بهبود سئو سایت با چه اقداماتی تاثیرگذار است؟

بهبود سئو سایت

بهبود سئو سایت با بهره کامل از جنبه های مختلف سئو حاصل می شود. سئو داخلی، سئو خارجی و سئو فنی، سه وجه اصلی سئو محسوب می شود. به این ترتیب، سئو سایت مجموعه موارد مختلفی را شامل می شود که غفلت از هر کدام می تواند بر ترافیک سایت تاثیربگذارد. در این مطلب، جنبه های مختلف سئو را مورد بررسی قرار می دهیم و اهمیت هر یک از موارد را به صورت جداگانه تحلیل خواهیم کرد.

سئو داخلی

بهبود سئو سایت چیست
در ظرف چند سال اخیر، بیشتر تمرکزها بر تکنیک های سئو خارجی مثلا لینک سازی بوده است. اما نکته ای که در این میان مغفول واقع شده این است که سئو خارجی هیچگاه نمی تواند به موفقیت برسد اگر اصول سئو داخلی به حد کافی مد نظر قرار نگرفته باشد.
کارشناسان خبره حوزه سئو به خوبی می دانند که بهینه سازی سئو داخلی برای بهبود سئو سایت همیشه باید در اولویت باشد.

اهمیت سئو داخلی

گوگل حالا با الگوریتم های پیشرفته خود، درک بهتری از جستجوهای کاربران پیدا کرده و به این ترتیب در هدایت کاربران به سمت محتوای مناسب جستجوی آنها خبره تر شده است. به همین دلیل سئو داخلی هر روز اهمیت بیشتر و بیشتری پیدا می کند.

1. محتوای مناسب

گوگل همیشه به محتوای با کیفیت نگاه ویژه دارد. هدفگذاری این موتور جستجوگر بر آن است که سایت های ارائه دهنده محتوای کیفی بالا را با رتبه بهتر، در واقع پاداش دهد و سایت های با محتوای کیفی پائین را با کمتر دیده شدن مجازات کند.
به این ترتیب محتوای کیفی مناسب باید اصل اساسی سایت شما باشد. بهبود سئو سایت بدون توجه به محتوای مناسب غیرممکن است.

2. سرتیتر

دوست دارید محتوای وب سایت شما در جستجوها دیده شود؟ پس تیترهایی ترغیب کننده پیدا کنید. شاید تیتر یک مطلب به نظر چندان مهم نیاید، اما یک تیتر عالی می تواند بسیار تعیین کننده باشد.
تیتر مطالب شما باید در جستجوهای اینترنتی به چشم بیاید، به شکلی که کاربران را به سمت خود بکشد و آنها را ترغیب به خواندن مطلب کند.

3. نوشتن براساس اصول سئو

نوشتن براساس اصول سئو یعنی هم توجه به کاربران و هم توجه به موتورهای جستجو. توجه داشته باشید که محتوا نوشتن صرفا با تبعیت از عبارات کلیدی تعریف نمی شود.
اینکه شما سایت خود را از محتوا پر کنید کافی نیست. فراموش نکنید شما برای کاربران مطلبی را می نویسید. پس مطلب باید از نظر کیفی، بالا و قابل قبول و مربوط به موضوع باشد.

سئو خارجی

سئو خارجی چیست
سئو داخلی مهم است، بدون هیچ تردیدی. اما فراموش نکنید فضای اینترنت پر است از مطالب مفید و متنوع. به همین دلیل برای دیده شدن چاره ای جز استفاده از سئو خارجی ندارید. بهبود سئو سایت با سئو خارجی تقویت می شود.
اغلب جستجوی کاربران در فضای گوگل براساس دو هدف دنبال می شود: یافتن اطلاعات (جستجوی اطلاعاتی)، یافتن اطلاعات و خرید (جستجوی تجاری). پس شما باید بر هر دو هدف گذاری کنید، چرا که کاربری که به دنبال اطلاعات هست هم می تواند مشتری بالقوه برای شما باشد.

1. لینک سازی پادشاه است

لینک سازی، شناخته ترین تکنیکی است که از سوی افراد حرفه ای در سرتاسر جهان به کار گرفته می شود. در مطالب مربوط به سئو داخلی گفتیم که محتوا بسیار اهمیت دارد. حالا می گوئیم که لینک سازی می تواند چون یک مکمل به دیده شدن محتوا کمک کند.
در سمت مقابل، برای جلب طبیعی لینک شما به محتوای عالی نیاز دارید. به این ترتیب لینک و محتوا می توانند ارتباطی متقابل با هم داشته باشند.

2. حضور پررنگ در شبکه های اجتماعی

اشاره به نام یک شرکت یا برند در شبکه های اجتماعی می تواند برای گوگل در زمان رتبه دهی به یک صفحه اهمیت داشته باشد. وقتی نام کالای شما در فضاهای مختلف مجازی تکرار شود گوگل به این نتیجه می رسد که کالا یا خدمات شما محبوب است، مخصوصا وقتی اشاره به نام کالا یا خدمات به صورت لینک باشد. پس حضوری پررنگ در فضاهای مجازی چون فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام و غیره داشته باشید.

سئو فنی

سئو تکنیکال
در تعریف ساده، سئو فنی عبارت است از هر نوع بهینه سازی وب سایت که شامل قسمت محتوا نمی شود. اما اگر سئو فنی به درستی انجام شود، به دیده شدن محتوای شما هم کمک می کند. در زمینه بهبود سئو سایت، توجه به سئو فنی، بسیار تعیین کننده است.
وب سایت شما، چون درب ورودی کارخانه یا دفتر کاری شماست. همین نقطه ورود می تواند مشتری را در همان گام اول از ورود و نزدیک شدن به شما دور یا نزدیک کند. مشاهده شده که برطرف کردن اشکال های فنی یک سایت تا 87% هم باعث افزایش کاربران ورودی به آن شده است.
ابزارهایی چون سرچ کنسول و SEMRush می توانند به شما در تحلیل فعالیت هایتان و برطرف کردن اشکال ها کمک کنند. سه اصل اساسی که در سئو فنی باید مورد توجه قرار بگیرد این موارد است؛ سرعت سایت، امنیت آن و قابلیت وب گردی آن.

1. کاهش زمان بارگذاری سایت

حتما بارها و بارها وارد سایت هایی شده اید که مدت زمان بالا آمدن مطالبشان بسیار طولانی بوده است. اولین واکنش کاربران در قبال چنین سایت هایی، خروج آنی است.
بیش از 40% از کاربران صفحات مجازی در مواجه با صفحات کند، همین رویه را در پیش می گیرند. پس سرعت سایت باید یکی از اولویت های شما باشد.
به طور کلی، مانع و دست انداز اصلی سرعت یک سایت، تصاویر بزرگ و فایل هایی هستند که بارگذاریشان مدت زمان زیادی می برند.
فشرده سازی این تصاویر و بهینه سازی فایل ها می تواند تا حد زیادی سرعت سایت را بهبود ببخشد.

2. حذف خطای 404

وقتی سایت شما خطا یا ارور 404 می دهد، یعنی اینکه شما صفحاتی در سایت خود داشته اید که حالا دیگر وجود ندارد.
این وضعیت احتمالا به این خاطر حادث شده که شما پیشتر یک URL خاص داشته اید که بعدها آن را تغییر داده اید.
وقتی شما چنین صفحه ای داشته باشید امکان وب گردی گوگل در آن را ندارید، که این امر تاثیری منفی بر رتبه جستجوی شما دارد. شما باید این صفحات را بیابید و این مهم بواسطه برخی ابزارها چون Use LinkMiner و سرچ کنسول ممکن می شود.
بعد از اصلاح این صفحات و لینک ها، بهترین کار این است یک نقشه سایت به روزشده و جدید را به گوگل ارائه دهید تا متوجه این تغییرات بشود.
نتیجه گیری
در این مطلب کوتاه، جنبه های مختلف سئو و موارد تاثیرگذار در بهبود سئو سایت، به صورتی خلاصه وار مورد تشریح قرار گرفت. مشخص است که هر سه بخش سئو(داخلی، خارجی و فنی)، حوزه ای بسیار گسترده تر را شامل می شود که ارائه تمام موارد مربوط به آن در این مقاله کوتاه ممکن نمی باشد.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *