگشتی چندان برایتان مفید نخواهد بود پس باید 100% تلاش و بودجه خود را صرف دیجیتال مارکتینگ کنید. اما اگر پایگاه مشتری تثبیت شده ای دارید با افزایش فروش خود، می توانید شروع به سرمایه گذاری روی بازاریابی بازگشتی کنید.

همانطور که فروشگاه شما رشد می کند، باید توجه بیشتری به ریتنشن مارکتینگ داشته باشید و این روش را به استراتژی های بازاریابی خود اضافه کنید. مطالعه ای در دانشگاه هاروارد نشان داده که افزایش 5 درصدی سرمایه گذاری روی ریتنشن مارکتینگ می تواند سود را تا 95 درصد افزایش دهد!

چرا بازاریابی بازگشتی را شروع کنیم؟

ممکن است برخی از شما از خود بپرسید: “اگر بازاریابی بازگشتی بسیار سودآور است، چرا تاکنون درباره آن نشنیده ایم؟” سوال تان کاملا منطقی است! نکته اینجاست که ما انسان ها فقط زمانی به چیزهای جدید توجه می کنیم که با یک نیاز مواجه شویم.

در گذشته SEM و رسانه های اجتماعی راه های ارزان تر و موثرتری برای هدایت ترافیک به سایت های فروشگاهی بودند. شما می توانستید با تبلیغات دیجیتالی، یک بار به مشتری، محصول خود را بفروشید و دیگر هرگز با او صحبت نکنید. اما طی سال های اخیر این روند تغییر کرده است و تبلیغات سنتی علاوه بر اینکه نسبت به گذشته گران‌تر شده اند، به تنهایی تاثیر گذار نیستند.

پس شما نیاز دارید که از روش جدیدی برای بهبود سود آوری خود استفاده کتید و اینجا است که ریتنشم مارکتینگ به کمک شما می آید. در حقیقت، بازاریابی های بازگشتی، به هیچ وجه اصطلاح نوظهوری نیست بلکه قدمت بسیار ییادی دارد اما با توجه به اینکه دیجیتال مارکتینگ طی سال های گذشته سودآوری کلانی را نصیب شرکت های تجاری می کرد، هیچکدام به فکر استفاده از آن نمی افتادند.

پیشنهاد نویسنده: بازاریابی محتوا چیست و چه مزایایی دارد؟

حالا همه چیز تغییر کرده و کسب و کارها مجبورند برای حفظ سودآوری خود، به جز بازاریابی دیجیتال از ردش های دیگری نیز استفاده کنند تا نسبت به رقبا مزیت داشته باشند. یکی از این روش ها که تاثیر فوق العاده خود را نشان داده، ریتنشن مارکتینگ است و به هنین علت این اصطلاح را اخیرا زیاد می شنویم.

مزایا بازاریابی بازگشتی

روندی که باید به آن توجه کنید این است که به دست آوردن مشتری سخت تر از همیشه شده است و شما نیاز به بازاریابی بازگشتی دارید تا حداقل مشتریان قبلی خود را با حفظ کنید. با ریتنشن مارکتینگ، شما اساساً ROI هر خرید پولی را افزایش می دهید. همچنین مزیت دیگر ریتنشن مارکتینگ این است که خریداران برگشتی ، 9 برابر بیشتر از خریدارانی که برای اولین بار به فروشگاه شما مراجعه کرده اند، خرید می کنند.

اثربخشی بازاریابی بازگشتی

اثربخشی ریتنشن مارکتینگ بسته به محصول یا خدماتی که می فروشید، متفاوت خواهد بود. مثلاً قرار نیست ماشین ظرفشویی به اندازه چایی یا برنج خریداری شود. بنابراین در موقعیت های مختلف نتایج یکسانی نخواهید دید.

برای مشاهده بهترین تثر بخشی از استراتژی های بازاریابی مختلف و اتخاذ تاکتیک‌های مناسب برای بازاریابی های بازگشتی مانند پیشنهادات تخفیف به مشتریان وفادار که به طور متوسط منجر به 40 درصد افزایش در نرخ تبدیل و 20 درصد افزایش در نرخ خرید مجدد می شود، می تواتید با کارشناسان شانار گروپ تماس گرفته و برای کسب و کار خود مشاوره بگیرید.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *