تولید محتوای متنی و نکات لازم در تولید آن

تولید محتوای متنی

تولید محتوای متنی، یکی از اولین روش های ارتباطی در دنیای مجازی و نقطه اتصال تجار و مشتریان بوده است. این ابزار بازاریابی در ابتدا با توضیحاتی چندخطی در مورد محصولات، شروع و در بخش‌های بعدی به محتواها و مطالب متنوع و مختلف و مرتبط با تجارت مورد بحث گسترش می یابد.
با وجود ظهور انواع مختلف محتواها، همچنان این نوع از محتوا، توجه کاربران را در فضای مجازی جلب می کند. در این مطلب، در ارتباط با تولید محتوای متنی، نقش آن و نکات لازم در ارتباط با تولید آن صحبت خواهیم کرد.

دنیای مجازی و ابزارهای منحصربه فرد

بازاریابی دیجیتال، نوع جدید و نوظهور بازاریابی است که استفاده از پلتفورم های اینترنتی، تکنولوژی های دیجیتال، و ابزارهایی چون موبایل، لپ تاپ، کامپیوتر و غیره را شامل می شود. بازاریابی در این فضا، فروش محصول یا ارائه خدمات، بواسطه ترغیب و متقاعد کردن کاربران در مورد کیفیت محصول یا خدمات است.
یکی از مهم ترین روش ها برای بازاریابی موفق محصولات، محتوای متنی است. محتوای متنی یک عنصر مهم بازاریابی دیجیتال است که به طور مستقیم، یا غیرمستقیم، برند یا محصول را تعریف یا تبلیغ می کند.

محتوای متنی چیست؟

محتوای متنی یعنی هر چیزی که شما در وب سایت های مرجع یا شبکه های اجتماعی به صورت نوشتاری قرار می دهید. متنی حاوی همه اطلاعات، جزئیات، روال، توضیحات، مزایا و معایب مربوط به محصول و برند، یا مرتبط با آن، که کاربران را با محصول یا خدماتی آشنا می کند.

نقش تولید محتوای متنی در دنیای دیجیتال

نکات تولید محتوای متنی

ایجاد ارتباط

محتوای متنی به ایجاد ارتباط بین فروشنده و مشتری کمک می کند، چرا که در واقع خطی ارتباطی را با مشتری برقرار می کند.

زنجیره بازاریابی

فضای اینترنت یک فضای خاص با ابزارها و امکانات خاص خودش است. بدون استفاده از این امکانات و ابزار، فرصت ایجاد ارتباط با مشتریان وجود نخواهد داشت. تولید مطالب مناسب، زنجیره ای را برای جلب کاربران و تبدیل آنها به مشتری ایجاد می کند.

تاثیرگذاری بر کاربر

اگر کاربری وارد یک سایت شود، حتی اگر محصول مورد نظر خود را هم بیابد تا زمانی که به محصولات اطمینان پیدا نکرده محال است اقدام به خرید و ایجاد ارتباط کند. محتوا یکی از ابزارهایی است که کاربر ورودی را به این باور می رساند که به سایتی مناسب و مرتبط وارد شده است.

بهینه سازی سئو

اگر سئوی مناسبی نداشته باشید، در دنیای دیجیتال و در فضای گوگل دیده نخواهید شد. سئو مناسب، میزان کاربر ورودی به سایت شما را افزایش می دهد. اولین گام در ایجاد سئوی مناسب، تولید محتوای متنی مناسب است.

استفاده خلاقانه از شبکه های اجتماعی

محتوای متنی به شما امکان می دهد که از پلتفورم های اجتماعی (مثلا اینستاگرام در ایران) به صورتی خلاقانه بهره ببرید. قراردهی مطالب اصلی در صفحه های اجتماعی، زمینه آشنائی کاربران با برند را فراهم می آورد.

آگاهی بخشی به کاربران

ممکن است محصول یا خدمات شما، چیز جدیدی باشد که مخاطبان و کاربران با آن آشنائی نداشته باشند. محتوا به شما کمک می کند که این محصولات و خدمات جدید را به کاربر معرفی کنید.

ترغیب کاربران

در دنیای سنتی تجارت، فروشندگان با تعریف و تمجید از کالا، مشتریان را تشویق به خرید می کردند و می کنند، چنین نقشی را در دنیای دیجیتال، محتوای متنی برعهده می گیرد.

چه نکاتی را باید در تولید محتوای متنی در نظر بگیریم؟

سه اصل اساسی که در تولید محتوای متنی باید در نظر بگیریم این موارد است؛ به روز بودن، تخصصی بودن (بنا بر موضوع مربوطه) و مرتبط بودن.
هزینه تولید محتوای متنی
فرقی ندارد که چه محصول یا خدماتی را قرار است عرضه کنید، موارد ذیل را باید مد نظر قرار دهید:

مخاطب خود را دقیقا تعریف کنید

یکی از مهم ترین وجوه مطالب نوشتاری، تعریف بازار هدف و پرسونای خریداران است. پیش از ارائه هر متنی، باید بدانید که خواننده شما کیست و چرا باید متن شما را بخواند.

راه ارتباطی رامشخص کنید

قرار است کاربر از چه راهی مطلب شما را ببیند و بخواند. امکان آنکه مخاطب شما در شبکه های اجتماعی (اینستاگرام) بالاتر باشد بیشتر است یا در گوگل. گاهی لازم است که محتوای شما از طریق تمام کانال های ارتباطی در دسترس باشد.

تولید محتوا

تولید محتوا باید به گونه ای باشد که کاربر و مخاطب هدف شما را اقناع کند. در کلام ساده، مطلب ارائه شده باید تخصصی باشد. منظور از تخصصی بودن، پوشش دادن حوزه موضوعی مربوطه است. مثلا اگر قرار است کالایی مثل کفش ارائه شود، توضیحات مربوط به آن در عین سادگی، تخصصی و جامع باشد، به طوری که خواننده کاملا با آن ارتباط برقرار و آن را باور کند.

انتشار مطلب و کنترل آن

بعد از اینکه مطلب را منتشر کردید، باید آن را کنترل کنید و ببینید نتیجه مورد نظر را حاصل کرده است یا نه. این مسئله ای است که بسیاری از فعالان حوزه ی مجازی فراموش می کنند.
وقتی بدانید که مطلب نوشته شده توانسته نتیجه مورد نظر را حاصل کند، می توانید همان فرآیند تولید را برای دیگر گروه های کاربری (مشتریان) نیز به کار بگیرید.

محتوای متنی برای چه کسب و کارهایی مفید است؟

تولید محتوای متنی برای هر حوزه ی کاری کاربرد دارد. فارغ از اینکه مطلب قرار داده شده در سایت، یا شبکه های اجتماعی، توسط کاربران آن حوزه به طور کامل خوانده شود یا نه، محتوای مربوطه در سئوی سایت هم اهمیت دارد.
نتیجه گیری
تولید محتوای متنی، یک گام مهم و غیر قابل انکار در جذب کاربران و بالا بردن ترافیک یک سایت است. محتوای مجازی، اهمیتی حیاتی و تعیین کننده در زندگی امروزی ما دارد.
ما، انسان ها، موجوداتی اجتماعی هستیم و از راه های مختلف با هم ارتباط برقرار می کنیم. با پیشرفت تکنولوژی، ما به سمت عصری می رویم که همه چیز بر فضای اینترنت واقع می شود، حتی ارتباطات اجتماعی ما.
محتوای متنی، امکان ارتباطات آن لاین، بهینه سازی سئو، بازاریابی موفق، ترافیک بالاتر و مجموعه ای از دیگر امتیازات را فراهم می آورد. به عنوان یک کسب و کار فعال در هر حوزه ی کاری، ناچار به استفاده از این ابزار برای ارتباط و بقای کار خود در دنیای تجارت آینده هستید.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *