گوگل ادز یا ادوردز چیست؟

گوگل ادوردز چیست

گوگل ادز یا گوگل ادوردز نامی است که اگر صاحب کسب و کاری هستید و قصد داشته‌اید از روش‌های نوین تبلیغات استفاده کنید، حتما این نام را شنیده‌اید.
در دنیای امروز که جهان درحال تبدیل به هرچه صنعتی‌تر شدن و جدا شدن از زندگی پیشین سنتی خود است، تبلیغات نقش گسترده‌ای را ایفا می‌کنند.
همه ما هر روز با پیام‌های تبلیغاتی گسترده‌ای در فضای مجازی و غیرمجازی مواجه می‌شویم. در این عرصه شرکت‌هایی موفق‌‌ترند که تبلیغات آنها اصطلاحا بیشتر وایرال یا سین (seen) می‌شود.
یکی از روش‌های موثر و موفق در دنیای دیده شدن، استفاده از وبسایت‌ها و تبلیغات مجازی بخصوص بهره‌گیری از غول جستجوگر دنیا با میلیون‌ها کاربر فعال یعنی گوگل می‌باشد.
تبلیغات در گوگل ادز
ادوردز یکی از خدمات این موتور جستجوی موفق است که کاربر براحتی می‌تواند در بستر آنلاینی که توسط این شرکت ایجاد شده است، تبلیغات مختصر خود، ارائه خدمات، لیست محصولات یا فیلم‌ها را برای کاربران وب نمایش دهند.
با این کار شرکت‌های سفارش دهنده‌ی تبلیغ و سایت حامل تبلیغات در اولویت دیده شدن هر چه بیشتر هستند. این خدمت گوگل به طور خاص مزایایی را داراست که می‌توان به برخی از آنان در ذیل اشاره کرد:
قرارگیری در صفحه ی اول و اولویت‌دار شدن سایت و محصول شما برای دیده شدن با استفاده از دانش و تخصص حرفه‌ای در استفاده از آن.
گوگل ادز فرصت‌هایی را فراهم می‌آورد که در آن دیگر نیازی به ساخت کلیپ‌های پرهزینه و سفارش و پرداخت وجه کلان به شبکه‌های سمعی بصری نیست، بلکه با استفاده از خدمات حرفه‌ای گوگل می‌توانید محصولات خود را به بهترین وجه به سمع و نظر فعال‌ترین و هوشمند‌ترین افراد جامعه برسانید.

مزایای استفاده از تبلیغات گوگل ادز چیست

دیگر فایده‌ی این نوع از تبلیغات از منظر اقتصادی می‌تواند عدم نیاز به پرداخت وجه تا زمان دیده شدن و وارد شدن به وبسایت باشد. در واقع شما یک تبلیغ رایگان را انجام داده‌اید و در صورتی مبلغی را می‌پردازید که یک مشتری وارد سایت خرید یا سفارش محصول شود که این فرایند کاملا به نفع شماست.
نکته‌ی مهم دیگر، هوشمند بودن این نوع از تبلیغات با توجه به نوع آمایش سرزمینی است که می‌تواند با توجه به آی پی مشخص و مخاطب خاص و مورد نظر، تبلیغ محصول مرتبط را ارایه دهد.
بطور مثال با توجه به آی پی شما که از ایران هستید، می‌تواند تبلیغات محصولات ایرانی مورد نظر را ارایه دهد و محصولات دیگر که کارایی چندانی با توجه به روابط اقتصادی بین المللی با کشور شما ندارد را نشان ندهد.
هدفمند‌تر شدن ارایه ی محصول برای مخاطب واقعی با توجه به جستجوی مخاطب مزیت دیگر این فناوری است.
تعیین زمانبندی اعم از تاریخ و ساعت دقیق ویژگی مهم دیگر این نوع از تبلیغات است که می‌تواند هماهنگ با مناسبت‌ها و رویدادها نمایش داده شود. این ویژگی صاحب محصول را توانمند می‌سازد تا بتواند در هر موقع از شرایط و با توجه به نوسانات و تب بازارهای اقتصادی و البته مرتبط با مسایل اجتماعی-فرهنگی، محصول خود را بروز و ارایه کند. هزینه‌ی جدا با توجه به ارزش محصول دیگر ویژگی برجسته‌ی این سبک از تبلیغات است.

سهولت دستیابی به تعداد بیشتری از مخاطبان

اما شاید یکی از مهمترین مزایای استفاده از گوگل ادز، امکان دیده شدن محصول برای طیف وسیع‌تری از مردم با سلایق، فرهنگ و ذایقه‌های متفاوت در مقایسه با شبکه‌های تلویزیونی است.
مخاطب شبکه‌های تلویزیونی برای هر شبکه طیف خاصی هستند که ذایقه‌ی همه‌ی آنان با محصول ارایه شده تطابق ندارد اما شما می‌تواند با این نوع از تبلیغات آنلاین نه تنها همه نوع مخاطب هدف خود را جذب نمایید، بلکه این امکان نیز برای شما فراهم استکه با این روش در سطح جامعه و در طیف مشتریان خود ایجاد نیاز کنید که خود این مسئله یکی از مهمترین اصول و اهداف تبلیغات شرکت‌های تجاری بزرگ است.
نحوه ی عملکرد گوگل به این صورت است که وقتی کلمه یا عبارتی را جستجو می‌کنید 10 نتیجه اول گوگل وب سایت‌هایی هستند که با رعایت کردن مسائل بهینه‌سازی (سئو) توانسته‌اند در صفحه نتایج جستجو که به اختصار به آنها SERP گفته می‌شود، مشاهده شوند.
اما در کنار اهمیت جایگاهی که یک وبسایت بر اساس تولید محتوا و رعایت اصول سئو به دست می‌آورد، گوگل ادز که تا حدودی بر اساس کوکی‌ها و همچنین کلمات کلیدی تعیین شده توسط تبلیغ کنندگان عمل می‌کند، این امکان را فراهم می‌آورد که تبلیغات زودتر و بهتر دیده شوند.
گوگل ادز، بسته به کلماتی که کاربران انتخاب می‌کنند و میزان جستجوی یک کلمه، هزینه‌هایی برای آن تخصیص می‌دهد. این عدد بسته به شرایطی نظیر کیفیت متن تبلیغ و گیرایی موضوع آن و نسبت مشاهده به کلیک تغییر می‌کند.

گوگل ادز یکی از بهترین انواع تبلیغات کلیکی است

این روش تبلیغی برای کسب و کارهایی که وضعیت رقابتی دارند، بسیار مؤثر است. گیرایی تبلیغ و هدفمند بودن آن، عاملی است که بسته به شرایط صنعت تعیین می‌شود. از طرفی میزان کلیک کردن روی آن، علاوه بر مورد فوق، تحت تأثیر عوامل دیگری نیز هست. افزایش دهندگان آمار کلیک، افزونه‌ها هستند که ۲ نوع آن در ایران به راحتی قابل استفاده است.
برای کاهش هزینه گوگل ادز کافی است برای هر کلمه‌ای که قصد تبلیغ آن را دارید یک صفحه ی مشخص در سایت خود تعریف کنید و آن صفحه را بهینه سازی کنید. سعی کنید URL، عنوان، محتوا و تگ‌ها دقیقاً با کلمه‌ی موردنظر هم‌خوانی داشته باشد و متناسب با صفحه هدف باشد.
تبلیغات در گوگل ادز باید هدفمند باشند و شما یک کلمه کلیدی را به عنوان هدف برای وب سایت خود تعیین و بر روی آن کار کنید. هرچه صفحه ورودی شما با کلمه انتخاب شده مرتبط‌تر باشد هزینه شما کمتر می‌شود. اما اگر کلمه‌ای را انتخاب کنید که به وبسایت شما مرتبط نباشد هزینه آن برای شما بسیار بالا خواهد بود. البته تعداد رقبا و هزینه‌ای که هر رقیب بر روی کلمات اعمال می‌کند و رقابت کلمات در جستجوی گوگل میتواند در هزینه تبلیغات گوگل تاثیر گذار باشد.
امید که با خواندن این مطلب تصویر مناسبی از ماهیت گوگل ادز یا گوگل ادوردز و همچنین نحوه کارکرد آن به دست آورده باشید. هر چند که بهره‌گیری از خدمات google ads نیازمند استفاده از شرکت‌هایی تخصصی است که در این زمینه به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *