چگونه در گوگل رایگان تبلیغ کنیم؟

تبلیغات رایگان در گوگل

اغلب افراد با شنیدن نام تبلیغات رایگان در گوگل، سریعا به یاد گوگل ادز می افتند، اما حقیقت آن است که گوگل ادز صرفا یکی از روش های تبلیغات در این فضاست و به روش های مختلف می توان در فضای گوگل، بدون صرف هزینه یا با هزینه بسیار کم دست به تبلیغ زد.
موارد تبلیغات رایگان در گوگل را به طور کلی می توان در پنج دسته جا داد که البته برخی از آن ها در ایران به واسطه محدودیت ها کاربرد ندارد. در ادامه در ارتباط با دو روش اصلی که در ایران کاربردی تر است به صورت دقیق توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

بالا بردن رتبه در جستجوی ارگانیک

اولین روش برای تبلیغات رایگان در گوگل، به دست آوردن رتبه بالا در نتایج جستجوی ارگانیک (طبیعی) است. رتبه ای که به واسطه استفاده صحیح از کلمات کلیدی و سئوی مناسب به دست می آید.

در هر جستجویی در فضای گوگل، دسته ای از مطالب پولی و رایگان به کاربر نشان داده می شود. نتایج جستجو بنابر نوع جستجوی انجام شده، موقعیت جغرافیایی کاربر، دستگاه مورد استفاده (موبایل یا لپ تاپ) و نوع نتایج متفاوت است. اما به طور کلی نوع نمایش جستجوها در گوگل به این ترتیب است:

  • تبلیغات پولی در بالای صفحه.
  • مطالبی که به طور مستقیم به پاسخ جستجو مربوط می شود.
  • مطالب مرتبط با کلمات کلیدی مورد جستجو.
  • و در نهایت، دیگر نتایج ارگانیک مرتبط.

تبلیغ رایگان در گوگل ادز
به این ترتیب غیر از مورد اول صفحات جستجو، بقیه موارد جزو دسته تبلیغات رایگان در گوگل محسوب می شوند. اما مشکل این است که در بیشتر موارد کاربران صرفا موارد اول یا در نهایت دوم و سوم جستجو را نگاه می کنند. تحقیقات مختلف نشان داده که عمده کاربران ورودی مربوط است به 5 مورد اول جستجو.
پس برای استفاده تبلیغاتی رایگان از فضای گوگل، شما باید این نقاط و در واقع سکوهای اول تا پنجم را به دست آورید. شاید رسیدن به این رتبه زمان بر و سخت باشد اما کاملا عملی می باشد. برای بهره مندی سایت شما از این فضا و رسیدن به رتبه های مورد اشاره باید حتما به سه مورد توجه داشته باشید.
سئو فنی، یعنی زیرساخت های فنی وب سایت شما باید به گونه ای باشد که گوگل بتواند بدون هیچ مشکلی به محتوای وب سایت شما دسترسی داشته باشد. وقتی سایت شما هیچ مشکل ساختاری و تاخیری در بارگذاری مطالب نداشته باشد و کاربر در ورود به صفحات مختلف مشکلی نداشته باشد، آنگاه یک سایت اصطلاحا Seo friendly دارید.

سئو داخلی:

برای ارتقا سئو داخلی باید ابتدا کلمات مناسب خود را بیابید و تا حد امکان بتوانید عباراتی که در فضای گوگل مورد جستجو قرار می گیرد را شناسایی کنید. بعد از یافتن این کلمات کلیدی باید محتوایی تولید کنید که حاوی این کلمات کلیدی باشد.
توجه داشته باشید که برای رسیدن به یک سئو داخلی مناسب، باید محتوای شما برای کاربران مفید باشد، نه اینکه صرفا محتوا حاوی کلمات کلیدی باشد.

نحوه انجام تبلیغات رایگان در گوگل

سئو خارجی:

مشخص است که مراحل 1 و 2 را وب سایت های دیگر هم ممکن است دنبال کنند، ولی برای پس زدن سایت های رقیب باید سئو خارجی موفقی داشته باشید. برای این هدف باید کیفیت محتوای شما از بقیه بالاتر باشد. بارگذاری سایت شما سریع تر باشد، کاربران موبایلی در کار با سایت شما مشکل نداشته باشند و سایت شما به طور طبیعی از وب سایت های دیگر لینک گیری داشته باشد.
پس اولین گام برای برخورداری از تبلیغ رایگان در گوگل، ارتقا وضعیت سایت در جستجوهاست، که هرچند فرآیندی زمان بر است اما کاملا کاربردی می باشد. علاوه بر این، نتایج حاصل از سئو هم ماندگاری مناسبی دارد. یک مطلب محتوایی مناسب در یک سایت می تواند تا ماه ها و در مواردی سال ها، کاربران را به سمت سایت شما هدایت کند.

ثبت کسب و کار به واسطه گوگل مپ

در تمام دنیا، ثبت نام کسب و کار در فضای گوگل یکی از متداول ترین و مناسب ترین ابزارهای تبلیغاتی رایگان گوگل است. اما در ایران به واسطه تحریم ها، امکان ثبت کسب و کار از طریق روال معمول وجود ندارد. به همین دلیل استفاده از گوگل مپ برای ثبت کسب و کار پیشنهاد می شود.
با ثبت در نقشه گوگل، فرصت نمایش رایگان کسب و کار شما بالا می رود. بنابر آمار اخذ شده، نتایج گوگل مپ بین 28 تا 32 درصد کلیک های جستجوی محلی را به خود اختصاص می دهند.

تبلیغات رایگان گوگل ادز
فراموش نکنید مشتریان براساس شهرت از یک مکان خرید می کنند. امکان قراردهی نظر از سوی کاربران در گوگل مپ زمینه ساز این شهرت می تواند باشد. علاوه براین مشتریان در گوگل مپ خیلی راحت می توانند وارد وب سایت شوند، مسیرهای رسیدن به فروشگاه، رستوران یا کافی شاپ را پیدا کنند یا اینکه خیلی راحت با فروشگاه، رستوران و غیره تماس برقرار کنند.
مواردی که یک برند را در جستجوهای گوگل مپ بالا می آورد ارتباط (قرابت) تبلیغاتی، فاصله از محلی که کاربر در آن جستجو را انجام می دهد و شهرت آن فروشگاه است.

قرابت تبلیغاتی (Relevance)

برای اینکه ثبت کسب و کار شما در گوگل مپ نمایش داده شود باید سعی کنید در شرح خود، طبقه بندی حوزه کاری و برخی خدمات ویژه خود را نیز مشخص کنید.
آدرس دقیق: با مشخص کردن موقعیت دقیق، به گوگل در جستجوها کمک می کنید که کسب و کار شما را به کاربران نشان دهد.
شهرت: اگر مشتریانی ثابت دارید، پس احتمالا از شما و محصولات یا خدمات شما رضایت دارند. از این دست مشتریان بخواهید که در گوگل مپ به شما امتیاز بدهند یا نظر خود را به اشتراک بگذارند. بسیاری از افراد در مواقع جستجو برای کسب و کارهای مختلف، این نظرات کاربران را می خوانند و با توجه به آنها تصمیم گیری می کنند.
نتیجه گیری
فرصت استفاده از فضای گوگل، یک فرصت واقعی و عملی است. هرچند استفاده از گوگل ادز یکی از راه های تضمین شده برای رسیدن به مشتریان هدف است اما واقعیت آن است که فرصت تبلیغات رایگان در گوگل کاملا فراهم است و بهره مندی از آن، صرفا با رعایت موارد کیفی مربوط به سایت و استفاده از امکانات مختلف گوگل (مثل گوگل مپ)، حاصل می شود.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *