منظور از بهینه سازی کمپین گوگل ادز چیست؟

بهینه سازی کمپین گوگل ادز

بهینه سازی کمپین گوگل ادز به چه معناست؟ چه نیازی به بهینه سازی است؟ تاچه زمانی باید بهینه سازی ادامه پیدا کند؟ در ادامه تمام این موارد را به طور کامل مورد تشریح قرار خواهیم داد.

کمپین گوگل ادز

همان طور که در مطلب مراحل اجرای کمپین تبلیغات در گوگل هم توضیحاتی دادیم، کمپین گوگل ادز یک فضای ویژه و خاص از جانب گوگل است که کسب و کار ها به واسطه آن می توانند به طور مستقیم به مشتریان هدف خود متصل شوند.
اما برای اینکه تبلیغ در گوگل بتواند به هدف خود یعنی دستیابی به مشتریان بیشتر دست پیدا کند باید برخی موارد و اصول رعایت و در بازه های زمانی بهینه شوند. برای اینکه بتوانیم مفهوم بهینه سازی کمپین گوگل ادز را به خوبی تشریح کنیم لازم است که در ابتدا توضیحاتی در ارتباط با نوع کارکرد و مکانیزم کاری گوگل در کمپین گوگل ادز ارائه دهیم.

چرایی بهینه سازی کمپین گوگل ادز

همان طور که حتما می دانید نوع محاسبه هزینه در کمپین گوگل ادز، به ازای هر کلیک است، یعنی هر کلیکی که بر روی تبلیغ در گوگل شما می شود شما یک پرداختی دارید. اما نرخ هر کلیک برای تمام تبلیغات یکسان نیست. مجموع عواملی وجود دارند که گوگل بر اساس آن نرخ هر کلیک را برای تبلیغ یا همان کمپین شما تعیین می کند. این عوامل تحت عنوان “رتبه کیفی” یا quality score شناخته می شوند.

رتبه کیفی؛ معیار کمپین گوگل ادز

کلیت تلاش گوگل، بهینه سازی فضای جستجویش است، یعنی اینکه گوگل نهایت تلاشش را بر آن گذاشته که جستجوها در این فضا را به بهترین نتیجه برساند. به همین دلیل هر آگهی، هر محتوا و هر چیزی که در گوگل بارگذاری می شود، در صورتی برای گوگل اهمیت و اعتبار یا همان امتیاز یا رتبه کیفی پیدا می کند که نیاز و جستجوی کاربری را به بهترین نحو برآورده سازد.معیار کمپین گوگل ادز
وقتی شما، تبلیغی را در کمپین گوگل ادز به نمایش می گذارید گوگل بر اساس مجموعه معیارهایی که تحت عنوان رتبه کیفی شناخته می شود نتیجه گیری می کند که آیا تبلیغ شما مورد توجه و درواقع جستجوی مخاطبان و کاربران است یا نه، هرچه این رتبه کیفی بالاتر باشد، هزینه تبلیغ شما کمتر و رتبه و جایگاه شما (درواقع بالا آمدن شما در جستجوهای اینترنتی و دیده شدن) هم بالاتر است.
حالا می توانید دلایل بهینه سازی کمپین گوگل ادز را متوجه شوید. درواقع بهینه سازی یعنی تلاش برای نزدیک کردن تبلیغ به معیار های گوگل. اما این معیار ها و عوامل کدام هستند؟

رتبه کیفی

رسیدن به یک رتبه کیفی مناسب، مجموعه ای از موارد و عوامل مرتبط به هم را شامل می شود که یک مورد یا عامل بر دیگر موارد هم تاثیرگذار است. بهینه سازی کمپین گوگل ادز، به شما این فرصت را می دهد که هر بار این موارد لازم را اضافه و موارد غیرضروری یا مخرب را حذف کنید.

1. اولین مورد تاثیرگذار بر یک کمپین گوگل ادز،

میزان کلیک بر روی آگهی شماست. گوگل از تعداد موارد کلیک بر آگهی شما، متوجه می شود که تا چه اندازه تبلیغ و آگهی شما در فضای مجازی محبوب است. اما برای بالا بردن میزان کلیک رعایت دیگر موارد هم مهم است.

2. استفاده از کلمات مرتبط با آگهی؛

در موقع قراردهی آگهی و یا در موارد بهینه سازی سعی کنید آگهی را چندین بار بخوانید و لغات و عبارات مرتبط با اصل آگهی را در آن جا دهید. این لغات مرتبط درواقع همان سئو عبارات کلیدی است که در گوگل اهمیت دارد.
البته اینجا منظور استفاده از کلمات و عبارات تکراری نیست بلکه استفاده از عبارات، لغات و اصطلاحاتی است که دقیقا به خود آگهی مرتبط هستند. رعایت این مورد می تواند به دیده شدن آگهی شما و در نتیجه کلیک بر روی آن و در نهایت کاهش هزینه کمپین شما تاثیر داشته باشد.

3. صفحه ورود کاربر را بهینه سازی کنید

اولین نقطه معرفی شما، صفحه ای است که کاربر به آن وارد می شود. توجه داشته باشید که کاربری که به سایت شما وارد می شود پیش از اینکه شروع به خواندن متن شما کند، محو جلوه و نمای سایت شما می شود.
فرصت شما در این مقطع، کمتر از 20 ثانیه است. اگر کاربر با صفحه ای شلوغ و متن هایی در هم تنیده مواجه شود، احتمالا تصور آنی اش این است که با مطلبی طولانی مواجه است و فورا تصمیم بر خروج می گیرد.

بهینه سازی کمپین گوگل ادز چیست؟
4. حذف کلمات غیرمرتبط

حذف کلمات غیرمرتبط نیز عامل دیگری است که باید در بهینه سازی کمپین گوگل ادز به آن توجه داشته باشید. وقتی شما مطلبی را در کمپین گوگل بارگذاری می کنید گوگل بر اساس مواردی که در بالا اشاره شد به آن رتبه ای را اختصاص می دهد. چیزی که کاربران را در وهله اول به سایت شما هدایت می کند کلمات مرتبط و کلیدی است.
گاهی کلماتی که استفاده کرده اید کلی هستند و به طور موردی، موضوع آگهی شما را پوشش نمی دهند و مدتی که از بارگذاری گذشت متوجه آن می شوید. در این مواقع حذف این کلمات می تواند به شما در یافتن مشتریان اصلی کمک کند.

بهینه سازی کمپین گوگل تا کی باید ادامه یابد؟

این موردی است که احتمالا برای شما پیش از همه موارد دیگر سوال برانگیز و موجب سردرگمی است. بهینه سازی تا کی باید ادامه یابد؟ آیا در صورت موفقیت کمپین و رسیدن به مشتریان مورد نظر باز هم نیاز به بهینه سازی است؟

یکی از امتیازات کمپین گوگل آن است که تا هر موقع بخواهید می توانید آگهی خود را در این فضا حفظ کنید، اما اینکه مشتریان مورد نظرتان را می توانید پیدا یا حفظ کنید نیاز به بهینه سازی دائمی دارد.
فراموش نکنید شما در هر حوزه تجاری که فعال باشید، اشخاص، تجار و شرکت های رقیب هم وجود دارند. برای اینکه بتوانید رقبای خود را پس بزنید باید هر بار در تغییر سایت، اضافه کردن گزینه های جدید و یا مثلا ارائه تحفیفات در صورت لزوم، پیش قدم باشید. به این ترتیب، بهینه سازی کمپین گوگل، فرآیندی دائمی و همیشگی است.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *