راهنمای محاسبه چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density

چگالی کلمه کلیدی مطمئن
استراتژی های سئوی امروزی همه بر پایه یافتن چگالی کلمه کلیدی مطمئن است که از کیفیت محتوا یا اعتبار برند شما کم نمی کند.


چگالی کلمات کلیدی یکی از اجزای اساسی سئو است که قبلاً تأثیر بسیار بیشتری بر رتبه شما داشت. در حالی که حقایق در مورد تراکم بهینه کلمه کلیدی در سال های اخیر تغییر کرده است، این اندازه گیری هنوز هم بخشی مفیدی از هر کمپین SEO است.

با خواندن این مقاله، خواهید دانست که چگونه چگالی کلمات کلیدی را در صفحات تان بررسی کرده و عدد “جادویی” خود را پیدا کنید.

چگالی کلمه کلیدی چیست؟

در یک تعریف ابتدایی، این اصطلاح به معنای تعداد دفعاتی است که یک کلمه کلیدی یا عبارت در صفحه شما ظاهر می شود.

همه ما می دانیم که کلمات کلیدی از مهم ترین استراتژی های SEO است. هرچند استراتژی‌های مربوط به کلیدواژه، متناسب با تغییر الگوریتم‌های آنلاین تکامل یافته‌اند، اما به هرحال این کلمات پل ارتباطی بین محتوای شما و مخاطبینی که در گوگل، سرچ می کنند، هستند.

طبق قوانین اولیه سئو، چگالی کلمات کلیدی به صورت عددی اندازه گیری می شد. هر چه تعداد دفعات بیشتری از یک کلمه کلیدی در یک وبلاگ یا مقاله استفاده می شد، احتمال اینکه در بالای نتایج جستجو قرار می گرفتید، بیشتر بود.

اهمیت چگالی کلمه کلیدی

اما، این بدان معنی بود که اینترنت پر از محتواهای بیهوده، خسته کننده و غیر مفید بود که فقط بر تکرار عبارت مورد نظر تمرکز می‌کردند تا مطلب مفیدی که مخاطبین، می‌خواستند بخوانند.

پیشنهاد نویسنده: ۵ راهکار برای بهینه سازی کلمات کلیدی در گوگل ادز

از آنجایی که گوگل به دنبال ارائه تجربیات عالی به صورت آنلاین است، تصمیم گرفت تمرکز الگوریتم خود را روی درصد چگالی کلمات کلیدی کاهش داده و به جای آن، عوامل دیگر را در نظر بگیرد. بر این اساس، آپدیت پاندا منتشر شد و این سوال برای برندها پیش آمد که آیا تراکم کلمه کلیدی اهمیت دارد یا خیر. گوگل شروع به تمرکز بیشتر روی تجربه کاربری و “محتوا” کرد، و به این معنی بود که تکرار یک کلمه، دیگر برای قرار دادن شما در رتبه های کافی نبود و نیست.

اگر گوگل فکر کند که شما در حال «پر کردن» محتوای خود با عبارت خاصی هستید، تمرکز بیش از حد روی چگالی کلمه کلیدی حتی می تواند شما را جریمه کند.
این روند کاملا منطقی است.

از این گذشته، وقتی چیزی می نویسید با این آگاهی که باید یک عبارت را چند بار در متن خود بگنجانید، نمی توانید خلاق باشید. ذهن شما آنقدر غرق در معادلات ریاضی می شود که فراموش می کنید محتوا هنوز باید جامع، هدفمند و مرتبط باشد.

آیا این در الگوریتم جدید گوگل، تراکم کلمات کلیدی SEO دیگر کاربردی ندارد؟

نمی توان گفت که چگالی کلمه کلیدی برای گوگل مهم نیست اما دانستن چگونگی بررسی تراکم کلمات کلیدی توسط گوگل می تواند برای محتوا نویسان مفید باشد. اصول اولیه به این ترتیب است که قبل از اینکه هر متنی را در سایت خود منتشر کنید مطمئن شوید که از پر کردن متن با کلیدواژه های کانونی، و احتمالا زیاده روی در آن اجتناب کرده اید.

استراتژی های سئوی امروزی همه برپایه یافتن آن مطمئن است که از کیفیت محتوا یا اعتبار برند شما کم نمی کند.

نحوه بررسی چگالی کلمه کلیدی: روش هایی برای محاسبه عدد جادویی

همانطور که در بالا ذکر شد، تراکم کلمات کلیدی به تعداد دفعاتی که یک عبارت در محتوای شما ظاهر می شود اشاره دارد.

اگر می خواهید درصد چگالی عبارات کلیدی خود را محاسبه کنید، لزوماً به ابزار خاصی نیاز ندارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی شما در یک صفحه ظاهر می شود را بر تعداد کلمات آن صفحه تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی خود را ده بار در یک مقاله 1000 کلمه ای ذکر کنید، تراکم شما 1٪ خواهد بود.

البته، اگر به عنوان بخشی از برنامه بازاریابی محتوای خود در چندین وبلاگ، مقاله های زیادی را منتشر می کنید، ممکن است نخواهید زمان زیادی برای جستجوی تتعداد تکرار عبارت تلف کنید. در آن صورت، استفاده از نرم افزارهای بررسی چگالی کلمه کلیدی به شما کمک می کند. در وردپرس، می‌توانید یک ابزار بررسی تراکم کلیدواژه مانند Yoast را دانلود کنید که قبل از زدن «انتشار» به طور خودکار صفحه شما را بررسی می‌کند.

با چه ابزارهایی چگالی کلمه کلیدی را بررسی کنیم؟

اگر به یک ابزار خارجی نیاز دارید، می‌توانید یکی از موارد زیر را امتحان کنید:

ابزار Small SEO Tools : جستجوگر چگالی کلمات کلیدی

اگر به دنبال ابزاری رایگان و ساده هستید که به شما کمک کند چگالی بهینه کلمه کلیدی را بررسی کنید، Small SEO Tools یک گزینه بسیار محبوب در بازار امروز است. شناخته شده ترین ابزار آنها backlink checker, است، و همچنین یک plagiarism checker نیز دارند – تا مطمئن شوند که مقالات شما از روی سایر مقالات کپی نشده است.

کاربرد چگالی کلمه کلیدی

ابزار تشخیص تراکم کلمات کلیدی به دو صورت کار می کند. می توانید پس از انتشار محتوای خود یک URL را در سیستم وارد کنید یا از فایل word doc متن خود را کپی و جایگذاری کنید. این ابزار، به شما امکان می دهد برای محاسبه دقیق تر، متا تگ ها و alt-tags ها را نیز از جستجوی خود حذف کنید.

2. ابزار تشخیص تراکم کلمات کلیدی Marketing Ninjas

Marketing Ninjas یکی دیگر از ارائه دهندگان معروف ابزارهای بازاریابی آنلاین است. ابزار تشخیص تراکم کلمات کلیدی این شرکت، درست مانند مورد بالا، رایگان است و پس از وارد کردن URL با اسکن محتوای صفحه شما نتیجه را مشخص می‌کند.

پیشنهاد نویسنده: تکرار کلمات کلیدی (Keyword Stuffing) چیست؟

به عنوان یک ابزار رایگان، Marketing Ninja تجزیه و تحلیل دقیقی از محتوای صفحه شما ارائه می دهد. تعداد کلمات موجود در مطلب، تعداد کلمات غیر پیوندی و پیوندی و موارد دیگر را خواهید دید. اگر به تازگی حضور آنلاین خود را تجربه می کنید، Marketing Ninja یک ابزار قابل اعتماد SEO در سراسر جهان است.

3. ابزار بررسی درصد چگالی کلمه کلیدی SEOBook

SEOBook یک ابزار رایگان برای بررسی درصد کلمه کلیدی ارائه می دهد که هم می توانید یک URL در ان وارد کنید یا محتوای خود را در کادر جستجو پیست کنید. این جستجوگر، نتایج فوق العاده ای نسبت به سایر ابزارهای موجود ارائه می دهد و زمانی که به دنبال چگالی مناسب هستید گزینه های پیکربندی زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال، می‌توانید متا تگ‌ها، عناوین صفحه و توضیحات متا را حذف یا اضافه کنید.

جمع بندی

همانطور که در بالا ذکر شد، هدف از استفاده از این ابزارها باید اطمینان از این باشد که محتوای شما آنقدر پر از کلمات کلیدی نباشد که برای بیان مطلب واقعی و به درد بخوری که مخاطب به دنبال آن است، دچار مشکل شوید.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *