مفاهیم UI و UX چیست و چه تفاوتی دارند؟

مفاهیم UI و UX

مفاهیم UI و UX از جمله مواردی هستند که هم طراحان سایت و هم کاربران با آن مواجه می شوند، لذا آشنایی با این مفاهیم به ویژه برای طراحان و کاربران سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در ادامه این نوشتار سعی شده است تا زوایای مختلف این دو مفهوم معرفی شوند.
UI در واقع مخفف User Interface Design است که از آن به عنوان طراحی رابط کاربری یاد می شود. UX نیز مخفف عبارت User Experience Design است که طراحی تجربه کاربری معنا شده است.
ممکن است که این دو اصطلاح که معنای آنها کاملاً متفاوت است اغلب به جای هم استفاده شوند. بنابراین آشنایی با جزئیات هر یک از این دو می تواند کارگشا باشد.
همانطور که می دانیم هدف اصلی هر کسب و کار افزایش فروش آن و افزایش رشد تجارت است. اهمیت تجربه کاربری و رابط کاربری در همین مورد است و نقش اساسی در دستیابی به این هدف دارد. طراحی سایت، توجه ویژه به این دو مفهوم باعث بهبود تجربه کاربر و رضایت مشتری می شود که در نهایت به افزایش تعداد کاربران برنامه خاص کمک می کند.

آشنایی بیشتر با تجربه کاربری و رابط کاربری

تجربه کاربری (UX) روشی برای بهبود تجربه کلی کاربران در هنگام تعامل با برنامه یا وب سایت به منظور دستیابی به هدف خود برای تأمین حداکثر رضایت مشتری است. این رابط، مشتریان را در ذهن خود نگه می دارد و چهارچوب اساسی هر برنامه را ایجاد می کند. این برنامه عمدتا بر روی طرح اولیه وبسایت (فریم وایر) ساختاردهی همه اجزا و عناصر آن برای ایجاد جریان کاربر متمرکز است.
رابط کاربری (UI) فرآیند بهبود ارائه و تعامل وبسایت یا برنامه تلفن همراه است. این مفهوم بر روی ظاهر برنامه متمرکز شده و با کاربران تعامل دارد. هر صفحه، دکمه و سایر عناصر بصری که هنگام استفاده از یک برنامه مشاهده می کنید، رابط کاربری آن برنامه است.
توجه به این موضوع اهمیت دارد که هر دو عنصر برای یک محصول مهم هستند و کارکرد آنها به هم وابسته هستند. اما علیرغم رابطه حرفه ای آنها، نقش ها کاملاً متفاوت هستند و به جنبه های بسیار متفاوتی از فرآیند تولید محصول و نظریه طراحی اشاره دارند.

تفاوت اصلی بین UX و UI در چه مواردی است؟

تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) برخی از اصطلاحاتی هستند که نزدیکی آنها از لحاظ معنایی می توانند ابهاماتی را ایجاد نمایند. UI بدون UX مانند نقاشی است که بدون فکر روی بوم نقش بسته. در حالی که تجربه کاربری بدون رابط کاربری نیز مسیر موفقیت را به سختی طی می کند. به طور صریح تر، یک تجربه عالی محصول با UX و پس از آن UI شروع می شود و هر دو برای موفقیت محصول ضروری هستند.
مفاهیم UI و UX در چیست؟همانطور که اشاره شد، تجربه کاربری و رابط کاربری مواردی به هم وابسته هستند که نمی توان یکی را بدون دیگری پیش برد. با این حال، شما برای طراحی یک UX نیازی به مهارت طراحی UI ندارید و بالعکس. مفاهیم UI و UX نقش های جداگانه ای با فرایندها و وظایف جداگانه دارند. تفاوت اصلی که باید به خاطر سپرد این است که طراحی UX مربوط به احساس کلی تجربه است، در حالی که طراحی UI مربوط به نحوه کارایی و رابط های محصول است.
یک طراحی UX که کل کار کاربر را برای حل یک مشکل خاص در نظر می گیرد. چه مراحلی را دربر دارد؟ طراح چه وظایفی را برای تکمیل نیاز دارد؟ بیشتر کارهای آنها معطوف به کشف انواع مشکلات و نقاط درد کاربران است و اینکه چگونه یک محصول خاص ممکن است آنها را برطرف کند.

نقش طراحان در اجرای UX و UI چیست؟

طراحان تحقیقات گسترده ای در مورد کاربر انجام خواهند داد تا بفهمند کاربران هدف چه کسانی هستند و نیازهای آنها در رابطه با یک محصول خاص چیست. سپس با توجه به مواردی مانند معماری اطلاعات و به عنوان مثال، سفر کاربر در یک محصول را ترسیم می کنند. نحوه سازماندهی و برچسب گذاری محتوا در سراسر یک محصول و اینکه کاربر به چه نوع ویژگی هایی ممکن است نیاز داشته باشد. در نهایت، آنها قاب های مفتولی ایجاد می کنند که نقشه های اصلی برای استخوان ها را مشخص می کند.

مقاله مرتبط : تجربه کاربری چیست و چگونه به سئو سایت کمک میکند؟

با نقشه برداری از اسکلت محصول، طراح UI برای زنده کردن آن وارد عمل می شود. طراح UI تمام جنبه های بصری کاربر را شامل می شود، از جمله تمام صفحه های نمایش جداگانه و نقاط لمسی که کاربر ممکن است با آنها روبرو شود. به ضربه زدن روی یک دکمه، پیمایش به پایین صفحه یا کشیدن انگشت در گالری تصاویر مواردی هستند که اندیشیدن به آنها می تواند در خروجی نهایی کار نقش مؤثری ایفا نمایند.
در حالی که طراح UX نقشه سفر را ترسیم می کند، طراح UI تمام جزئیاتی را که این سفر را ممکن می سازد طراحی می کند. این بدان معنا نیست که طراحی رابط کاربری کاملاً ظاهری است. طراحان رابط کاربری تأثیر بسزایی در در دسترس بودن یا نبودن یک محصول دارند. آنها سوالاتی مانند چگونه می توان از ترکیب رنگهای مختلف برای ایجاد کنتراست و افزایش خوانایی استفاده کرد؟ یا چه جفت رنگی برای کوری رنگ مناسب است؟ در ذهن دارند.

امیدوارم اکنون متوجه تفاوت مفاهیم UI و UX و که در واقع دو چیز بسیار متفاوت هستند شده باشید. به طور خلاصه؛ طراحی UX همه چیز در مورد شناسایی و حل مشکلات کاربر است. طراحی رابط کاربری همه چیز در مورد ایجاد رابط های تعاملی بصری، زیبا و دل انگیز است. طراحی اقدامات به منظور ایجاد یک تجربه مثبت توسط کاربر معمولاً در فرآیند تولید محصول حرف اول را می زند و به دنبال آن رابط کاربری است.
طراح UX چهارچوب اصلی را طراحی می کند. سپس طراح UI آن را با عناصر بصری و تعاملی پر می کند. UX می تواند برای هر نوع محصول، خدمات یا تجربه اعمال شود و رابط کاربری خاص محصولات و تجربیات دیجیتال است.

کلام آخر…
هدف اصلی هر کسب و کار افزایش فروش آن و افزایش رشد تجارت است. توجه به تجربه کاربری و رابط کاربری نقش اساسی در دستیابی به این هدف دارند. در هنگام طراحی سایت توجه به این دو مفهوم برنامه باعث بهبود تجربه کاربران و رضایت مشتری می شود که در نهایت به افزایش تعداد کاربران برنامه کمک خاصی می کند.
با بکارگیری این دو مفهوم، اعتماد مصرف کنندگان جلب می شود و آنها را به استفاده از برنامه یا وب سایت شما تشویق می کند. آمار تعداد مشتریانی که از وب سایتی دیدن می کنند، مدت زمان حضور آنها در سایت (Time Duration) و نسبت به نشان کردن )بوک مارک( آن سایت اقدام می کنند و به راحتی می توانند در سایت گشت و گذار کنند، نشان از طراحی مناسب تجربه کاربری و رابط کاربری دارند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *