وبینار چیست و چگونه آن را برگزار کنیم؟

وبینار چیست

پیشرفت در فناوری تغییرات زیادی در برخی از جنبه های زندگی، اعم از دانشگاهی، اجتماعی یا تجاری ایجاد کرده است. یکی از تغییرات کلیدی که تا حد زیادی بر دنیای دانشگاهی و تجارت تأثیر گذاشته است، جایگزینی سمینارها با وبینارها است. اگرچه برخی از افراد هنوز تسلیم این روند جدید نشده اند و هنوز هم سمینارها را به وبینارها ترجیح می دهند اما اجازه دهید آنها را مقایسه کنیم و به این نکته اشاره کنیم که وبینار چیست و چه تفاوت هایی آن را از سمینار متمایز می‌کند.

وبینار چیست؟

ارائه سخنرانی یا کارگاهی است که با کمک نرم افزار کنفرانس ویدئویی در بستر وب برگزار می شود. شرکت کنندگان در یک وبینار به صورت فیزیکی ملاقات نمی کنند. بلکه جلسه مجازی اجرا می شود که در آن فایل های صوتی و تصویری را می توان با کمک فناوری مربوطه به اشتراک گذاشت. یکی از ویژگی های برجسته ای که باید به آن اشاره کرد این است که اطلاعات در زمان واقعی ارسال و دریافت می شود.

تفاوت وبینار و سمینار چیست؟

تفاوت های اساسی در آنها وجود دارد، از جمله:

1. تفاوت وبینار و سمینار از لحاظ محل برگزاری جلسه چیست؟

تمایز محل برگزاری به وضوح بین این دو برجسته است. سمینار معمولاً مستلزم آن است که شرکت کنندگان در یک محل باشند. در یک سمینار، افراد از نظر فیزیکی زیر یک سقف ملاقات می کنند و تعامل صرفاً حضوری است. شرکت کنندگان اساساً باید در یک مکان معین جمع شوند تا این اتفاق بیفتد.

همچنین بخوانید : رپورتاژ آگهی خبری چیست؟

از سوی دیگر، از طریق ویدئو کنفرانس انجام می شود، بنابراین به شرکت کنندگان اجازه می دهد در طول فرآیند در مکان های جغرافیایی مختلف حضور داشته باشند. نشست مجازی با کمک فناوری روز امکان پذیر شده است.

2. تفاوت میزان توجه شرکت کنندگان در سمینار و وبینار چقدر است؟

سمینار بیشتر برای افرادی مناسب که می خواهند بر ارائه مداوم تمرکز کنند. حضور فیزیکی در یک مکان در کنار سایر شرکت کنندگان و مجری که جلوی همه مشغول سخنرانی است، حواس پرتی را به حداقل می رساند و به این معنی است که توجه شما بر روی مطالب ارائه شده خواهد بود.

وبینار مجازی چیست

این موضوع بسته به اینکه از چه محلی در آن شرکت می کنید، امکان حواس پرتی بیشتری دارد.

چه در دفتر و چه در خانه، حواس‌ پرتی‌های مختلفی ممکن است توجه شما را از این موضوع منحرف کند. مثلا اگر در خانه باشید، فرزندان، همسایه‌ها یا همسرتان حواس شما را پرت می‌کنند که در تمرکز شما هنگام ارائه اختلال ایجاد می کند.

3. تفاوت از لحاظ برقراری ارتباط چگونه است؟

سمینار، فرصت بسیار خوبی برای شرکت کنندگان فراهم می کند تا به صورت شخصی با ارائه دهندگان، همکاران و حتی کارشناسان موضوع مورد بحث، تعامل داشته باشند.

این بهترین راه برای ایجاد شبکه و به دست آوردن اطلاعات ارزشمند است، به خصوص اگر علاقه خاصی به موضوع دارید. در یک وبینار، به دلیل تعامل کمتر، ارتباط با سایر شرکت کنندگان نسبتاً محدود است. این باید بزرگترین مزیت یک سمینار نسبت به آن باشد.

4. تفاوت وبینار و سمینار از لحاظ دسترسی چیست؟

با کمک فناوری، Webinar به دلیل توانایی غلبه بر محدودیت های جغرافیایی می تواند مخاطبان بیشتری را جذب کند. تا زمانی که یک شرکت‌کننده می‌تواند به تجهیزات کنفرانس صوتی و تصویری مورد نیاز دسترسی داشته باشد، گزینه ایده آلی است.

برعکس، یک فقط افرادی که نزدیک به محل برگزاری سمینار هستند، می توانند در آن شرکت کنند. هر چه از محل برگزاری دورتر باشید، احتمال اینکه در سمینار شرکت نکنید، بیشتر می شود.

5. تفاوت هزینه چقدر است؟

شما می توانید بدون نگرانی در مورد سفر به مکان های مختلف، به راحتی از خانه خود در جلسه شرکت کنید. تنها هزینه ای که متحمل می شوید زمان صرف شده در طول کنفرانس ویدیویی است. سمینارها برای شما هزینه بیشتری خواهند داشت. شما باید برای هزینه های سفر و در برخی موارد هتل بودجه اختصاص دهید.

تصور کنید اگر به دلیل یک شرایط پیش بینی نشده، سمینار پس از حضور شما در محل برگزاری لغو شود، چه ضرری خواهد داشت. واضح است که باید بودجه بیشتری را برای یک سمینار به جای وبینار اختصاص دهید.

6. وبینار راحت تر است یا سمینار؟

همه ما می دانیم که نشستن در یک اتاق کنفرانس ویدئویی چقدر می تواند ناراحت کننده باشد. مبلمان همیشه راحت نیست و اگر شرکت کنندگان مجبور باشند تنگ هم بنشینند، وضعیت بدتر می شود. تفاوت آن را با حضور در خانه تصور کنید، در حالی که روی مبل خود نشسته اید و یک فنجان قهوه در کنار خود دارید.

چطور یک وبینار برگزار کنیم؟

اگر برای شروع اولین کار خود آماده هستید، این مراحل را دنبال کنید تا مطمئن شوید که همه چیز برای انجام بدون مشکل آماده شده است.

مرحله 1. تصمیم بگیرید موضوع وبینار چیست و به درستی اطلاع رسانی شده است

مطمئن شوید که موضوع را کاملا مرتبط با آنچه قصد گفتگو در رابطه با آن را دارید انتخاب کردید و آن را بل اطلاع حضار رسانده اید. دانستن موضوع، به شرکت کنندگان انگیزه می دهد.

مرحله 2. تاریخ و زمان را انتخاب کنید

بر اساس تجربه ما، برگزاری Webinar در طول روز و زمان‌های عصر بیشترین مخاطب ممکن را جذب می‌کند. و براین اساس برای زمانی برنامه ریزی کنید که برای شرکت کنندگان در مناطق زمانی مختلف مناسب باشد.

مرحله 3. نام تجاری خود را سفارشی کنید

یک موضوع برای خود انتخاب کنید، یک تصویر مرتبط برای صفحه فرود خود انتخاب کنید و لوگوی خود را اضافه کنید تا مطمئن شوید که طرح آن، نشان دهنده برند شما است.

مرحله 4. یک هشتگ برای خود ایجاد کنید

وبینارهای موفق نیاز به ارتقا دارند. ایجاد یک هشتگ یک شروع عالی است و به مردم راهی آسان برای صحبت در مورد آن در رسانه های اجتماعی می دهد.

مرحله 5. دعوت نامه های وبینار خود را ارسال کنید

این زمانی است که شما باید واقعاً این موضوع را عمومی کنید. دعوت نامه را به لیست ایمیل خود ارسال کنید. در مورد آن در وب سایت یا وبلاگ خود پست کنید. از هشتگ در شبکه های اجتماعی استفاده کنید. خلاق باشید تا افراد بیشتری را جذب کنید.

مرحله 6. بررسی کنید که بهترین روش ارائه محتوای وبینار چیست و آن را به خوبی بسازید

مراقب محتوایی که در طول Webinar ارائه می کنید باشید. اسلایدهای جذاب، نظرسنجی ها و جزوه ها تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد.

مرحله 7. یک اجرای تمرینی انجام دهید

بلندگوهای خود را با پلتفرم Webinar هماهنگ کنید و با انجام آزمایشی با استفاده از نرم افزار یا ابزار وبینار از قبل، مطمئن شوید که همه چیز به خوبی پیش می رود.

مرحله 8. وبینار خود را میزبانی کنید

روز موعود، زمانی است که تلاش های شما نتیجه می دهد. فراموش نکنید که Webinar خود را نیز ضبط کنید تا بعداً آن را در یک پلت فرم اشتراک گذاری ویدیویی یا وب سایت خود آپلود کنید!

مرحله 9. برای اینکه بدانید نتیجه وبینار چیست، بازخوردها را پیگیری کنید

در مدت کوتاهی پس از آن، ترجیحاً ظرف 24 ساعت، نظر شرکت کنندگان خود را بررسی کنید. بپرسید که آیا سؤال یا درخواست دیگری دارند یا خیر.

مرحله 10. امکان ضبط Webinar را ایجاد کنید

موضوعی که ضبط شده یک راه عالی برای حفظ سرنخ ها تا مدت ها پس از اتمام میزبانی است. انتشار فایل ضبط شده می تواند دامنه دسترسی شما را افزایش دهد و علاقه بیشتری را به محصول، خدمات یا اطلاعاتی که ارائه می دهید جلب کند.

موضوع وبینار چیست

آیا در وبینار دیده می شویم؟

دانستن اینکه چگونه آن را انجام دهید یک چیز است و دانستن اینکه چگونه دیده شوید، نکته دیگری است. در اغلب موارد برای اینکه بهتر دیده شوید باید به افراد بالقوه بیشتری دسترسی پیدا کنید و واجد شرایط شوید.

تنها با چند مرحله ساده، می توانند به شما کمک کنند تا در بازار هدف خود به مخاطبین واجد شرایط بیشتری نسبت به کانال های دیگر دست پیدا کنید و بهتر دیده شوید.

همچنین بخوانید : معرفی چند سایت کاربردی

برای اینکه بهتر دیده شوید می توانید محصولات و کسب و کار خود را از طریق رویدادهای آنلاین به نمایش بگذارید تا بتوانید به راحتی مخاطبان خود را درگیر کنید و علاقه خود را افزایش دهید.

راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می کند بهتر در Webinar دیده شوید، از جمله:

در زمان کمتری به افراد بیشتری ارائه دهید.

از نرم افزارهایی برای اجرای خود استفاده کنید که افراد زیادی حتی تا 3000 نفر بتوانند در رویدادهای شما شرکت کنند. این به شما کمک می کند پیام خود را به طور موثر با مخاطبان بیشتری به اشتراک بگذارید.

از کیفیت HD و بالاتر برای پخش وبینار استفاده کنید

اگر کیفیت ویدیو ضعیف باشد، حتی بهترین پیام ممکن است درهم و برهم نمایش داده شود. بنابراین، حتما از پلتفرمی استفاده کنید که امکان پخش را با کیفیت اچ دی و بالاتر داشته باشد.

دسترسی را با محتوای قابل استفاده مجدد افزایش دهید.

جمع بندی

تمایز بین سمینار و وبینار واضح است، و بسته به موقعیت شما، هر کدام می تواند مزیت یا معایب خود را داشته باشد.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *