محتوا کپی را چگونه تشخیص دهیم و آیا به سایت ضرر می رساند؟

محتوا کپی

محتوا کپی یا تکراری صرف نظر از اینکه در یک وب سایت به صورت تصادفی وجود دارد یا در نتیجه کپی کردن از محتوای سایت دیگر باشد، باید به درستی مدیریت شود.

محتوای تکراری محتوایی است که در اینترنت در بیش از یک مکان ظاهر می شود. منظور از مکان در اینجا همان آدرس وب سایت یا URL منحصر به فرد است. بنابراین، اگر همان محتوا در بیش از یک آدرس وب ظاهر شود، محتوای تکراری خواهد بود.

اگرچه از نظر فنی جریمه ای برای این کار وجود ندارد، اما محتوا کپی گاهی اوقات می تواند بر رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر بگذارد. در واقع، فرقی نمی کند که شما وب سایت یک تجارت کوچک را مدیریت می کنید یا یک شرکت بزرگ، چون هر سایتی در برابر تهدیدی که محتوای تکراری برای رتبه بندی سئو ایجاد می کند آسیب پذیر است.

در این مقاله، در مورد تشخیص محتوا کپی و اینکه آیا آن چگونه وب سایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد، توضیح خواهیم داد.

روش های تشخیص محتوا کپی

به طرق مختلفی می توان محتوای یونیک از محتوای کپی و بی کیفیت را تشخیص داد. استفاده از گوگل راحت ترین روش است. اما آیا می دانید چگونه؟ برای این کار که به راحتی آب خوردن است، می توانید قسمتی از محتوای مورد نظر را کپی کرده و در بخش جست و جوی گوگل پِیست نمایید.

تشخیص محتوا کپی

اگر گوگل دقیقا همان جمله شما را پیدا کرد و در نتایج جستجو نشان داد، محتوای شما تکراری است. به غیر از گوگل، برخی از وب سایت های خدمات تولید محتوا جهت تشخیص محتوا کپی نیز وجود دارند که با کد نویسی های خاص خود، به خوبی از پسِ تشخیص محتوای یونیک از کپی بر می آیند.

وب سایت های تشخیص محتوا کپی

DupliChecker

Duplichecker یکی از ابزارهای خارق العاده جهت بررسی و تشخیص محتوای کپی است. برای استفاده از آن نیز لازم نیست که عضو وب سایت شوید. البته بزرگترین محدودیت آن، تعداد کلمات است که شما تنها می توانید 1500 کلمه را برای هر دفعه ارزیابی نمایید.

SearchEngineReports

وب سایت SearchEngineReports به جز تشخیص محتوای تکراری، رتبه محتوا را نیز در موتورهای جستجو برای شما نشان می دهد. برای این کار کافی است که نام وب سایت و کلمات کلیدی مد نظر خود را در آن وارد نمایید. پس از چند ثانیه، هر آنچه که می خواهید به شما نشان داده خواهد شد.

EduBirdie

در این وب سایت نیز، بخشی از محتوای خود وارد کرده و متوجه خواهید شد که آیا کار شما اصل است یا کپی. شما می توانید بدون هیچ قید و شرطی از خدمات این ابزار استفاده نمایید.

Copyscape

این سایت به جز تشخیص محتوای تکراری، خدمات جالب و متنوع دیگری نیز ارائه می دهد. برای مثال، شما می توانید درصد شباهت به سایر محتواها را نیز در اینجا تشخیص دهید.

Plagiarism Checker

این وب سایت محبوب، روش های تشخیص محتوا کپی را به جز محتواهای انگلیسی برای متن های فارسی نیز ارائه می دهد. برای اینکه بتوانید از امکانات آن بهره کامل را ببرید، کافی است که در آن عضو شوید، به جز عضویت، مانع دیگری برای ارزیابی محتوا باقی نمی ماند.

آیا محتوای کپی به وب سایت شما آسیب می رساند؟

اکنون که متوجه شده اید محتوای کپی را چگونه تشخیص دهید، بهتر است بدانید که چطور اینگونه محتواها به وب سایت شما ضرر می رسانند. جالب است بدانید که محتوای تکراری تقریباً یک سوم اطلاعات موجود در اینترنت را تشکیل می دهد.

تاثیر محتوای تکراری در گوگل

گوگل یک مشخصه واضح دارد و آن این است: اینکه فقط می خواهد مقالات منحصر بفرد و کاربردی را در بالای موتورهای جستجوی خود نشان دهد. بنابراین، هنگامی که با محتوای تکراری مواجه می شود، در یک دوراهی قرار می گیرد. متأسفانه نمی تواند تشخیص دهد که کدام صفحه اصلی است.
در نتیجه، موارد زیر رخ می دهد؛

چگونگی تشخیص محتوا کپی

موتورهای جستجو نمی دانند کدام محتوای خاص را لیست کنند. در نتیجه، آنها قادر به رتبه بندی همه مقالات نبوده و باید تنها یکی از آنها را از لیست انتخاب کنند. گوگل همچنین نمی تواند تصمیم بگیرد که کدام نسخه برای محاسبه معیارهای پیوند ایده آل است. در حقیقت، در بیشتر موارد، محتوای تکراری، الگوریتم‌های موتورهای جستجو را گیج کرده و فیلتر کردن محتوای اصلی را به چالش می‌کشد.

پیشنهاد نویسنده: چگونه با تولید محتوا نیاز مخاطب را رفع کنیم؟

در موارد نادر، حتی گوگل ممکن است وب سایت را ممنوع کند، بنابراین آن دیگر در نتایج جستجو ظاهر نمی شود.

پس استفاده از خدمات تولید محتوای شرکت های معتبر نظیر شانار می تواند در این رابطه به شما کمک شایانی بنماید و شما را با چنین مشکلاتی مواجه نسازد.

تاثیر محتوای تکراری بر روی وب سایت ها

اکنون به سوال اصلی مقاله می رسیم: آیا محتوای تکراری به وب سایت شما و رتبه آن آسیب می زند؟
پاسخ ساده این است: بله!

محتوای کپی به طور خاص از دو طریق بر رتبه بندی وب سایت شما تأثیر می گذارد.

از آنجایی که موتورهای جستجو ترجیح می دهند چندین نسخه از یک محتوا را رتبه بندی نکنند، هرکسی که آن را به اشتراک می گذارد در نهایت آسیب می بیند. وجود URL های متعدد حاوی اطلاعات یکسان منجر به کاهش ارزش لینک، به خصوص برای محتوای اصلی می شود.

سخن پایانی

تهدید رو به رشد محتوای کپی در حال افزایش بوده و احتمالاً برای مبارزه با آن زمان زیادی لازم است، اما هرچند هم زمان ببرد، ارزش آن را دارد که برای رفع این مشکل تلاش کنیم.

به خاطر داشته باشید که اگر در مورد مدیریت محتوای تکراری جدی باشید، رتبه‌ بندی وب سایت شما نیز بهبود خواهد یافت.

پیدا کردن و رفع محتوای تکراری معمولاً آسان است. با این حال، فرآیند تصحیح آن می ‌تواند زمان‌ بر و گاهی فنی باشد. برای بسیاری از کسب ‌و کارهای کوچک تا متوسط، صرف ساعت ‌ها صرف حذف یا برچسب‌گذاری محتوای تکراری، گزینه مناسبی نیست. استفاده از خدمات تولید محتوا یک شرکت پیشرو مانند شانار می تواند این فرآیند را ساده ساخته و رویکردهای بیشتری را برای رتبه بندی بالاتر در موتورهای جستجو به شما ارائه دهد.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *