ریدایرکت چیست؟ معرفی ریدایرکت 301 و 302

ریدایرکت 301 و 302

بسیار پیش می آید که صاحبان سایت محتوای یک صفحه را منتقل و حذف کنند و یا به طور کامل فضای سایت خود را از یک دامنه به دامنه ای دیگر منتقل کنند. در چنین مواقعی، استفاده از امکانی به نام ریدایرکت، می تواند اعتبار صفحه یا کل یک سایت را حفظ کند. در این مطلب به تشریح Redirect، انواع آن و نوع استفاده از آن خواهیم پرداخت.

ریدایرکت چیست؟

روشی برای هدایت بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو، به url متفاوت ازآنچه بر روی آن کلیک کرده اند است. این روش در سئو (بهینه سازی موتور جتسجو) جایگاه ویژه ای دارد و مدیریت در استفاده از آن، برای حفظ جایگاه و اعتبار یک سایت بسیار مهم است.
استفاده از Redirect، هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو، در مواقعی که محتوا جابه جا می شود بسیار اهمیت دارد.
کاربران: هر صاحب سایتی باید برای کاربرانش ارزش و اهمیت قائل شود. ورود یک کاربر به سایت شما با کلیک بر روی یک محتوا ممکن می شود. اگر شما محتوای مورد بحث را به صفحه ای دیگر منتقل یا اصلا آن را حذف کرده باشید، کاربر در موقع کلیک بر روی مطلب، آگهی یا محتوای شما با خطای 404 مواجه می شود. این اتفاق غیر از ایجاد یک سابقه نامناسب از شما در ذهن کاربران، در سئوی غیرمستقیم سایت شما هم تاثیردارد.
معرفی ریدایرکت 301 و 302
موتورهای جستجو: غیر از کاربران، این مسئله یعنی مدیریت صفحات حذف یا منتقل شده برای موتورهای جستجو هم اهمیت دارد و البته در اینجا اهمیت ماجرا دوچندان است. خزنده های گوگل در مواجهه با چنین مواردی به صورت اتوماتیک، صفحه و سایت مورد نظر را رد می کنند. این مسئله در نزول جایگاه سایت مورد بحث و سئوی آن بسیار تاثیرگذار است.

چه زمانی از ریدایرکت استفاده می کنیم؟

در ریدایرکت صفحه به صفحه: وقتی که محتوای یک قسمت از سایت خود را به نقطه ای جدید منتقل و یا آن را حذف می کنید باید از Redirectاستفاده نمائید.
فرض کنید یک سایت فروش پوشاک دارید و برخی از محصولاتی که پیشتر در سایت عرضه می کردید حالا دیگر موجود نیستند و صفحه های آن ها را پاک می کنید. کاربری کفش مورد عرضه را در گوگل می بینید و با کلیک بر آن، وارد صفحه ای می شود که پاک شده و جنسی موجود نیست. در اینجا Redirect می تواند به کمک شما بیاید و کاربر را به سمت صفحات مشابه یا صفحه ای جدید هدایت کند.
ریدایرکت دامنه روی دامنه: بنابر مقتضیات کاری یا مقتضیات فضای دیجیتال، گاهی تغییر دامنه لازم است. در این مواقع هم Redirect می تواند به شما در حفظ کاربران ثابت یا جدید کمک کند.

انواع ریدایرکت

به دو دسته تقسیم، سمت سرور(server side) و سمت کاربر(client server) تقسیم می شوند. هر دو نوع آن در اشکال مختلف قابل استفاده است. در انتخاب نوع آن باید بسیار دقت شود. انتخاب غلط می تواند تاثیری مخرب بر سئو داشته باشد.

ریدایرکت 301 چیست و چه کاربردی دارد؟

 ریدایرکت 301 چیست
ریدایرکت 301 یک سمت سرور است که کاربران را از یک صفحه یا url به صفحه ی دیگر هدایت می کند و به موتورهای جستجو سیگنالی را ارسال و به آنها اعلام می کند که محتوای صفحه پیشین به صورت “دائم” به صفحه ی جدید منتقل شده است.

نقش ریدایرکت 301 در سئو

به طور کلی در بین کارشناسان سئو این باور وجود دارد که که ارور 301 می تواند 95 تا 99% اعتبار صفحه ی قدیمی را به صفحه ی جدید منتقل کند. برای کاربران تشخیص اینکه از چه ریدایرکتی استفاده شده ممکن نیست، اما برای موتورهای جستجو، مسئله مشخص و البته بسیار حائز اهمیت است.

ریدایرکت 302 چیست و چه کاربردی دارد؟

Redirect
ریدایرکت 302 هم یک  ارور سمت سروراست که کاربران را به صفحه ای جدید هدایت می کند، اما به موتورهای جستجو اعلام می کند که تغییر و انتقال صفحه “موقت” است.

نقش ریدایرکت 302 در سئو

به صورت پیش فرض، ارور302، اعتبار یا page authority صفحه پیشین را به صفحه جدید منتقل نمی کند. به طور کلی از ارور302 به ندرت استفاده می شود چرا که اغلب صاحبان سایت ها در موارد انتقالی مورد اشاره، به دنبال انتقال اعتبار و ارزش صفحه ی پیشین هستند.
متخصصان سئو تحقیقاتی را در ارتباط با ارور302 به اجرا گذاشته اند و تاثیر طولانی مدت استفاده از آن را بررسی کرده اند این تحقیقات نشان داده که ریدایرکت 302 اگر مدت زمانی طولانی برای یک صفحه برقرار باشد، به تدریج از سوی گوگل به عنوان یک ارور301 مد نظر قرار خواهد گرفت و این به معنای انتقال ارزش و اعتبار صفحه ی قبلی به صفحه ای جدید است.

چگونگی انتقال صفحه به آدرس جدید

بسته به سیستم مدیریت محتوا (CMS) و پنل مدیریت هاست، روش های مختلف Redirect در دسترس می باشند.
تغییر دستی در فایل htaccess (ویژه هاست لینوکس)
یکی از متداول ترین روش ها برای ریدایرکت، ایجاد تغییرات در فایل htaccess می باشد. برای ایجاد تغییرات باید به فایل htacess در مکانی که سایت خودتان را در هاست بارگذاری کرده اید بروید.
برای هر تغییر آدرسی نیاز به کدهای مخصوص آن تغییر دارید.

ریدایرکت صفحه به صفحه

Redirect 301 /old-page.html /new-page.html

ریدایرکت دامنه روی دامنه

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^oldsite.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.oldsite.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://newsite.com/$1 [L,R=301,NC]

ریدایرکت بدون www به www

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^example.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.example.com/$1 [L,R=301,NC]

استفاده از افزونه در وردپرس

اگر سایت شما با استفاده از وردپرس ایجاد شده کار بسیار راحت تر خواهد بود. وردپرس افزونه های مختلف و متنوعی برای ریدایرکت دارد.
بعد از انتخاب و نصب افزونه، خیلی راحت در قسمت”source URL”، آدرس قدیمی و در بخش “Target URL”، آدرس جدید را وارد می کنید.

تفاوت ریدایرکت و پارک دامین

پارک دامین امکانی است برای هدایت کاربرانی که در جستجو برای یک سایت، دامنه را اشتباه وارد می کنند. در واقع استفاده از پارک دامین برای بالا بردن میزان دسترسی و هدایت کاربرانی است که صرفا اشتباه تایپی داشته اند. اما Redirect هدایت کاربرانی است که صفحه، یا دامنه ای منتقل یا حذف شده را مورد جستجو قرار می دهند.
نتیجه گیری
بدون تردید، Redirect در سئو تاثیردارد. اما این تاثیر با استفاده درست، تاثیری مثبت و با استفاده غلط، تاثیری منفی خواهد داشت. گاهی استفاده از آن یک الزام است که برای حفظ اعتبار صفحات باید انجام شود. اما استفاده افراطی از آن، یا استفاده بیش از حد یا غلط (مثلاً استفاه از ریدایرکتهای زنجیره ای) می تواند ضمن کاهش اعتبار صفحه، اعتبار سایت را هم تحت تاثیر قرار دهد.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *