بردکرامب چیست و چه نقشی در سئو سایت دارد؟

بردکرامب چیست

در پاسخ پرسش بردکرامب چیست؟ میتوان گفت که breadcrumb یک مسیر راهنمایی است که مخاطبان را به سمت مطلب درخواستی خود هدایت میکند و از عناصر مهم و مورد تاکید گوگل است که در اکثر اسناد مرتبط و مربوط به سئو بر اهمیت وجود آن تاکید میکند.

اما چرا این مسیر راهنما، بردکرامب به معنای خرده نان نامیده می شود؟

احتمالا شما هم در دوران کودکی خود، داستان هانسل و گرتل را شنیده اید. دو کودکی که تنها به جنگل رفتند و برای آن که گم نشوند و راه بازگشت به خانه را پیدا کنند تکه هایی از نان را در مسیر خود روی زمین انداختند. این خرده نان ها در نهایت به مدلی از مسیریابی برای آنهایی تبدیل شد که این روزها در وب سایت ها به دنبال مطالب می گردند.

چرا بردکرامب ها مهم هستند؟

بردکرامب ها همونطور که گفتیم مسیر راهنما های کوچکی هستند که به عنوان مسیریاب استفاده میشوند و مسیر رفتن از صفحه جستجو به صفحه اصلی حاوی مطلب را نشان میدهند. دلیل مهم بودن آن ها هم بسیار ساده ساده است، زیرا بردکرامب ها کاربردی بوده و هم برای کاربران، مخاطبان و هم برای موتور های جستجو بسیار مفید و موثر هستند.

تاثیر بردکرامب در سئو

اکثر موتورهای جستجو مانند گوگل، برای مسیریابی بهتر و ساخت وب سایت های در دسترس تر و پر بازدید تر، از breadcrumbs استفاده میکند و استفاده از آن ها را نیز پیشنهاد میکند.

انواع برد کرامب

بردکرامب ها انواع مختلفی دارند که ممکن است در وب سایت های مختلف با آن ها مواجه شوید اما اطلاعات کافی راجع به آن ها نداشته باشید. ما در ادامه به انواع آن ها اشاره میکنیم:

بردکرامب سلسله مراتبی

از شناخته شده ترین بردکرامب ها، با نام سلسله مراتبی شناخته میشود البته نام دومی هم به آن نسبت میدهند که بردکرامب مکانی میباشد. این نوع از breadcrumbs برای آن دسته از سایت ها کاربرد دارد که این ویژگی های مهم را دارا باشد:

به کاربر نشان میدهد که دقیقا در کجای سایت قرار داشته و باید چه مسیری را طی کند تا به صفحه اصلی که مد نظر او است، برسد. مثلا وارد یک سایت خرید و فروش میشوید، در بالای صفحه به شما نمایش میدهد که مثلا در صفحه ورودی سایت بوده و برای رسیدن به صفحه خرید مد نظر، باید به صفحه دوم از زیر گروه یک بروید.

بردکرامب ویژگی

این breadcrumbs در سایت های فروشگاهی بسیار پر کاربرد بوده و بیشترین استفاده را نیز در این سایت ها دارد. قطعا همه ما این بردکرامب را می شناسیم و بیشترین زمانی که از آن استفاده کرده ایم، زمانی بوده که از فیلتر های مختلف هنگام خرید یا جستجو در سایت های مختلف بهره برده ایم. به عنوان مثال شما به دنبال نوشیدنی ای با مارک خاص میگردید.

اول وارد سایت فروشگاه میشوید، بعد وارد قسمت نوشیدنی ها و بعد برند مورد نظر را چک کرده و محصول را انتخاب میکنید.

بردکرامب چیست و چه نقشی در سئو سایت دارد

breadcrumbs از عناصر مهم در وب ‌سایت هایی که تحت سیستم SEO هستند، می باشند زیرا باعث مسیریابی آسان‌ تر شده و رضایت کاربران را نیز بالا میبرند.

نکته دیگر در مورد بردکرامب ها این است که بعد از اتمام عملیات کاربر و قبل از آن که از سایت خارج شود، او را به دیدن صفحات بیشتر از وب‌ سایت دعوت کرده بنابراین آمار بازدید سایت را بالا میبرند.

دلایل اصلی اهمیت بردکرامب برای SEO عبارتند از:

در مرحله شاخص گذاری به ربات‌ های موتور جستجو کمک میکند. آن ها می ‌توانند breadcrumbs را شناسایی کرده و از ساختار آن ها برای جمع ‌آوری اطلاعات بیشتر درباره صفحات وب و سایت ها استفاده ‌کنند.

همچنین گوگل میتواند به‌ جای نشان دادن پیوند یا لینک صفحه، اطلاعات بردکرامب را به کاربر نشان داده و کار او را راحت تر کند.

بهترین روش ‌های طراحی بردکرامب برای SEO

برای آن که بردکرامب در SEO بهبود یابد، بهتر است مراحلی که در ادامه می آید را طی کنید:

از اینکه breadcrumbs برای کاربران فعال و قابل ‌مشاهده است، اطمینان حاصل کنید.

مطمئن شوید که آن ها برای تلفن های همراه نیز مناسب و قابل دسترسی هستند.

بردکرامب

سایز قلم نمایشگر صفحه گوشی را بزرگ انتخاب کرده تا بتوانید به ‌آسانی روی پیوندها کلیک کنید. در نظر داشته باشید که پنهان کردن بردکرامب ها روی تلفن همراه یک روش مرسوم و رایج است.

چگونه بردکرامب را فعال کنیم

اسکیمای بردکرامب را فعال کنید، در نتایج سرچ گوگل، معمولا breadcrumbs به‌ جای URL-ها نشان داده میشوند. با اضافه کردن قسمت ‌هایی از کد مورد نظر به HTML خود (که به آن داده‌ های ساختاری گفته میشود)، اطلاعات بیشتری را در مورد صفحه، محتوا و مطالب خود، به موتور های جستجو بدهید.

با این کار، شانس شما برای گرفتن بازدید بیشتر، افزایش یافته و همچنین بردکرامب ها بهتر قالب‌ بندی میشوند.

از فهرست breadcrumbs استفاده کنید در این فهرست مراحل و بخش ها به صورت تفکیک یافته لیست شده اند. مانند:

  • بخش : URL صفحه برای بخش خاص
  • نام : عنوان بردکرامب
  • موقعیت: موقعیت این بخش در دنباله بردکرامب.

نگران پیچیدگی ها نباشید، همین که میدانید بردکرامب چیست کافی است، خوشبختانه ابزارهایی وجود دارد که به صورت کاملا خودکار، این عمل کد نویسی و طراحی کد را برای شما انجام می دهند.

افزونه Yoast SEO یا ورد پرس

این افزونه ساخته شده است تا از نمایشگر های صفحه پشتیبانی کند. میتوانید با مراجعه به SEARCH APPEARANCE> BREADCRUMBS این افزونه را در وب سایت خود فعال کرده و مواردی را که در رابطه با ظاهر بردکرامب است، پیکر بندی کنید. با این کار اطلاعات مربوط به طرح، به‌ صورت خودکار به صفحه ‌های وب شما اضافه می شود.

سخن پایانی

بعد از خواندن این مقاله، پاسخ به پرسش بردکرامب چیست را می دانید، این مسیر های راهنما هم به وب سایت ها و هم به کاربران برای دسترسی آسان کمک کرده، بازدید سایت ها را بالا برده و مطالب مرتبط سایت ها را به کاربر نمایش می دهد.
اگر به اطلاعات بیشتری در این خصوص نیاز دارید با مشاوره سئو ما تماس بگیرید.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *