بهترین روش های تبلیغات اینترنتی کدامند؟

تبلیغات اینترنتی

بهترین روش های تبلیغات اینترنتی از جمله گزینه هایی است که بسیاری از کسب و کارها نیازمند آن هستند. بدون هیچ تردیدی، هر شرکت، نهاد، یا موسسه تجاری که خدمات یا کالایی را عرضه می کند نیاز به این نوع تبلیغات دارد.
اما تبلیغات در فضای اینترنت لزوما به معنای هزینه کردن نیست، گاهی بدون هزینه یا با هزینه کم هم می توانید از این فضا استفاده کنید.
گسترش روزافزون اینترنت و راه یافتن آن به تمام بخش های زندگی ما، حقیقتی انکار ناپذیر است. اگر تا یک دهه قبل، اینترنت و استفاده از فضای مجازی، خود را در قامت یک سرگرمی و امری فانتزی نشان می داد حالا به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما بدل گشته است.
حالا دیگر تمام افراد، در هر رده سنی و با هر علائقی بواسطه یک گوشی موبایل به دنیای اینترنت پا می گذارند. این دنیای ظاهرا بی در و پیکر، با خود فرصت های تجاری بی حد و حصری دارد. طبیعی است که این بازار مکاره، فضایی مناسب برای عرضه محصولات و خدمات باشد. پس تبلیغات اینترنتی هم به موازات گسترش این فضا، هر روز بیشتر و متنوع تر می شود.

منظور از تبلیغات اینترنتی چیست؟

به طور ساده، تبلیغات اینترنتی یعنی مجموعه ابزارهایی که به شما امکان ارائه پیام های تبلیغاتی به افراد مختلف در نقاط مختلف جهان را با استفاده از پلتفورمی به نام اینترنت بدهد.
هرچند همچنان روش های تبلیغاتی قدیمی (روزنامه، مجلات، تلویزیون، رادیو وغیره)، مطرح و محل استفاده هستند. اما بدون هیچ تردیدی در حال حاضر، جایگاه اول تبلیغات در اختیار تبلیغات اینترنتی است.
اگر در این مورد شک دارید، کافی است همین حالا با وارد کردن نام یک سایت، وارد آن شوید و ببینید چه حجمی از آگهی های تبلیغاتی شما را دوره می کند.

انواع روش های تبلیغات اینترنتی

اینترنت فضایی عظیم را برای ارتباط با مشتریان بالقوه در اختیار شما قرار می دهد، در ادامه برخی از موثرترین اشکال تبلیغات در این فضا را با هم بررسی خواهیم کرد.

روش های تبلیغات اینترنتی

موتور جستجو

استفاده از فضای موتورهای جستجویی مثل گوگل، یک فرصت بی بدیل در دنیای تجارت امروزی است. هرچند رسیدن به صفحات اول جستجو، سخت است اما به هیچ وجه غیرممکن نیست.

گوگل، غیر از امکان رایگان یا همان ارگانیک تبلیغات در فضای خودش، به کاربران این امکان را می دهد که با بهره از گوگل ادز، به صورتی هدفمند و البته غیررایگان، راحت تر به مشتریان خود برسند.

بازاریابی ایمیلی

این روش تبلیغات اینترنتی، یکی از قدیمی ترین روش های تبلیغات در فضای مجازی است و همچنان هم کاربرد دارد. حالا ابزارهای جدیدی مثل تست A/B وجود دارند که استفاده تبلیغاتی از ایمیل را هدفمندتر هم کرده اند.
روش تبلیغاتی ایمیلی کمترین مزاحمت را برای کاربر ایجاد می کند، چرا که فرد هر وقت که بخواهد می تواند دریافت ایمیل را متوقف کند. به همین علت هم امکان موفقیت برای آن وجود دارد.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

استفاده از شبکه های اجتماعی چون فیسبوک در ایران، حالا این فضا را به فضایی مستعد برای تبلیغات اینترنتی مبدل ساخته است. شبکه های اجتماعی هم مثل گوگل، به دو صورت ارگانیک و پولی، امکان تبلیغ را برای کاربران فراهم می آورند. شبکه های اجتماعی با توجه به گستردگی استفاده، در حال حاضر به عنوان جایگزینی برای فضای گوگل هم مطرح می شوند.

ریمارکتینگ

البته ریمارکتینگ جزو گوگل ادز است اما به خاطر کاربرد منحصر به فردی که دارد در این جا به طور جداگانه در موردش صحبت خواهیم کرد.
در این روش تبلیغاتی، شما می توانید کاربران وب سایت را مورد تعقیب قرار دهید و تبلیغات را مثل یک زنگ یا هشدار(البته به صورتی غیر آزاردهنده) به او یادآوری کنید. در ریمارکتینگ، کاربری که به سایت شما وارد شده اما خریدی نداشته، دنبال می شود و در بازه های زمانی مشخصی، با تبلیغ محصول شما ،تشویق به خرید می شود.
تصور کنید شما سایت فروش پوشاک دارید، وقتی کاربری به سایت شما وارد می شود و محصولات را می بیند اما خریدی نمی کند و خارج می شود.

بهترین روش های تبلیغات اینترنتی
چنین کاربری احتمالا به محصولات شما علاقه ای ضمنی دارد ولی مثلا دقیقا آن چیزی که می خواسته را در سایت ندیده است. بواسطه ریمارکتیگ شما می توانید محصولات مشابه را در آینده برای او ارسال کنید و به این ترتیب او را ترغیب به خرید کنید.

تبلیغات محلی

این نوع از تبلیغات اینترنتی هم برای کسب و کارهایی مناسب است که عمده مشتریانشان در فضای نزدیک محل تجارت ساکن هستند یا اینکه مشتریان بالقوه ای دارند که ممکن است در جستجوی گوگل به آنها برسند. این روش تبلیغاتی هم به صورت ارگانیک و هم به صورت پولی در دسترس است.

تبلیغات نمایشی

در این دست تبلیغات، شما به سایتی مرجع و معتبر، پول می دهید تا تبلیغ شما را در صفحه خود قرار دهد. تحقیقات نشان می دهد که حدود 40% افراد به این تبلیغات توجهی نمی کنند.

تبلیغات نیتیو

تبلیغات نیتیو، نوع پیشرفته تبلیغات نمایشی است. در این روش، شما به یک سایت معتبر پول می دهید تا تبلیغ شما را به صورتی که کاربران متوجه ماهیت تبلیغاتی آگهی نشوند در صفحه خود جای دهد. این روش جدید تبلیغاتی نیاز به تخصص و البته خلاقیت دارد.
به عنوان مثال تصور کنید شما به دنبال مطلبی در ارتباط با کتاب به یک سایت معتبر فروش کتاب وارد می شوید. در چنین سایتی، ممکن است ده ها مطلب در مورد کتاب های روز در صفحه اول وجود داشته باشید، مثلا نقدهایی در مورد کتاب ها.
در میان این مطالب، ممکن است کتابی هم قرار داشته باشد که صرفا با هدف فروش در آنجا باشد. در چنین مواقعی کاربر متوجه ماهیت تبلیغاتی آن نمی شود و ممکن است روی مطلب مربوطه کلیک کند و به سایت فروش کتاب هدایت شود. این نوع از تبلیغ بسیار جدید است و همانطور که گفتیم موفقیت آن بستگی به خلاقیت در استفاده از آن دارد.
نتیجه گیری
تبلیغات اینترنتی یک واقعیت غیرقابل چشم پوشی برای کسب و کارهای مختلف است. فارغ از اندازه و حجم فعالیت های تجاری، هر نهاد و سازمانی به استفاده از این فضا نیاز دارد.
روش های مختلف تبلیغاتی در فضای اینترنت در بالا تشریح شد. رسیدن به بهترین گزینه تبلیغاتی برای یک نهاد یا موسسه تجاری، به عوامل مختلفی بستگی دارد. بهتر است در این ارتباط از موسسات حرفه ای فعال، مشاوره بگیرید.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *