رقص گوگل چیست؟

رقص گوگل

رقص گوگل یعنی نوسانی که یک وب سایت جدید یا صفحه و محتوای وب سایتی قدیمی تر در جستجوهای اینترنتی تجربه می کند. این نوسان تا وقتی که گوگل در مورد موقعیت دقیق وب سایت یا صفحه در جستجوهای اینترنتی به نتیجه برسد ادامه دارد.
به طور ساده وقتی گوگل صفحه شما را رصد می کند، شانسی را در میان جستجوها به آن اختصاص می دهد، یعنی صفحه ی جدیدی که بارگذاری کرده اید ابتدا در موتورهای جستجو، رتبه ای پایین دارد و بعد به صورتی ناگهانی به موقعیت بالا می رسد.
گوگل در این بازه واکنش کاربران را در مراجعه به صفحه شما مورد تحلیل قرار می دهد. اگر گوگل ببیند که کاربران در مواجهه با سایت شما، به آن وارد شده، مطالب آن را مطالعه کرده و زمان ایستایی (Dwell time) بالایی دارند، آن را به عنوان یک امتیاز برای شما منظور می کند.
این نوسان نه تنها کاملا طبیعی بلکه نشان دهنده توجه گوگل به فعالیت های سایت مورد نظر می باشد. فراموش نکنید که این نوسان، بنابرهدفی از سوی گوگل دنبال می شود که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می دهیم.

رقص گوگل چیست

الگوریتم رقص گوگل چرا به وجود آمد؟

گوگل در ابتدای کار خود به صورت دوره ای الگوریتم هایش را به روز رسانی می کرد. به این ترتیب در گذشته در زمانی واقع می شد که به روز رسانی جدید الگوریتم واقع می شد و بر صفحات و سایت ها تاثیر می گذاشت. این وضعیت در واقع در ابتدا به صورتی ناخواسته بود. اما رقص گوگل جدید ماهیتی کاملا متفاوت دارد.

در چه مواقعی رقص گوگل اتفاق می افتد؟

بنابر تحقیقات انجام شده، عواملی که موجب این پدیده می شوند، شامل این موارد می شود:

 • عمر سایت: هرچه سایت شما تازه کارتر باشد، امکان تاثیرپذیری از این پدیده برای آن فراهم تر است.
 • میزان رقابت: هرچه در حوزه کاری شما میزان رقابت محلی، یا رقابت حروف کلیدی بالاتر باشد امکان وقوع آن هم بیشتر است.
 • لینک سازی: چقدر لینک سازی دارید؟ لینک های جدید و بیشتر به معنای امکان آن بیشتر است. از این گذشته هرچه لینک ها قوی تر باشند، امکان نوسان هم بالاتر است.
 • تغییرات اعمال شده در سایت: هرچه میزان تغییر بیشتری در سایت خود اعمال کنید، امکان رقص هم بالاتر است. صفحه جدید، طراحی جدید، به روز رسانی جدید.

معیارهای گوگل برای سنجش رضایت کاربران

هدف گوگل دستیابی کاربران به بهترین نتایج جستجوست. گوگل دنس هم در واقع یکی از روش های گوگل برای مقابله با هرزنامه هاست. این کار به صورت زیر محقق می شود:
1. همه می دانیم که استفاده از کلمات کلیدی باعث ارتقا رتبه یک صفحه و یا افزایش رتبه سایت می شود. اما این مکانیزم از سوی برخی سئوکاران مورد سوء استفاده قرار گرفته و هدف اصلی، یعنی ارائه محتوای کیفی مناسب، اغلب مورد اغماض واقع می شود.
گوگل بواسطه مکانیزم RTF، کنش تغییر رتبه، تاثیر حروف کلیدی بر رتبه را موقتا بر هم می زند و به این ترتیب سئوکاران را سردرگم می کند.
2. بواسطه رقص گوگل، گوگل در واقع هرزنگاران بالقوه را وحشت زده می کند و آن ها را وامی دارد که بک لینک های تازه ایجاد شده را حذف کنند یا شروع به ایجاد محتواهای پرشمار کنند، چیزی که گوگل را متوجه دروغین بودن محتواها می سازد.

مزایای گوگل رقص

مکانیزم ساختاری الگوریتم گوگل دنس

در عمل چیزی که اتفاق می افتد، تغییر موقعیت کلمات کلیدی در بازه های مشخص از زمان است. این فرآیند نتیجه RTF است. در واقع هدف اصلی این کار گوگل، شناسایی اسپمرهای (هرزنگارهای) بالقوه است. روندی که در رقص گوگل دنبال می شود به این صورت است:

 1. رتبه اولیه
 2. بازه انتقالی
 3. رتبه انتقالی
 4. RTF 5. رتبه نهایی

بهترین کار در زمان رقص گوگل چیست؟

فراموش نکنید که گاهی این پدیده ممکن است چند ماه هم طول بکشد. بیشتر صاحبان سایت و البته گاهی حتی متخصصان حوزه سئو در مواجهه با این پدیده وحشت زده شده و شروع به تغییر استراتژی می کنند، چیزی که ممکن است در عمل باعث ضربات جبران ناپذیری به سئو کل سایت شود. در مواجهه با پدیده آن رویکرد را باید در پیش بگیرید:

 1. وحشت نکنید: RTF هدفش دور کردن اسپمرهاست.
 2. از موقعیت استفاده کنید: RTF راه بالا بردن رتبه لغات کلیدی را نشان می دهد.
 3. صبور باشید: RTF می تواند تا ماه ها طول بکشد.

با در نظر گرفتن 3 رویکرد بالا، حالا در مورد 3 مرحله ی رقص گوگل صحبت می کنیم، اینکه چطور آن ها را شناسایی کنیم و تاثیر آن ها بر استراتژی شما چگونه باید باشد.

مرحله اول: محاسبه رتبه جدید

با فرض اینکه قبلا وب سایتی وجود داشته و رتبه ای اولیه داشته شروع می کنیم. گوگل، بنابر فاکتورهای رتبه بندی چون بک لینک های جدید یا محتوای جدید، رتبه ای جدید را به صفحه اختصاص می هد. این نمره جدید سریعا محاسبه می شود تا اینجا وضعیت و روال معمول مواجهه گوگل با مطالب و محتوای جدید است.

مکانیزم ساختاری گوگل دنس

مرحله دوم: محاسبه نمره متوسط

RTF برای گوگل یک پنجره زمانی فراهم می آورد و در این بازه، گوگل ارزیابی می کند که آیا صفحه اینترنتی مورد بحث از اسپمر برای ارتقا رتبه بهره می برد یا نه.
در جریان این دوره انتقالی، رتبه صفحه ممکن است هر روز از روز قبل بسیار متفاوت باشد چراکه فرآیند در حال رسیدن به نمره نهایی است. در این بازه، گوگل، صفحات وب سایت را برای نشانه ای از اسپم مورد ارزیابی قرار می دهد.
در برخی موارد، RTF برای شناسایی هرزنگاره ها، یک افت اولیه را در رتبه صفحه ایجاد می کند. این عمل برای وحشت انداختن هرزنگارها انجام می شود، تا به این وسیله آنها دست به اقدامی بزنند که کار شناساییشان را برای گوگل آسان کند.

مرحله سوم: ثبت رتبه، تطبیق نمرات

بعد از مرحله انتقالی، رتبه به تدریج به وضعیت نهایی خودش نزدیک می شود. نشانه های وجود لینک اسپم یا جعلی، افزایش میزان لینک سازی در بازه میانی مورد بحث، یا حذف لینک ها می تواند به نمره و رتبه پائین منتهی شود.
وحشت نکنید
در حقیقت هدف رقص گوگل، ایجاد وحشت است. توجه داشته باشید که هدف از ایجاد RTF کمک به شناسایی تکنیک های کلاه سیاه و کاهش اسپم است.
پس در مواجهه با نوسان های شدید رتبه، یا همان گوگل دنس، بیش از هر چیز باید صبور باشید، و روال معمول سئوی سایت را دنبال کنید. هر نوع تغییر استراتژی می تواند به سئوی کلی سایت ضربه بزند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *