ریمارکتینگ در تبلیغات گوگل چیست؟

ریمارکتینگ چیست؟

باز هم مفهومی جدید در دنیای اینترنت، ریمارکتینگ. پتانسیلی جدید برای افزایش فروش از طریق تبلیغات هدفمند.
فرض کنید در ساعات بیکاری خود، خیلی اتفاقی “خرید کفش برند” را در گوگل مورد جستجو قرار می دهید و به سایتی وارد می شوید. چندان اراده جدی برای خرید ندارید، گشتی در سایت می زنید و بعد هم خارج می شوید.
از آن روز به بعد، روی صفحه گوشی خود در بازه های زمانی مختلف آگهی تبلیغ کفش دریافت می کنید. آگهی برای خرید کفش هایی که خیلی نزدیک به کفش هایی هستند که شما به خریدش علاقه نشان داده بودید. درواقع با توجه به جستجوی شما و کفش هایی که به رویشان کلیک کردید، این آگهی ها ارسال می شود. این مکانیزم تحت آن عمل می کند.
درواقع remarketing به یک فروشنده آنلاین کمک می کند تا اجناس خود را به صورت دائمی در معرض چشم کاربران قرار دهد و به این ترتیب امکان خرید را افزایش می دهد.

ریمارکتینگ چطور عمل می کند؟

بر طبق آمارهای انجام شده، حدودا 96% از کاربرانی که به یک سایت وارد می شوند، قصدی برای خرید ندارند. ریمارکتینگ به فروشنده این فرصت را می دهد که این دست از مشتریان را ترغیب به خرید کند.
این نوع تبلیغ هدفمند کارایی خود را نشان داده و دلیل آن هم مشخص است؛ شما تبلیغات خود را برای افرادی ارسال می کنید که علاقه مندی خود را به خرید کالای شما نشان داده اند.
ریمارکتینگ از طریق ایمیل و تبلیغات، همزمان احتمال خرید، تبلیغات و آگاهی بخشی در مورد محصولات شما را بالا می برد.

ریمارکتینگ تبلیغات در گوگل

اطلاعات مورد استفاده در ریمارکتینگ چگونه اخذ می شود؟

برای اینکه ریمارکتینگ اجرایی شود، شما و سایت شما نیاز به اطلاعاتی دارد، اطلاعات در مورد کاربری که به سایت شما وارد شده، منظور اطلاعات شخصی نیست، بلکه اطلاعات آنی کاربر و وب گردی های او مد نظر است.
برای اینکار دو راه یا مکانیزم وجود دارد:

1- ریمارکتینگ پیکسلی :

این مکانیزم متداول ترین روش مورد استفاده برای ریمارکتینگ است. این کار با استفاده از قرار دهی یک جاوا اسکریپت (یک پیکسلی) بر روی سایت شما یا یکی از صفحات جانبی (مثلا صفحه ثبت مشخصات) انجام می شود.
بعد از قرار گرفتن پیکسل، هر بار که کاربری به سایت شما مراجعه می کند، پیکسل مورد اشاره، یک کوکی را در مرورگر کاربر قرار می دهد. بعد از آنکه کاربر از سایت شما خارج شد، پیکسل به تامین کننده اطلاعات می دهد که کاربر مورد اشاره، پتانسیل دریافت تبلیغات شما را دارد.
ریمارکتینگ پیکسلی از این جهت کاربرد دارد که تبلیغات شما را برای کسانی ارسال می کند که یا از سایت شما بازدیدی داشته اند یا اینکه در آن بازدید به صفحه ای جانبی وارد شده اند (مثلا صفحه ثبت مشخصات).

2- ریمارکتینگ فهرستی :

این نوع براساس فهرست سایت شما و در ارتباط با آن دست از کاربرانی انجام می شود که ایمیل خود را در اختیار شما نهاده اند.

دسته بندی کاربران

اصطلاح دیگری که در حوزه آن مطرح است و در تسهیل و موفقیت آن بسیار کاربرد دارد، دسته بندی کاربران است. این دسته بندی به شما به عنوان فروشنده کمک می کند که بازار هدف خود را بشناسید و با توجه به این شناخت، پیام های خود را ارسال کنید.
برای اینکه اهداف remarketing (یعنی همان ترغیب کاربران به خرید) محقق شود بهتر است که کاربران سایت خود را براساس این 3 شاخصه دسته بندی کنید:
1- رفتار 2- زمان 3- مشتریان موجود

دسته بندی ریمارکتینگ

دسته بندی ریمارکتینگ براساس رفتار

در دسته بندی این استراتژی براساس رفتار، با دو دسته کاربر مواجه هستیم:

1- دسته ی غیرعلاقه مند:

این دسته از کاربران، آن هایی هستند که بیشتر از چند ثانیه در سایت شما نمی مانند و فورا خارج می شوند.

2- دسته ی علاقه مند:

این دسته از کاربران، آن هایی هستند که صفحات سایت، قیمت ها و احتمالا قسمت درباره ما (about us) را نگاه می کنند.
بنابراین حالا با توجه به این دسته بندی می توانید remarketing خود را انجام دهید. دسته ی غیرعلاقه مند به احتمال خیلی زیاد، آن دسته از کاربرانی را شامل می شود که قصدی برای خرید ندارند، پس ارسال پیام برای این کاربران، غیر از هزینه تحمیلی فایده ای ندارد. در مقابل دسته ی علاقه مند، احتمال خرید بالایی دارند و بهتر است بر آن ها تمرکز شود.

دسته بندی ریمارکتینگ بر اساس زمان

این استراتژی به 3 چیز اشاره دارد:

  1. بازه زمانی مابین ورود یک کاربر به سایت شما و دریافت اولین آگهی.
  2. تعداد دفعاتی که کاربران سایت شما، آگهی موردی را خواهند دید.
  3. بازه زمانی مابین ورود یک کاربر به سایت شما و زمان قطع کامل ارسال آگهی برای آن کاربر.

در گوگل، بازه زمانی تعریف شده برای قرار گرفتن یک بازدید کننده در فهرست آن 30 روزه است. یعنی بعد از 30 روز از زمان ورود کاربر به سایت شما، گوگل ادز، فرد را از فهرست remarketing خارج می کند. واضح است که اگر در این فاصله 30 روزه دوباره کاربر از سایت شما بازدید کند، این زمان صفر می شود. می توانید این زمان 30 روزه را بنابر صلاحدید خود افزایش دهید.

دقت داشته باشید که هر نوع سیاستی که برای آن خود اتخاذ می کنید، ارسال بلافاصله آگهی برای کاربری که همین حالا از سایت شما بازدید کرده وجهه سایت شما را پایین خواهد آورد، مخصوصا اگر این بازدید از چند ثانیه بیشتر نبوده باشد.

مسئله دیگری که باید به آن توجه داشته باشید تعداد آگهی های ارسالی است. اگر اصطلاحا کاربر را با آگهی بمباران کنید نتیجه ای جز بد و بیراه دریافت نخواهید کرد. به کاربر فرصت دهید که آگهی دریافتی را اصطلاحا هضم کند.

ریمارکتینگ براساس مشتریان موجود

مشتریان قبلی شما بهترین گزینه برای دریافت آگهی و ثبت خرید هستند. هرچه باشد آن ها با کالای شما آشنایی داشته و احتمالا از آن رضایت دارند.
remarketing برای مشتریان موجود را می توانید همزمان با ارائه و عرضه یک محصول جدید انجام دهید.
بخش بندی مناسب یکی از عوامل تعیین کننده برای موفقیت یا عدم موفقیت آن است.پس در انتخاب و تحلیل آن توجه کافی داشته باشید.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *