تبلیغات در صفحه اول گوگل راهی برای بیشتر دیده شدن

تبلیغ در صفحه اول گوگل

تبلیغات در صفحه اول گوگل را در روز چندین بار مشاهده می‌کنیم و شاید حتی تاکنون از خود نیز نپرسیده باشیم که چگونه برخی تبلیغات در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرند و برخی دیگر در این فهرست قرار ندارند.
فرایند قرارگیری تبلیغات در صفحه اول گوگل به عنوان بخشی از تبلیغات دیجیتال نیازمند آشنایی با اصولی است که موتور جستجوی گوگل با بهره‌گیری از آن فرصت‌های ارزشمندی برای کسب و کارها ایجاد می‌کند.
به طور کلی می‌توان گفت، تبلیغاتی که در صدر صفحه اول گوگل قرار دارند به طور میانگین کلیک‌های بیشتری بر روی آنها می‌شود و از اینرو قرار گرفتن در این جایگاه به توسعه هر کسب و کاری کمک شایانی می‌کند.
گوگل برای اینکه تبلیغات انجام شده در این جایگاهِ ارزشمند قرار گیرند، قیمت‌های یشنهادی به ازای هر کلیک (cost-per-click) یا همان CPC را ایجاد کرده تا بر اساس آن اقدام نمایید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای تبلیغات در صفحه اول گوگل

سه نوع قیمت برآورده شده یا همان Bid Estimate وجود دارد که بر اساس کلمات کلیدی می‌تواند در صورتی که جستجوها به طور کامل با کلمه کلیدی مطابقت داشته باشد، باعث دیده شدن تبلیغ در صفحه اول جستجوها شود.
قیمت برآورد شده برای صفحه اول گوگل در واقع هزینه ایست که با پرداخت آن می‌توانید تبلیغ خود را در صفحه اول گوگل نمایش دهید.
البته با توجه به اینکه در صفحه اول گوگل موقعیت‌های 1 تا 10 برای تبلیغات وجود دارد، هزینه تبلیغاتی که در صدر قرار دارند به مراتب بالاتر هستند.
چگونگی قرارگیری تبلیغات در صفحه اول گوگل
دومین نوع قیمت برآورد شده، قیمت پیشنهادی است که از آن به عنوان قیمت برآوردی صدر صفحه یاد می شود.
گوگل برای تخمین این قیمت پیشنهادی عوامل مختلفی از جمله کیفیت کلید واژه، کیفیت تبلیغ، مشخصات وبسایت از قبیل اعتبار دامنه (Domain Authority)، اعتبار صفحه (Page Authority)، حجم جستجوها (Search Volume)، و البته رقابت (Competition) را مد نظر قرار می‌دهد.
سومین نوع قیمت برآوردی مربوط به قیمت برآوردی جایگاه اول یا First Position bid estimate می‌شود که بر اساس آن می‌توانید تعیین کنید که تبلیغ شما در مقایسه با سایر تبلیغات در رتبه اول نمایش داده شود.
در استفاده از این سه گزینه باید دو نکته را مورد توجه قرار داد. نخست اینکه، قیمت‌های برآورد شده برای صدر صفحه اول گوگل برای کمپین (پویش) هایی که از قیمت خودکار (Automatic Bidding)، بهینه ساز تبدیل (Conversion Optimizer) و یا برنامه زمانبندی تبلیغ (Ad scheduling) استفاده می‌کنند، در دسترس نیست.
دوم اینکه، قیمت‌های جایگاه نخست نیز برای کمپین (پویش) هایی که از قیمت خودکار (Automatic Bidding)، و یا برنامه زمانبندی تبلیغ (Ad scheduling) استفاده می‌کنند، قابلیت استفاده ندارد.

چرا تبلیغات در صفحه اول گوگل اهمیت دارند؟

جالب است بدانید که در حال حاضر حدود چهار میلیارد و هشتصد میلیون نفر از جمعیت جهان به اینترنت دسترسی دارند. این تعداد با سرعت قابل توجهی در حال رشد است به گونه‌ای که می‌توان گفت در هر ثانیه دو تا سه نفر و در هر دقیقه حدود 200 تا 300 نفر به آمار استفاده کنندگان از اینترنت افزوده می‌شود.
آمار خیره کننده‌تر مربوط به جستجوهایی است که در گوگل انجام می‌شود. هر ثانیه 88 هزار و 352 جستجو در گوگل انجام می‌شود. بعبارتی در 90 ثانیه بیش از هشت میلیون جستجو در گوگل انجام می‌شود.
برغم این آمار خیره کننده، برخی مطالعات نشان می‌دهند که 75 درصد از کاربران اینترنت هرگز در صحفه اول گوگل نیز تا پایان صفحه نمی روند یا به عبارتی “اسکرول” (Scroll) نمی‌کنند.
بنابراین اگر تبلیغ شرکت در این جایگاه (صدر صفحه نخست) نباشد ترافیک قابل توجهی که ظرفیت تبدیل شدن به مشتری و انجام خرید را دارند و یا بازدید کننده سایت‌های تولید محتوا (مانند سایت‌های خبری) هستند را از دست می‌دهد.
در واقع، قرار گرفتن تبلیغات در صفحه اول گوگل شانس دیده شدن و کلیک کردن بر روی تبلیغ را افزایش می‌دهد. اینکه چگونه این فرایند انجام می‌شود، نیازمند دانش استفاده از خدمات گوگل ادز (ادوردز) است که در زیر به برخی از اصطلاحات در این زمینه اشاره می کنیم.

اَد رَنک (AdRank)

اَد رَنک یا همان رتبه تبلیغات در واقع فرمولی است که با استفاده از آن گوگل نسبت به موقعیت و جایگاه یک تبلیغ در فرایند قیمت‌گذاری تصمیم‌گیری می‌کند.
این رتبه تحت تأثیر دو عامل قمیت (Bid) و نمره کیفیت (Quality Score) است.

قیمت ها (Bids)

همانطور که پیشتر هم توضیح داده شد قیمت یا Bid احتمالاً آسان‌ترین و پرسرعت‌ترین روشی است که باعث می‌شود تبلیغ شما در صفحه اول گوگل قرار گیرد.
ممکن است قیمت یک تبلیغ بسیار گران باشد، اما دانستن اینکه شما برای یک کلیدواژه چه هزینه‌ای باید پرداخت کنید تا در صفحه اول گوگل قرار گیرد، اهمیت دارد.
دلیل اهمیت تبلیغات در صفحه اول گوگل
دانستن اینکه یک کلمه کلیدی برای شما چقدر هزینه در پی خواهد داشت، همچنین این فرصت را برای شما مهیا می‌کند که تصمیم بگیرید که آیا هدف قرار دادن چنین کلمه کلیدی ارزش دارد و یا اینکه باید کلمه کلیدی دیگری را که هزینه کمتری دارد انتخاب نمایید.
اگر تبلیغ شما در پایین صفحه اول گوگل قرار گیرد، گوگل ادوردز به شما اطلاع می‌دهد و با ارائه یک قیمت پیشنهادی این امکان را برای شما به وجود می‌آورد تا تبلیغ خود را در گزینه‌های بالاتر قرار دهید.
به گونه‌ای که مخاطب به محض جستجو، تبلیغ شما را در چند گزینه که در صفحه اول گوگل نمایش داده می‌شوند، مشاهده نماید.
در صورتی که شما قیمت پیشنهادی گوگل را قبول کنید، پس از پرداخت ممکن است چند ساعتی به طول بینجامد تا در صفحه اول گوگل مشاهده شوید.

نمرات کیفیت (Quality Scores)

نمرات کیفیت نمره‌ای بین 1 تا 10 است که میزان تناسب کلمات کلیدی، تبلیغات، و صفحات فرود (Landing Pages) را نشان می‌دهد.
بهبود نمرات کیفیت ارزان‌ترین روش برای بهتر کردن جایگاه تبلیغات است.
حال ممکن است این سئوال در ذهن شما ایجاد شود که برای بهبود Quality Scores در گوگل ادز چه اقداماتی می توان انجام داد؟
سه روش برای بهبود نمرات کیفیت وجود دارد: نرخ کلیک مورد انتظار (Expected Click Through Rate)، تناسب تبلیغ (Ad Relevance) و تجربه صفحه فرود (Landing Page Experience).
نکته پایانی
شرکت‌های بزرگ و کسب و کارهایی که با چشم‌انداز روشنی فعالیت خود را شروع می‌کنند، بر این نکته واقف هستند که دیده شدن در صفحه اول گوگل اقدامی است که مسیر پیشرفت آنها را هموار می‌کند.
از اینرو، استفاده از خدمات شرکت‌های حرفه‌ای در دستیابی به جایگاه قابل قبولی در تبلیغات گوگل می تواند در کسب اهداف تبلیغی مؤثر باشد.

آخرین بروزرسانی: پنجشنبه ۱۱ دی - ساعت 03:30

    دسترسی به محتوا

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *