راهنمای راه اندازی ردیابی کانورژن Conversion Tracking در گوگل ادز

راه اندازی ردیابی کانورژن

ردیابی کانورژن می تواند به شما کمک کند تا ببینید که چگونه کلیک های تبلیغاتی شما به طور موثر منجر به فعالیت های ارزشمند مشتری مانند خرید، ثبت نام، و ارسال فرم در وب سایت تان می شود.

ردیابی تبدیل یا Conversion Tracking یک ابزار رایگان است که به شما نشان می‌دهد پس از تعامل مشتری با تبلیغات شما چه اتفاقی می‌افتد – تفاوتی ندارد مشتری، محصولی را خریداری کند، در خبرنامه شما ثبت‌نام کند، با کسب و کار شما تماس بگیرد یا برنامه شما را دانلود کند.

وقتی یک مشتری اقدامی را که شما آن را ارزشمند تعریف کرده اید کامل می کند، به این اقدامات مشتری تبدیل می گویند و ردیابی کانورژن، اطلاعات این اقدامات کاربر را ذخیره می کند.

Conversion Tracking در گوگل ادز چگونه کار می کند؟

کانورژن ترکینگ با ایجاد یک اقدام تبدیل در حساب Google Ads شروع می شود. اقدام تبدیل یک فعالیت خاص است که توسط مشتری انجام گرفته و برای کسب و کار شما ارزشمند است. می توانید از ردیابی کانورژن برای ردیابی انواع اقدامات زیر استفاده کنید:

Website Actions

خریدها، ثبت نام ها و سایر اقداماتی که مشتریان در وب سایت شما انجام می دهند.

Phone Calls

مستقیماً از روی تبلیغات با شما تماس می‌گیرد، با یک شماره تلفن در وب‌سایت شما تماس می‌گیرد یا روی یک حساب برای برقراری تماس در وب‌سایت شما کلیک می‌کند.

App Actions

برنامه‌های تلفن همراه Android یا iOS شما را نصب می کند و خرید یا فعالیت‌های دیگری را در آن برنامه‌ انجام می دهد.

Import

فعالیت مشتری به صورت آنلاین شروع می شود اما به صورت آفلاین به پایان می رسد، مانند زمانی که مشتری روی تبلیغ کلیک می کند و فرم تماس آنلاین را ارسال می کند و بعداً در دفتر شما قراردادی را امضا می کند.

Local actions

اقداماتی که هر زمان که افراد با تبلیغی که مختص یک مکان فیزیکی یا فروشگاه است تعامل داشته باشند، ردیابی می‌شوند.

شاید برایتان جالب باشد : تبلیغات داینامیک گوگل ادز چیست؟

در این مقاله، نحوه راه اندازی ردیابی کانورژن در گوگل ادز را توضیح می دهیم. اما قبل از اینکه بتوانید Conversion Tracking را راه اندازی کنید باید به پنل مدیریت وب‌سایت دسترسی داشته باشید تا کد conversion tracking به نام « tag » را در آن قرار بدهید و بتوانید آن را به وب سایت خود اضافه کنید.

اهمیت ردیابی کانورژن

چنانچه این دسترسی را ندارید بهتر است از طراح سایت خود کمک بگیرید. سپس می توانید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله 1: یک action conversion ایجاد کنید

وارد حساب Google Ads خود شوید. در گوشه سمت راست بالا، نماد Google Ads | tools [Icon] را انتخاب کرده و در بخش “Measurement”، روی Conversions کلیک کنید. سپس، روی + New conversion action کلیک کنید.

از میان 4 نوع منبع تبدیل که می توانید برای ردیابی انتخاب کنید، شامل Website, App, Phone calls, یا Import ، وب سایت را انتخاب کرده، سپس روی Next کلیک کنید.

دامنه وب سایت خود را وارد کنید و روی Scan کلیک کنید تا تشخیص دهید که آیا وب سایت شما دارای برچسب سایت جهانی است یا خیر و فهرستی از URL هایی را که می توانید در ردیابی کانورژن مورد استفاده قراردهید را مشاهده کنید

اکنون می توانید کانورژن اکشن را به دو روش تنظیم کنید:

کانورژن ها را با استفاده از URL تنظیم کنید – اگر می‌خواهید بارگذاری صفحه را به عنوان conversion ردیابی کنید و نیازی به سفارشی کردن تنظیمات ردیابی تبدیل خود ندارید، از این روش استفاده کنید. این سریعترین و ساده ترین راه برای تنظیم یک اقدام است.

کانورژن را به صورت دستی تنظیم کنید – اگر نیاز به ردیابی کلیک روی دکمه ها یا پیوندها دارید یا می خواهید برچسب رویداد خود را براساس قیمت، شناسه تراکنش یا سایر پارامترها، سفارشی کنید، از این روش استفاده کنید.

مرحله 2: کانورژن تگ خود را تنظیم کنید

  •  در صورتیکه تگ سایت جهانی تنظیم کرده باشید، صفحه‌ای را مشاهده می‌کنید که تأیید می‌کند کانورژن اکشن شما اکنون تنظیم شده است.
  • اگر conversion action خود را با استفاده از URL ایجاد کرده باشید، یکی از صفحات زیر را مشاهده خواهید کرد:
  •  درصورتیکه تگ سایت جهانی تنظیم نکرده باشید، صفحه ای با دستورالعمل هایی برای تنظیم این تگ خواهید دید.
  • اگر کانورژن اکشن را به صورت دستی تنظیم کنید، یکی از صفحات زیر را مشاهده خواهید کرد:
  • چنانچه کانورژن اکشن را به صورت دستی تنظیم کنید، یکی از صفحات زیر را مشاهده خواهید کرد:
  • اگر یک برچسب سایت جهانی تنظیم کرده باشید، دستورالعمل‌هایی را برای افزودن یک اسنیپت ایونت خواهید دید.
  • چنانچه برچسب سایت جهانی را تنظیم نکرده‌ باشید، دستورالعمل‌هایی برای اضافه کردن این برچسب در هر صفحه در وب‌سایت خود و یک اسنیپت ایونت برای این Conversion action مشاهده خواهید کرد.

تگ سایت جهانی (global site tag) چیست؟

تگ سایت جهانی، بازدیدکنندگان وب سایت را به لیست های بازاریابی مجدد «همه بازدیدکنندگان» شما اضافه می کند (اگر بازاریابی مجدد (remarketing) را راه اندازی کرده باشید) و کوکی های جدیدی را در دامنه شما تنظیم می کند که اطلاعات مربوط به کلیک تبلیغاتی که کاربری را به سایت شما آورده، ذخیره می کند.

کاربرد راه اندازی ردیابی کانورژن

توجه داشته باشید که تگ ردیابی کانورژن در گوگل ادز می‌تواند از این اطلاعات برای مرتبط کردن یک کانورژن به کمپین‌های Google Ads شما استفاده کند.

شاید برایتان جالب باشد : راهنمای اتصال اکانت گوگل ادز به سرچ کنسول

شما باید تگ سایت جهانی را در هر صفحه از وب سایت خود تنظیم کنید، اما برای هر حساب در گوگل ادز فقط به یک برچسب سایت جهانی نیاز دارید.

یکی از 2 روش زیر را برای تنظیم تگ انتخاب کنید:

  • گزینه 1: خودتان tag را در صفحات سایت قرار دهید
  • گزینه 2: از Google Tag Manager استفاده کنید

اطلاع رسانی به بازدیدکنندگان سایت تان در مورد جمع آوری داده های آنها را فراموش نکنید

حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران در ردیابی کانورژن وب سایت برای گوگل اهمیت زیادی دارد و استانداردهای امنیتی گوگل در این خصوص بسیار سختگیرانه است. به همین علت، گوگل ادز، فقط از صفحاتی که تگ های مرتبط را در آنها قرار داده باشید، داده ها را جمع آوری می کند.

شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات واضح و جامعی را در مورد داده‌هایی که در وب‌سایت‌های خود جمع‌آوری می‌کنید به کاربران ارائه می‌دهید و در صورت لزوم، تایید آنها را می گیرید. در غیرابنصورت، ممکن است جریمه های سختی در انتظار سایت شما باشد.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *