چگونه تولید محتوا کنیم؟

چگونه تولید محتوا کنیم؟

در تولید محتوا، رعایت چه اصولی لازم است؟ چگونه می توانیم کاربران ورودی به سایت را جلب محتواهای موجود کنیم؟ به طور کلی چه نوع محتوایی، کاربران را جذب می کند؟ مجموع این موارد را می توان در یک پرسش خلاصه کرد، چگونه تولید محتوا کنیم؟

کیفیت مناسب، سخت اما موثر

تولید محتوای مناسب، فرآیندی زمان بر است. در واقع، تامین محتواهای کیفی برای سایت را می توان سرمایه گذاری بلندمدتی توصیف کرد که برای رسیدن به سود، باید به آن فرصت داد.
پس اولین پاسخ به پرسش چگونه تولید محتوا کنیم، ارائه محتوای کیفی مناسب است. شاید یک محتوای با کیفیت در بازه زمانی کوتاه، نتواند مخاطبان بالایی را جذب کند، اما به طور قطع در بلندمدت، یک زنجیره ثابت از کاربران را به سایت هدایت می کند.
نکته دیگری که محتوای کیفی مناسب برآورده می سازد، بالا بردن زمان ایستایی (dwell time) در سایت است. حالا الگوریتم های جدید گوگل در رتبه بندی و امتیاز دهی به سایت ها، غیر از سطح و میزان ورود کاربران، میزان بک لینک و موارد دیگر، زمان ایستایی کاربران در سایت را هم مدنظر قرار می دهند.
پس اولین توصیه ما این است که سعی کنید محتوای سایت خود را حتی با صرف هزینه و زمان بالا، از نظر کیفی ارتقا دهید. توجه داشته باشید که استفاده از دیگر موارد سئو (مثلا استفاده از کلمات کلیدی) به مهره ای شناخته شده برای تمام فعالان در این عرصه تبدیل شده و با توجه به الگوریتم های گوگل (مرغ مگس خوار، کبوتر، و غیره) کم کم ارزش و تاثیرش رنگ باخته است.
اما کیفیت محتوای تولید شده کاربر را به سایت شما آورده و او را در سایت نگه می دارد. در واقع کیفیت، مهره ای است که هیچگاه کدر نمی شود. پس اولین پاسخ به سوال چگونه تولید محتوا کنیم، کیفیت است.

تولید محتوا

چگونه تولید محتوا کنیم، سایت جذاب

وقتی برای خرید لباس و پوشاکی به خیابان ها می رویم، همیشه و الزاما، چیزی که ما را به سمت یک مغازه یا فروشگاه جلب می کند، دیدن یک نوع شلوار و لباس و یا کفش مناسب و همخوان با سلیقه شما نیست. درواقع در بیشتر مواقع، ظاهر یک مغازه و فروشگاه، نمای ویترین، نورپردازی و دیگر موارد باعث جلب توجه ما می شود.
سایت هم از چنین مکانیزمی تبعیت می کند. وقتی که ما مطالب خود را به صورتی بی نظم، و فاقد جذابیت های بصری، و کتاب وار در سایت بارگذاری کنیم، کاربر به محض ورود با حجمه ای شلوغ مواجه می شود و فرار را بر قرار ترجیح می دهد.
چون در مطلب ورود اطلاعات به وب سایت در مورد نوع بارگذاری مطالب و محتوا صحبت کردیم در اینجا بیشتر از این به این موضوع نمی پردازیم.

چگونه تولید محتوا کنیم، اصول سئو

پیش از اینکه به مفهوم سئو و اصول آن بپردازیم باید بگوئیم که دو مورد بالا هم، در حقیقت جزو سئو محسوب می شوند. در واقع سئو مجموعه اصولی است که سایت ما را برای کاربر جذاب و مفید می سازد. با این حال، به طور کلی برداشت ها بر آن است که سئو صرفا مربوط به محتوا می شود. در هر حال، ما در اینجا اصول سئو در ارتباط با محتوا را مورد اشاره قرار خواهیم داد.
اما پیش از اینکه اصول سئو را مورد تشریح قرار دهیم باید یک نکته را برای خواننده روشن کنیم، نکته ای در ارتباط با برداشت اشتباه از سئو در تولید محتوا.
توجه داشته باشید که هدف اصلی و اولیه سئو، ارتقا کیفیت محتوا و در نتیجه رضایت کاربر است و نه رضایت موتورهای جستجو. پس اگر شما در این ارتباط، کل تمرکز خود را بر موتورهای جستجو بگذارید نتیجه مورد نظر را کسب نخواهید کرد.
البته این مسئله معنایش عدم رعایت اصول استاندارد سئو نیست، رعایت متوازن اصول سئو، همچنان هم می تواند کاربران را به سایت ما هدایت و باعث ارتقا رتبه ما شود.در هر حال در ادامه و در پاسخ به سوال چگونه تولید محتوا کنیم، اصول سئو را در ارتباط با تولید محتوا مورد اشاره قرار خواهیم داد.

1. تعداد کلمات

سوالی که در مورد تعداد کلمات محتواهای متنی زیاد مطرح می شود تعداد کلمات است. برخی بر این باورند که هرچه تعداد کلمات محتوا بالاتر باشد، در موتورهای جستجو تاثیر و رتبه بالاتر را حاصل می کند. اما واقعیت آن است که بیش از هر چیز کیفیت متن برای گوگل مهم است.
البته مقالات بسیار کوچک (مثلا 100یا 200 کلمه) ممکن است برای الگوریتم های جدید گوگل، شائبه جعلی بودن متن را ایجاد کند. پس حداقل تعداد کلمات مقاله باید 500 کلمه باشد اما اینکه خود را ملزم به ارائه مقالات چند هزار کلمه ای کنید کاملا اشتباه است.

تولید محتوا چگونه است

2. تصاویر را فراموش نکنید

وقتی کاربری به سایت ما وارد می شود، احتمالا در بدو ورود، تا پائین صفحه را اسکرول می کند. اگر نوع چینش مقالات و قراردهی تصاویر جلب کننده باشد احتمالا خواندن مطلب را شروع می کند، در غیر این صورت ممکن است که آنها از سایت خارج شود. پس سعی کنید تا حد امکان تصاویری جلب کننده و مرتبط را به متن اضافه کنید. البته بهتر است که در این کار افراط نکنید.

3. تکرار کلمات کلیدی

احتمالا بزرگ ترین مسئله درارتباط با سئو” همین مسئله کلمات کلیدی” و میزان تکرار آن است. واقعیت آن است که تکرار کلمات کلیدی، حالا دیگر چون گذشته، ملاک و در واقع مکانیزم عمل گوگل نیست. چرا؟
پاسخ به الگوریتم های گوگل بازمی گردد. گوگل با استفاده از الگوریتم های هوشمند خود حالا به سرعت در حال تبدیل شدن به یک ربات شبه-انسان است.
بله گوگل حالا دقیقا یا حداقل تا میزان بسیار بالایی می تواند کیفیت مطالب یک سایت را تشخیص دهد و متوجه شود که آیا شما، به صورتی ساختگی کلمات کلیدی را در سایت خود قرار داده اید یا اینکه وجود کلمات کلیدی در متن محتوای شما، صرفا و الزاما به خاطر محتوای شماست.
به این ترتیب، تعداد کلمات کلیدی و میزان تکرار آن ها دیگر ملاک و معیار اصلی در این ارتباط محسوب نمی شود.

چگونه تولید محتوا کنیم؟

حالا که موارد و جنبه های مختلف محتوا را شناختیم می توانیم یکبار دیگر این سوال را از خود بپرسیم که چگونه تولید محتوا کنیم.
پاسخ مشخص است، هر نوع مطلب، محتوا و نوع ارائه ای که برای کاربر جذاب و مفید باشد می تواند به عنوان یک محتوای مناسب و موثر تعریف شود، در واقع، هدف اصلی و اصیل باید رضایت کاربر باشد و نه رضایت موتورهای جستجو چرا که همانطور که توضیح دادیم، رویکرد و مکانیزم موتورهای جستجو هر چه بیشتر به سمت درک مفهوم و کیفیت محتواها پیش می رود.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *