منظور از A/B تست در دیجیتال مادکتینگ چیست؟

تست A/B در دیجیتال مارکتینگ

A/B تست یکی از مهمترین ابزارها برای بهینه سازی نرخ تبدیل است، اما تست A/B در بازاریابی دیجیتال دقیقا چیست و بازاریابان دقیقاً چگونه از آن برای افزایش نرخ تبدیل صفحه فرود و دستیابی به بازگشت سرمایه کمپین بهتر استفاده می کنند؟

برای پاسخ به این سوالات، با این مقاله کوتاه از شانار گروپ در مورد تست A/B در بازاریابی دیجیتال همراه باشید که در آن توضیح خواهیم داد که این تست دقیقا چیست و چه کاربردی در بازاریابی دیجیتال، دارد.

تست A/B در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تست A/B در دیجیتال مارکتینگ نوعی ابزار برای ارزیابی محتوا است که در آن بازاریابان دو مدل از یک صفحه فرود یا صفحه وب را ایجاد می‌کنند تا مشخص کنند کدام یک در برابر اهداف تعریف شده برای بازاریابی بهترین عملکرد را دارد.

بهترین راه برای درک تست A/B مقایسه آن با رایج ترین انواع ارزیابی ها مانند تست تقسیم (split tests) و تست چند متغیره (multivariate tests).

مقایسه A/B تست و تست تقسیم

در روش تست تقسیم یا آزمون تقسیم URL، بازاریابان دو صفحه فرود کاملاً متفاوت را برای گروه‌های مختلف مشتریان ارائه می‌دهند، سپس تبدیل‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند تا مشخص کنند کدام صفحه فرود عملکرد بهتری دارد.

مطالعه بیشتر : تقویم محتوایی چیست و چگونه به کمک آن محتوای سایت را سازماندهی کنیم؟

در تست A,B، بازاریابان از صفحات فرود کاملا متفاوت استفاده نمی کنند. در عوض، آن‌ها از ایجاد تغییرات در یک صفحه استفاده می‌کنند مثلا فقط یک عنصر مانند دعوت به اقدام، لینک فروش، رنگبندی یا چیدمان یک عنصر در صفحه را تغییر می دهند.

در نتیجه با روش تست تقسیم، تفاوت عملکرد بین دو صفحه کاملاً متفاوت اندازه‌گیری می شود، درحالیکه در A/B تست سعی می شود با ایجاد تغییرات جزئی در عناصر صفحه و اندازه‌گیری هرگونه تغییر در کلیک‌ها یا تبدیل‌ها، بهبود عملکرد ارزیابی شود.

مقایسه A/B تست و تست چند متغیره

برخی از بازاریابان دیجیتال نیز از آزمایش های چند متغیره برای بهبود عملکرد وب سایت استفاده می کنند. یک تست چند متغیره تقریبا مانند A/B تست است، اما به جای تغییر تنها یک عنصر در صفحه، بازاریابان چندین تنوع در چندین عنصر مختلف ایجاد می کنند.

مقایسه تست A/B

این تغییرات را می توان به روش های مختلف ترکیب کرده و به مصرف کنندگان ارائه کرد تا مشخص شود کدام ترکیب از تغییرات بهترین نتایج را برای کمپین بازاریابی ایجاد می کند.

کاربردهای A/Bتست

تا کنون، ما در مورد کاربرد تست AB برای صفحات فرود صحبت کردیم، اما در واقع کاربردهای مختلفی برای تست A,B در بازاریابی دیجیتال وجود دارد. در ادامه، برخی از مهم‌ترین موارد استفاده برای تست AB را برجسته می‌کنیم و اهمیت آن را برای بازاریابان دیجیتال که از انواع تاکتیک‌ها و تکنیک‌های بازاریابی استفاده می‌کنند، نشان می‌دهیم.

بازاریابی ایمیلی

در بازاریابی ایمیلی، بازاریابان دیجیتال می‌توانند تست AB را با ایجاد دو نوع متفاوت از یک ایمیل، ارسال آن‌ها به گروه‌های مختلف از گیرندگان، و نظارت بر نتایج برای تعیین اینکه کدام نوع ایمیل بهترین پاسخ کلی را ایجاد می‌کند، به کار گیرند.

طراحی صفحه فرود

طراحی صفحه فرود یکی از مهمترین کاربردهای A/B تست در بازاریابی دیجیتال است. بازاریابان می‌توانند از ابزارهای نرم‌افزار تست A/B برای تغییر هر یک از عناصر صفحه فرود خود، از جمله متن تبلیغاتی، متن دعوت به اقدام، محل قرارگیری دکمه و رنگ، طراحی چیدمان و بسیاری از عناصر دیگر در صفحه استفاده کنند.

مطالعه بیشتر : بازاریابی محتوا چیست و چه مزایایی دارد؟

تست A/B بخش مهمی از فرآیند بهینه سازی کمپین های بازاریابی در حال اجرا به خصوص کمپین های تبلیغاتی پرداخت به ازای کلیک (PPC) است.

بهینه سازی تبلیغات متنی

تست A/B همچنین می توانند برای بهینه سازی تبلیغات متنی که در بالای نتایج جستجوی گوگل به عنوان بخشی از یک کمپین جستجوی پولی ظاهر می شوند، مورد استفاده قرار گیرند. تبلیغ‌کنندگان می‌توانند با سرفصل‌های مختلف، توضیحات مختلف، پسوندهای تبلیغاتی و URL های متفاوت، A/B تست را انجام دهند تا مشخص کنند کدام نسخه از تبلیغات متنی آنها بیشترین نرخ کلیک را برای مخاطبان دارد.

بهینه سازی تبلیغات تصویری

اگر تست A/B می تواند به طور موثر برای تبلیغات متنی به کار رود، پس چرا برای تبلیغات تصویری از آن استفاده نکنید؟ تبلیغات تصویری حاوی عناصری مانند تصاویر، لوگوی شرکت، متن تبلیغاتی و دعوت به اقدام هستند. تبلیغ‌کنندگان می‌توانند با ارزیابی تصاویر یا CTA های مختلف یا با تغییر موقعیت این عناصر در تبلیغات، یا تغییر رنگ پس‌زمینه یا رنگ دکمه‌ها، بازخورد مخاطبین را ارزیابی کنند.

مراحل اجرای A/Bتست

تست A/B

فرصت های بهبود را شناسایی کنید

اولین مرحله در فرآیند تست A/B، شناسایی صفحه فرود، ایمیل بازاریابی، توضیحات محصول یا هر عنصر خاص دیگری از کمپین بازاریابی شما است که برای بهبود، مدنظر قرار می گیرد.

در این مرحله باید داده‌های بازاریابی را جمع‌آوری کرده و مرور کنید تا مناطقی از کمپین خود را شناسایی کنید که فکر می‌کنید می‌توانند با اجرای تست A/B بهبود یابند.

یک فرضیه ایجاد کنید

سپس، یک فرضیه ایجاد کنید. فرضیه شما باید یک نوع پیشنهاد جدید برای تغییر در محتوا باشد و حتما باید مشخص کنید چرا فکر می کنید این تغییر نتیجه بهتری در تست بعدی خواهد داشت.

تغییر را ایجاد کنید

هنگامی که یک فرضیه در مورد عنصر خاصی که می خواهید تست کنید، مطرح کردید، گام بعدی این است که تغییر مورد نظرتان را ایجاد کنید. این کا را می توانید با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وب‌سایت خود انجام دهید، اما تکیه بر ابزارهای CRO مانند Google Optimize یا Optimizely که به ساده‌سازی و تا حدی خودکارسازی فرآیند کمک می‌کنند، بسیار ساده‌تر است.

تست A/B را اجرا کنید

هنگامی که تغییر را ایجاد کردید، زمان آن است که تست A/B را پیکربندی و اجرا کنید. ابزارهای نرم‌افزاری بهینه‌سازی نرخ تبدیل در این مرحله نیز مفید هستند و به بازاریابان دیجیتال امکان می‌دهند مخاطبان را برای هر صفحه فرود سفارشی کنند یا به راحتی ترافیک را بین چندین صفحه فرود تقسیم کنند.

نتایج را اندازه گیری و تجزیه و تحلیل کنید

اکنون که یک فرضیه را شناسایی کرده اید، انواع مختلفی از آن را ایجاد کرده اید و تست A/B را به صورت زنده در وب سایت خود اجرا کردید، گام نهایی این است که نتایج آزمایش خود را اندازه گیری و تجزیه و تحلیل کنید تا مشخص شود آیا تغییر ایجاد شده موفق بوده است یا خیر.

جمع بندی

تشخیص تغییرات ظریف در محتوای یک صفحه یا تغییر در طراحی، یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که بازاریابان برای بهینه سازی تبدیل ها و افزایش درآمد بدون نیاز به صرف زمان یا هزینه بیشتر برای هدایت ترافیک به صفحات فرود مورد استفاده قرار می دهند. اگر از تبلیغات خود نتیجه نمی گیرید با کارشناسان شانار گروپ مشورت کنید تا یک تست A/B موفق را روی صفحات فرود شما اجرا کنند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *