منشن در اینستاگرام چیست؟

منشن در اینستاگرام

امروزه اینستاگرام یکی از قدرتمندترین شبکه های اجتماعی است که میلیونها کاربر از آن استفاده میکنند. اصلی‌ترین کاربردی که این برنامه دارد، تولید محتوا و به اشترک گذاشتن تصاویر و ویدئوهای مورد نظر خود با افراد دیگر است. در اینستاگرام از اصطلاحات بسیار متنوع و پرکاربردی استفاده میشود که منشن در اینستاگرام مهم ترین آنهاست.
اصطلاح منشن (Mention) جزء پرکاربردترین اصطلاحات برنامه اینستاگرام و رایج‌ترین واژه کلیدی آن و یکی از قابلیت‌های کاربردی این شبکه اجتماعی محسوب می‌شود. منظور از این اصطلاح این است که کاربر اینستاگرامی میتواند در عکس یا ویدیوی مورد نظر خود، به نام فرد یا افراد مورد علاقه خود اشاره کند.
در این مقاله تصمیم گرفتیم به چیستی مفهوم منشن در اینستاگرام، منشن کردن در استوری، نحوه حذف منشن در کامنت و جلوگیری از منشن شدن در اینستاگرام بپردازیم. همچنین به شما خواهیم گفت که چگونه مانع از منشن شدن نام خود توسط افراد دیگر در پست اینستاگرام شوید.

منشن در اینستاگرام یعنی چه؟

منشن در لغت به معنای اشاره کردن، ذکر کردن و نام بردن از فرد یا افرادی دیگر است. از این قابلیت در اینستاگرام زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم به نام کسی یا کسانی اشاره کنیم.
درکل، زمانی که یک پست یا محتوا را در اینستاگرام میبینیم و میخواهیم آن را به دوست یا فرد دیگری نشان دهیم، آن شخص یا فرد را زیر آن پست منشن میکنیم.
منشن در اینستاگرام چیست
همچنین اگر به دنبال این باشیم که برند خود را در شبکه اجتماعی اینستاگرام به مخاطبانمان معرفی کنیم میتوانیم از مزیتهای منشن در اینستاگرام استفاده میکنیم. این مزیت ها عبارتاند از:

 • با منشن در اینستاگرام میتوانیم مسابقات اینستاگرامی اجرا کنیم.
 • با منشن در اینستاگرام میتوانیم محتوایی را که افراد دیگر تولید کردهاند به استوریهایمان اضافه کنیم.
 • همچنین میتوانیم مناسبت‌های خاص را نشر دهیم و مهمان‌هایمان را منشن کنیم.

منشن کردن در اینستاگرام به چهار صورت امکان‌پذیر است:

 • منشن کردن در کامنت
 • منشن کردن در پست
 • منشن کردن در استوری

وقتی کاربری منشن میشود بلافاصله در قسمت نوتیفیکیشن های پلتفرم اینستاگرام برای او پیام میاید که شخصی او را منشن کرده است. این کار سبب میشود آن کاربر آگاه شود و در صورت تمایل به محتوای منشن مراجعه کند. در کپشن ها و در کامنتها نیز میتوانیم از این قابلیت استفاده کنیم. در زیر نحوه منشن کردن در استوری را توضیح می‌دهیم.

نحوه منشنکردن در استوری

در اینستاگرام این قابلیت وجود دارد که بتوانیم افرادی را در استوری خود منشن کنیم. برای انجامدادن این کار باید مراحل زیر را انجام دهیم:

تعریف منشن در اینستاگرام

 • نرم افزار اینستاگرام را روی گوشی همراه خود باز کنید.
 • روی آیکون “+” در بخش بالا و سمت چپ برنامه اینستاگرام کلیک کنید.
 • عکس یا فیلم کوتاه مورد نظر خود را از گالری انتخاب یا با دکمه لمسی “شاتر” همزمان ایجاد کنید.
 • بعد از انتخاب یا گرفتن عکس یا فیلم کوتاه خود، روی نماد “Aa” در بالای صفحه سمت راست برنامه اینستاگرام کلیک کنید.
 • وقتی متن خود را نوشتید، علامت “@” را تایپ کنید و بعد از آن نام کاربر یا اکانت فرد یا شخصی را که می‌خواهید در اینستاگرام منشن کنید، تایپ کنید.
 • بخشی از صفحه نمایش را لمس کنید. ( مکان لمس خارج از کیبورد و محدوده تایپ باشد)
 • در پایان نماد “تایید” را در پایین و وسط صفحه کلیک کنید.

چگونه میتوانیم منشن در کامنت اینستاگرام را حذف کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است اشتباهی در زیر پست اکانت فردی را منشن کنید. در صورتی که بخواهید این اکانت اشتباهی را حذف و پاک کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • پست منشن شده را باز کنید.
 • آن را انتخاب کنید.
 • از طریق آیکون “سطل آشغال” آن اکانت را حذف کنید.

با انجام دادن این مراحل به راحتی می‌توانیم اکانت اشتباه و اعلان آن را از پیج فرد مقابل پاک و حذف کنیم.

چه کسانی می‌توانند در اینستاگرام ما را منشن کنند؟

اینکه چه کسانی می توانند در اینستاگرام ما را منشن کنند، می تواند از زوایای مختلف پاسخ داده شود. فرض کنید که شما از یک پست اینستاگرام خوشتان می آید و آن را می پسندید و مایلید دوستانتان نیز این پست را ببینند، در این صورت کافی است که در کامنت زیر پست، حساب کاربری (اکانت) دوستان مورد نظر خود را منشن کنید.

علاوه بر این، هر کاربر اینستاگرام قادر است ما در عکس‌هایش منشن کند، حتی کاربرانی که ما آنها را بلاک کرده‌ایم. بله، افراد بلاکشده نیز در اینستاگرام قادرند ما را منشن کنند، اما زمانی که آنها ما را منشن کنند، هیچ اعلان یا نوتیفیکیشنی در بخش Activity اکانت ما نمایش داده نمی‌شود.
کاربرد منشن در اینستاگرام

چگونه میتوانیم از منشنشدن خود در اینستاگرام جلوگیری کنیم؟

منشن کردن به منظور اطلاع رسانی آن شخص از پست مورد نظر انجام میشود، ولی برخی از کاربران دوست ندارند افراد مختلف آنها را در کامنت هایشان منشن کنند. برای جلوگیری از منشن شدن در اینستاگرام باید به صورت زیر عمل کرد:
ابتدا به پروفایل خود مراجعه کنید و آیکون سه خط را در قسمت راست بالای صفحه لمس کنید.

 • در صفحه بازشده، گزینه Settings را انتخاب کنید.
 • در قسمت تنظیمات گزینه Privacy یا حریم خصوصی را انتخاب کنید.
 • سپس در این قسمت گزینه Comments یا کامنتها را انتخاب کنید.
 • در ادامه گزینه فیلتر دستی (Manual filter) را فعال کنید. سپس عباراتی را که می‌خواهید از منشنشدن آنها جلوگیری کنید در آن قسمت بنویسید. ابتدای هر عبارت، علامت @ را تایپ کنید.

با استفاده از تنظیماتی که در برنامه اینستاگرام وجود دارد نیز میتوان گزینه منشن شدن به وسیله دیگران را غیرفعال کرد. بعد از انجام این تنظیمات دیگر کسی نمی‌تواند شما را در پستی منشن کند مگر آنکه ما آن را تأیید کرده باشید.
همچنین برای جلوگیری از این کار می‌توان از گزینه بلاک استفاده کرد. بلاک کردن افراد منشن کننده، ازجمله راه‌های جلوگیری از منشن شدن در اینستاگرام است.
سخن پایانی
اینستاگرام از جمله شبکه های اجتماعی است که به دلیل استفاده از تولیدات چند رسانه ای به ویژه ویدئوها، جایگاه خاصی در بین کاربران پیدا کرده است. از اینرو آشنایی با جنبه های مختلف کار با این شبکه اجتماعی از قبیل منشن کردن می تواند باعث رضایت بیشتری در بین کاربران از جمله کسب و کارهای کوچک و بزرگ شود.
هدف دیگر منشن در اینستاگرام که برای بسیاری از کسب و کار اهمیت دارد، افزایش فالوور (دنبال کننده) است، که می تواند در اولویت این قبیل کسب و کارها قرار گیرد.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *