چگونه با تولید محتوا نیاز مخاطب را رفع کنیم؟

تولید محتوا بر اساس نیازهای مخاطب

امروزه تولید محتوا بر اساس نیاز مخاطب به موضوع داغ اکثر مشاغل تبدیل شده است. معمولا تمام افراد و کسب و کارهای گوناگون با اهمیت و جایگاه محتوا آشنا می‌باشند و در جستجوی تولید محتوا به منظور معرفی برند خود می‌باشند.

مراحل تولید محتوا بر اساس نیاز مخاطب چیست؟

در تولید محتوا مراحل زیر را در نظر بگیرید :

نیاز مخاطب را درک کنید

اولین قدم به منظور پا گذاشتن به دنیای محتوا، درک مخاطب و فراهم کردن یک نقشه راه یا همان استراتژی تولید محتوای مناسب می باشد.

فیلم های جذاب تهیه کنید

سپس، بعد از گذراندن این مرحله بایستی دست بکار شد و ویدیوهای جذاب تولید نمود.

پست های ارزشمندی تهیه کنید

بعد پست‌های چشم نوازی را برای شبکه‌های اجتماعی گوناگونی تهیه کنید و محتوای ارزشمندی را تولید و از روش‌های مختلف، مخاطبین خود را پیدا کنید.

سوالات مخاطب را در محتوا خود پاسخ دهیم

همیشه از مهم‌ترین چالش‌هایی که تولید کنندگان محتوا با آن مواجه هستند، منابع کامل به جهت الهام گرفتن و فراهم کردن محتوای با کیفیت می‌باشد. البته با رشد لحظه‌ای دنیای دیجیتال، این چالش هم به آسانی قابل حل می‌باشد. فراموش نکنید که هدف اصلی پاسخگویی به نیاز مشتریان می باشد.

بر اساس نیاز مخاطب استراتژی محتوا را تعیین کنید

اگر شما یک سایت را مانند یک خانه در نظر داشته باشید، وسایل خانه حکم محتوا را خواهند داشت. بنابراین با خرید وسایل مورد نیاز تلاش می کنید آن محل یا ساختمان را قابل سکونت جلوه دهید. با تولید محتوا همچنین این امکان را برای سایت ایجاد می‌نمایید که قابل استفاده باشد. همه مواردی که در سایت قرار است بگذارید، متنها، عکسها، ویدیوها و … محتوای سایت می‌باشند.

پیشنهاد نویسنده: چگونه تولید محتوا کنیم؟

تولید محتوا به معنای هر پیامی است که انسان بتواند آن را درک نماید و برای انتقال اطلاعات، آموزش، تجربه و … در بسترهای و مکان‌های گوناگون انتشار دهد. تولید محتوا به هر گونه ای که باشد موجب ارتباط میان شما و مخاطبان تان است و همیشه برای دست پیدا کردن به اهدافی مانند کسب درآمد (به طور مستقیم یا غیرمستقیم)، افزایش فروش و … می‌باشد.

به زبان دیگر محتوا همان چیزی است که همیشه با آن سر و کار خواهیم داشت. محتوا پست‌های اینستاگرامی می‌باشند که ما را می‌خنداند یا به فکر فرو می برد. همچنین می تواند همین مقاله‌ای ‌باشد که در حال خواندن آن هستید یا می‌تواند پادکستی باشد که شما موقع برگشت از دانشگاه در ماشین گوش می‌دهید یا هر چیز مشابه دیگری که می‌بینید یا می‌شنوید و یا ممکن است بخوانید.

انواع تولید محتوا را انجام دهید

محتوا در انواع و اقسام مختلفی تولید می شود که برخی از آنها عبارتند از:

محتوای متنی

پنجاه و هشت درصد از بازاریاب‌های دیجیتال بر این باور هستند که مهمترین مدل محتوا، محتوای متنی است. به همین خاطر بیشتر مقالات پژوهشی در قالب متن هستند و به صورت نوشته منتشر می‌گردند. تولید محتوای بلاگ اکثرا از این مدل می‌باشد. مثلا در میان مجموعه‌هایی که هم کتاب و هم فیلم آنها موجود می باشد، نسخه کتابشان اکثرا جنبه یادگیری و نسخه فیلم بیشتر جنبه سرگرمی را دارا میباشد.

تولید محتوا

احتمالا بتوان به این صورت گفت که نوشته حس اعتماد و اطمینان را در ما و مخاطب به وجود خواهد آورد.

محتوای صوتی

محتوای صوتی شامل پادکست‌ها، کتاب‌های صوتی و… می‌باشد که با افزایش استقبال از طرف مخاطب‌ها مواجه شده است.
این مدل محتوا به خاطر دسترسی راحت تر مورد توجه زیادی قرار گرفته است، مثلا اگر زمانی اندکی به منظور کتاب خواندن داشته باشید یا اگر وقت کافی نداشته باشید، می‌توانید موقع رفتن به دانشگاه یا کار خود به یک پادکست صوتی گوش دهید.

محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی از دیگر انواع تولید محتوا بر اساس نیاز مخاطب در دنیای امروز است. با در نظر گرفتن این مسئله که افراد تمایل کمی به خواندن کلمات دارند، مدیران بازاریابی محتوا به‌ خوبی آگاه هستند که با در نظر گرفتن چارچوب‌ها تعیین شده، بهترین موضوع برای تولید محتوا، ویدیو یا تهیه فیلم‌های آموزشی یا مصاحبه‌ها و ویدیوهای تبلیغاتی می باشد. در نتیجه این مدل محتوا خیلی محبوب‌تر از گذشته شده است و روز به‌ روز پرطرفدارتر می‌گردد.

محتوای تصویری

امروزه از دیگر پرطرفدارترین محتواهای بازاریابی دیجیتال می‌توان به محتوای تصویری اشاره کرد. وجود شبکه‌های اجتماعی گوناگون مانند: اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست و … موجب گردیده تا صاحبان کسب و کار و بازاریابان دیجیتال بهره برداری زیادی از این مدل محتوا به جهت رسیدن به اهداف خود داشته باشند.

تولید محتوای با ارزش بر اساس نیاز مخاطب

محتواها زمانی می‌توانند ارزشمند باشند که اطلاعات مفید و مناسبی را در اختیار مخاطب بگذارند و احتیاج او را به خوبی برطرف سازند. همانگونه که یک شعر زمانی ارزشمند می‌شود که علاوه بر انتقال درست پیامش دارای قافیه های هماهنگ و وزن خوبی نیز باشد، محتوای خوب هم چنین است و علاوه بر رساندن اطلاعات بایستی فرم و شکل مطلوبی نیز داشته باشد.

هدفتان از تولید محتوا بر اساس نیاز مخاطب را تعیین کنید

هدف شما از تولید محتوا چه می‌باشد؟ محتوا زمانی موفق می‌شود که شما آن را بتوانید برای رسیدن به یک هدف خاص به درستی طراحی نمایید و از همه منابع به جهت رسیدن به هدف خود که رضایت مخاطب و مشتری است استفاده نمایید.

مخاطب هدف خود را بیابید

مخاطب شما چه کسانی می‌باشند و به چه محتوایی بیشتر علاقمند هستید؟ خیلی از مواقع، کسب ‌و کارها و برندها بدون هیچ شناختی از احتیاجات مخاطب‌ شان، محتوایی را تولید می‌نمایند. در حالی که شما بایستی نیازها، دغدغه‌ها و سوالات مخاطبان خود را بدانند و بعد از آن برای رفع یا پاسخ به آن‌ها محتوا تولید کنند.

نکات پر اهمیت در تولید محتوا بر اساس نیاز مخاطب

همانطور که گفتیم مهمترین هدف تولید محتوا این است که سوالات مخاطب را در محتوای خود پاسخ دهیم. شانار به شما کمک می کند تا محتوایی با ارزش و سودمند تولید کنید. پر اهمیت ترین نکات در تولید چنین محتوایی شامل موارد زیر می شود:

برچسب‌های عنوان

تگ عنوان یکی از مهم ترین نکات در تولید محتوای صفحه شما می باشد. این موضوع به این خاطر است که یکی از بهترین اطلاعات برای موتورهای جستجو می‌باشد که تلاش می‌کنند مشخص کنند یک صفحه در مورد چه چیزی است. فراموش نکنید که برچسب‌های عنوان شما بایستی برای خوانندگان جذابیت داشته باشند و برای موتورهای جستجو هم بهینه باشند.

پیشنهاد نویسنده: تولید محتوا برای سایت چه ویژگی و تفاوتی با محتوای عادی دارد؟

بهترین روش در تولید تگ‌های عنوان این است که مطمئن شوید کلمه کلیدی مورد نظر شما در آن وجود دارد و چیزی حدود 50 تا 60 کاراکتر دارد زیرا گوگل ترجیح می دهد عناوین بالاتر از آن را کات کند.

محتوای اصلی

برای نویسندگان خاصی که عشق دیدن جملات طولانی و پیچیده را دارند تطبیق دادن سبک و روش آنها با محتوای وب می‌تواند کسل کننده باشد. بهترین روش‌های تولید محتوا بر اساس نیاز مخاطب به جملات کوتاه و سریع و کلمات انتقالی فراوان نیاز دارد. اشخاص در موقع خواندن، متن را اسکن می‌نمایند و دوست دارند که هر چیزی را که ارزش ندارد نادیده بگیرند.

لینک‌های داخلی

هر فردی که اصول اولیه تولید محتوا را بداند می داند که پیوند داخلی خوب قسمتی از تجربه کاربر خوب و سئو می‌باشد. اغلب مردم تصور می‌کنند برای هدایت ترافیک به صفحات محصولات و خدمات به آسانی می‌توانند از پیوندهای داخلی استفاده کنند در صورتی که هیچ قانون دشوار و سریعی درباره تعداد و یا مکان قرار گرفتن پیوندهای داخلی وجود نخواهد داشت.

استفاده از لینک های داخلی همیشه می‌تواند ایده بسیار بهتری باشد و اگر از پیوندهای داخلی تنها در مکان‌هایی استفاده شود که واقعاً ارزشمند باشد خوانندگان و مخاطبان شما بیشتر از آن استفاده می‌نمایند.

تصاویر

در مورد تصاویر دو نکته به منظور تولید محتوا بر اساس نیاز مخاطب وجود خواهد داشت. در آغاز بایستی از تصاویر در محتوای خود استفاده نمایید زیرا محتوا را بهتر و پویاتر می‌سازد. محتوای بصری به بیان داستان کمک خواهد کرد همینطور اگر هدف مقاله راضی کردن خواننده به منظور خرید یک محصول یا خدمات باشد بسیار مهم است که تصویری از آن خدمات یا محصولات را ببینند.

نتیجه گیری

تولید محتوا بر اساس نیاز مخاطب یکی از مولفه‌های اساسی سئو می‌باشد و می‌تواند یک تجربه کاربری خوب ایجاد کند. قوانین محتوا عوض می‌شود، به این معنا که تاکتیک‌ها نیز با آنها تغییر خواهند کرد، ولی بعضی نکات مثل کیفیت و جامعیت همیشه سبز باقی خواهند ماند.

گروه شانار به شما در تولید محتواهای ارزشمند جهت رونق کسب و کارتان کمک می کند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *