قیمت تبلیغات در گوگل

قیمت تبلیغات در گوگل

قیمت تبلیغات در گوگل چقدر است؟ برای ما که پس از جستجو در موتور گوگل اغلب با گزینه‌هایی مواجه می‌شویم که در کنار آن با نوشته شدن ads متوجه تبلیغاتی بودن آنها می‌شویم، این سئوال بسیار مهمی است که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود. متأسفانه پاسخ به این سئوال به این سادگیها نیست و نمی‌توان یک رقم مشخص برای پاسخ به همه افراد و بر اساس کسب و کار آنها بیان کرد. بعبارتی می‌توان گفت که بر اساس هر کسب و کاری یک قیمت گوگل ادز وجود دارد.
قیمت گوگل ادز یا ادوردز به متغیرهای متعددی بستگی دارد. آگاهی از این متغیرها می‌تواند نقش کمک کننده‌ای در استفاده از خدمات گوگل ادز داشته باشد.

چرا قیمت مشخصی برای تبلیعات در گوگل وجود ندارد؟

همانگونه که اشاره شد، پاسخ به قیمت تبلیغات در گوگل چندان هم ساده نیست. این مهم به این دلیل است که گوگل با بهینه‌سازی روش تبلیغات اماکن بازگشت قیمت تبلیغات را به خوبی فراهم می‌آورد. قیمت تبلیغ در گوگل به طور عمده به سه مؤلفه صنعت، چرخه زندگی مشتریان، و ترندهای فعلی بستگی دارد.

صنعت

برخی از خدمات تجاری مانند املاک و مستغلات، حسابداری، امور مالی، و خدمات حقوقی که از آنها به عنوان خدمات تجاری عمودی (vertical) نیز یاد می‌شود، از جمله پررقابت‌ترین تبلیغات محسوب می‌شوند که به طور کلی قیمت هر بار کلیک شدن بر روی آنها نیز گران است.
ارزان یا گران بودن تبلیغات بر اساس صنعت و یا حوزه کاری به ماهیت نوع کسب و کار نیز بستگی دارد. مشتری که بر روی لینک تبلیغاتی یک شرکت حسابداری یا امور مالی در گوگل کلیک می‌کند، می‌تواند قرارداد چند میلیونی منعقد کند که پرداخت مثلا 15 هزار تومان به ازای هر کلیک در مقایسه با آن قرارداد، بسیار ناچیز است.

چرخه زندگی مشتری

توجه به چرخه زندگی مشتری اهمیت زیادی دارد. برای فروشهای با قیمت بالا، مدت زمان طولانی‌تری نیاز است تا مشتری فرایند تصمیم‌گیری خود را نهایی کند. بنابراین، نیاز است که تبلیغات کسب و کار شما برای مدت طولانی‌تری در مقابل دیدگان مشتری قرار داده شود. شاید چندین بار ورود به صفحه سایت شما نیاز باشد، تا مشتری نسبت به گام نهایی که همان خرید، دانلود، مشارکت در یک برنامه آموزشی و غیره است نائل شود.

ترندهای فعلی

با توجه به ترندهای فعلی که توسط کاربران در گوگل سرچ می‌شود، قیمت تبلیغات می‌تواند نوسان زیادی داشته باشد. برای مثال، شیوع کرونا در عین حال که تأثیرات منفی بر بسیاری از کسب و کارها مانند گردشگری، رستوران داری، هتل داری و … گذاشته است، اما از سوی دیگر فروش مواد شوینده، آموزش‌های مجازی، و لوازم یکبار مصرف را رونق بخشیده است.
رونق این قبیل کسب و کارها باعث می‌شود با توجه به ترندهای برتر در گوگل قیمت تبلیغات نیز متفاوت باشد.

عوامل تأثیرگذار دیگر بر قیمت تبلیغ در گوگل

یکی از مؤلفه هایی که نقش مهمی در قیمت تبلیغات در گوگل دارد، بخشی بندی زمانی روزانه است که به آن Dayparting نیز گفته می‌شود. این مفهوم که از آن به عنوان برنامه زمان‌بندی تبلیغ نیز یاد می‌شود، یعنی اینکه در چه زمانی از شبانه روز تبلیغات شما در معرض دید مشتریان بالقوه قرار گیرد.
برای آسان‌تر شدن درک این موضوع، در رسانه‌هایی مانند رادیو و یا تلویزیون ساعاتی خاصی از شبانه روز نقطه اوج تماشا کردن برنامه‌ها و یا گوش دادن به رادیو است، بر این اساس هر نوع تبلیغاتی در این بازه‌های زمانی نسبت به سایر ساعات شبانه روز از قیمت بیشتری برخوردار است. چنین رویه‌ای در گوگل نیز وجود دارد.

در واقع، این امکان وجود دارد که شما تبلیغ خود را در ساعاتی از شبانه روز فعال و در ساعاتی نیز غیرفعال سازید. این امکان به ویژه برای کسب و کارهای محلی که قصد جذب مشتری را از طریق تبلیغات خود دارند، مفید است. برای مثال، اگر دفتر خدمات حقوقی شما ساعت 4:00 عصر تعطیل می‌شود، شاید متمایل نباشید که بعد از این ساعت تبلیغات شما نمایش داده شود.
شما همچنین ممکن است که تعیین نمایید که تبلیغات شما به طور مداوم در سراسر روز نمایش داده شود، اما با اختصاص قیمت تبلیغاتی بیشتر، امکان مشاهده شدن بیشتر را در ساعات خاصی از روز فراهم کنید.

عوامل تأثیرگذار دیگر بر قیمت تبلیغ در گوگل

هدفمندی جغرافیایی

همانگونه که از نظر زمانی شما می‌توانید تبلیغات خود را بهینه‌سازی کنید، این امکان از نظر جغرافیایی نیز امکان‌پذیر است. بر این اساس شما می‌تواند قیمت تبلیغاتی بیشتری برای برخی از مناطقی که قصد بهتر دیده شدن در آن را دارید، اختصاص دهید.
علاوه بر مؤلفه‌های فوق، عوامل دیگری از قبیل وسیله‌ای که قصد دارید تبلیغات در آن مشاهده شود (مانند تلفن همراه، کامپیوتر، لپ تاپ، و …) نیز در قیمت تبلیغات اثرگذار هستند.

 قیمت هر کلیک در گوگل ادز یا ادوردز چقدر است؟

هنگامی که شما نسبت به مؤلفه‌های اثر گذار بر قیمت گوگل ادوردز که در بالا به برخی از آنها اشاره شد، اطلاع کسب کردید، بهتر می‌توانید فرایند تعیین قیمت تبلیغات گوگل را درک کنید.
یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که در تعیین قیمت تبلیغات گوگل نقش دارد، کلمات کلیدی یا همان keywords است. برخلاف رسانه‌های سنتی که مقدار فضا (در رسانه‌های چاپی) یا زمان (در رسانه‌های دیداری و شنیداری) و همچنین جایگاه و زمان پخش تبلیغات اهمیت داشت، اما در گوگل میزان حجم جستجو و رقابت برای هر کلمه کلیدی نقش کلیدی در تعیین قیمت تبلیغات دارد.

برای مثال در حالی که تبلیغات در گوگل برای فروشگاههای زنجیره ای ممکن است در حدود یک دلار به ازای هر کلیک قیمت داشته باشد، اما در برخی کلمات کلیدی پررقابت این قیمت می‌تواند افزایش قابل توجهی داشته باشد.

برای درک این موضوع که کلمات کلیدی نقش مهمی در تعیین قیمت تبلیغات دارند، برخی از گرانترین کلمات کلیدی به زبان انگلیسی با میانگین قیمت هر بار کلیک شدن بر روی آنها به صورت جهانی عبارتند از: بیمه (Insurance) با قیمت 54 دلار و 91 سنت به ازای هر کلیک، وامها (loans) با قیمت 44 دلار و 28 سنت به ازای هر کلیک، وکیل (Lawyer) با قیمت 42 دلار و 51 سنت به ازای هر کلیک.
برغم اینکه برخی کسب و کارها و خدمات که در بالا به برخی از آنها اشاره شد، برای دیدن شدن نیازمند پرداخت قیمت‌هایی هستند که ممکن است گران هم به نظر برسند، اما در نهایت درآمد حاصل از این تبلیغات به میزانی است که قیمت تبلیغات را کاملا جبران می‌کنند. از سوی دیگر، همه کسب و کارها نیازمند پرداخت قیمت چندان بالایی برای تبلیغ در گوگل نیستند، و به طور میانگین گفته می شود که قیمت تبلیغات به ازای هر بار کلیک کردن بر روی آنها و البته برای زبان انگلیسی در حدود یک دلار است.
جهت مشاهده قیمت سرویس های گوگل ادز به لینک زیر مراجعه کنید :

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *