اشتباهاتی که بودجه تبلیغات گوگل شما را هدر می دهند

اشتباهات بودجه تبلیغات گوگل ادز

بسیاری از افراد که قصد تبلیغ محصولات خود را دارند، تنها به یک دلیل ساده و آن هم اینکه به بهینه سازی تبلیغات خود نمی‌پردازند، همواره بخش قابل توجهی از بودجه تبلیغاتی خود را هدر می‌دهند.
اگرچه بهینه‌سازی تا حدی ساده است، اما بسیاری از افراد به دلیل عدم آشنایی قادر به اجرا کردن آن نسیتند. لذا لازم است با برخی از روش‌هایی که می‌تواند باعث عدم بازگشت بودجه اختصاص داده شده به تبلیغات شوند و بعبارتی بودجه تبلیغات شما را هدر دهند، در ادامه این نوشتار آشنا می‌شوید.

1- نمره کیفیت پایین

در تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (Pay-Per-Click)، نمره کیفیت یا همان Quality Score در واقع مشابه جرقه موتور (Engine) ماشین است. لذا توجه به این فاکتور می‌تواند صرفه‌جویی‌های قابل توجهی برای شما به دنبال داشته باشد. اگر نمره کیفیت شما پایین باشد، انتظار دریافت بازخورد قابل توجهی از تبلیغات خود نداشته باشید.
بدین منظور نیاز است تا پیش از هر اقدامی نسبت به این فاکتور آگاهی کافی داشته باشید. هنگامی که شما با متغیرهای اثرگذار بر نمره کیفیت آشنایی دارید، می‌تواند با کار بر روی آن به نفع خود عمل کنید.
کاهش زمان بارگذاری صفحه فرود (Landing Page Load Time) هم برای نسخه موبایل و هم دستکاپ اهمیت دارد. این اقدام باعث می‌شود که سایت شما سرعت بیشتری داشته باشد و در نتیجه افرادی که به سایت شما وارد می‌شوند با ترک پیش از بارگذاری سایت، پیامدهای منفی برای سایت شما ایجاد نکنند.
نکته دیگری که در ارتباط با بهبود نمره کیفیت به شما کمک می‌کند، انتخاب گروههای هدف کوچکتر است. در واقع با این اقدام شما می‌توانید مشارکت مخاطبان را افزایش دهید.
علاوه بر اینکه بهینه‌سازی متن تبلیغات نیز از اهمیت شایانی برخوردار است، کلمات کلیدی نیز در این فرایند نقش مهمی دارند. بدین منظور از کلمات کلیدی مرتبط با مخاطب هدف خود استفاده کنید تا از این طریق بر نرخ کلیک (Click through Rate – CTR) خود بیافزایید.

اشتباهات در تبلیغات گوگل

2- رقبای هوشمند

در محیط پررقابت فعلی هر کالایی که قصد فروش آن را دارید، بدون شک رقبایی نیز در آن حوزه وجود دارند. بجای عدم توجه و انکار رقبای خود بهتر است به بررسی شرایط آنها بپردازید و در صورت امکان از آنها نیز فرا بگیرید.
اگر تبلیغات آنها در رده‌های بالای صفحه اول گوگل قرار دارند، دلایل آن را شناسایی کنید. جنبه‌های مختلف تبلیغات آنها را بررسی کنید تا با اعمال نقاط قوت بر روی تبلیغات خود بتوانید از آنها پیشی بگیرید.

3- فراموش کردن مخاطبان هدف

برخی افراد تنها با راه اندازی یک پویش تبلیغاتی انتظار دارند، که جمعیت مخاطب آنها نسبت به خرید اقدام کنند. این در حالی است که بسیاری از کاربران نیاز است چندین بار با یک پیام تبلیغاتی مواجه شوند، تا پس از آن نسبت به خرید تصمیم‌گیری کنند.
بر این اساس، نیاز است که فرایند بازاریابی و تبلیغات را برای چندین دوره انجام داد و به انجام یکبار آن اکتفا نکرد.

4- عدم تطابق کلمات کلیدی استفاده در تبلیغات

یکی از عوامل دیگری که به طور قطع هدر رفتن بودجه تبلیغاتی را تشدید می‌کند، عدم توجه به انتخاب کلمات کلیدی مربتط (Relevant Keywords) است.
اگرچه فرایند انتخاب کلمات کلیدی در حوزه کسب و کارهای آنلاین از اهمیت زیادی برخوردار است، اما در بسیاری از موارد انتخاب غیرحرفه‌ای این کلمات باعث می‌شود بخش قابل توجهی از هزینه تبلیغات هدر رود.
اینکه یک وبسایت در چه کلماتی کلیدی مشاهده شود، روی چه کلمات کلیدی کار کند، و چه نوع راهبرد محتوایی اتخاذ کند، مواردی هستند که انجام آنها باید متناسب با واقعیت‌های موجود یک کسب و کار آنلاین باشد.

این مقاله را هم بخوانید: چگونه با تولید محتوا ترافیک سایت خود را افزایش دهیم؟

استفاده از کلمات کلی و جامع ممکن است بتواند باعث افزایش آگاهی برند شود، اما در نهایت به دلیل اینکه ممکن است به ترغیب مشتریان احتمالی جهت انجام خرید کمکی نکند، بودجه تبلیغاتی شما را هدر می‌دهند.
با اعمال دقت بالا، می‌توانید تعادلی در خصوص جامع بودن کلمات کلیدی ایجاد نمایید، حتی می‌توانید از عباراتی که ممکن است دقیقاً انعکاس دهنده کلمات کلیدی مورد نظر شما باشند، از حجم ترافیک‌های غیرمفید بکاهید.

این بدین معناست که تبلیغات شما، مخاطبان زیادی را جذب می‌کند و از طرفی نیز هزینه‌های شما را در جای مناسب صرف می‌کند.

اشتباه در تبلیغات گوگل ادوردز

5- عدم برنامه زمانبدی مناسب و محل تبلیغات

مدتی پس از اینکه تبلیغات کلیکی خود را فعال می نمایید، اطلاعات عملی زیادی در مورد مخاطب هدف خود بدست می‌آورید. نظارت دقیقی بر روی ترندها (Trends) و رفتار مشتریان داشته باشید تا بتوانید بهترین تبلیغات را برای آنها فراهم سازید.
در زیر به برخی از نکاتی که می‌تواند در این فرایند به شما کمک کنند، اشاره می‌شود:
موقعیت: می‌توانید با پرداخت مبلغ پیشنهادی بالاتری برخی نقاط جغرافیایی مشخص را به منظور پوشش تبلیغات خود انتخاب کنید. برای مثال، اگر قصد دارید در محدوده خاصی تبلیغات شما نشان داده شد، این امکان در گوگل ادز فراهم است. هر چند که برای انجام آن نیاز است با متخصصان این حوزه مشاوره کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.
زمان جستجو (Time of search): آیا نیاز به بستن تبلیغات در پایان هفته وجود دارد؟ آیا نیاز است در ساعات خاصی از روز تبلیغات خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهید و در ساعاتی دیگر آن را از دسترس خارج نمایید؟
شناخت رفتار مشتریان که در بالا به آن اشاره شد می‌تواند به شما کمک کنند که در مورد زمان بندی تبلیغات خود تصمیم‌گیری کنید. برای مثال، تبلیغاتی که مخاطب آن نوجوانان هستند در مقایسه با تبلیغاتی که مخاطب آن افراد بالغ هستند، تفاوت‌های عمده دارند. زنان با مردان متفاوت هستند و جزئیات بیشتری که کسب هر نوع اطلاعاتی می‌تواند در کارآمدی بیشتر تبلیغات به شما کمک کند.
ابزار مورد استفاده: کسب آگاهی از این موضوع که کسب و کار شما بیشتر از طریق چه ابزارهایی (موبایل، لپتاپ، تبلت، یا دسکتاپ) جستجو می‌شود، در بهینه‌سازی تبلیغات مؤثر است.

نکته پایانی

مواردی که در بالا ذکر شد تنها برخی از اشتباهاتی هستند که می‌توانند ضمن هدر رفتن بودجه تبلیغاتی، از سویی نیز عملکرد کسب و کارها را تحت تأثیر قرار دهند.
استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای شرکت‌های تبلیغاتی که در حوزه تبلیغات گوگل ادز فعالیت می‌کنند، و به موارد متعدد دیگری از این قبیل اشتباهات آشنایی دارند، می‌تواند با راه‌اندازی یک پویش مناسب مانع از هدر رفتن بودجه تبلیغاتی شما شوند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *