طراحی سایت حرفه ای

طراحی سایت حرفه ای

طراحی سایت حرفه ای دغدغه هر شرکت و یا فردیست که قصد دارد خدمات خود را به گروهی از مخاطبان مورد نظر خود معرفی نماید، کالاهای مورد نظر خود را به فروش برساند و یا اینکه باعث جذب ترافیک مخاطب به سایت خود شود.

اما اینکه طراحی سایت باید واجد چه شرایطی باشد تا آن را حرفه ای نامید، موضوعی است که در ادامه با آن آشنا می شویم.

آشنایی با برخی مفاهیم در طراحی سایت حرفه ای

هنگامی که از حرفه ای بودن یک سایت صحبت می شود، نیاز است که دو جنبۀ آن مورد بررسی واقع شود. ظاهر سایت که اصطلاحات به آن Front End گفته می شود و باطن سایت که به آن Back End یا همان لایه زیرین می گویند.

ظاهر سایت علاوه بر اینکه برای مالک سایت اهمیت دارد، اما بیش از آن از نظر مخاطب جایگاه ویژه ای دارد. لایه زیرین سایت نیز باید متناسب با نیازهایی باشد که بتواند به ارتقاء جایگاه سایت کمک کند.

طراحی وب سایت حرفه ای

به بیان ساده، فرانت اند به لایه نمایش یعنی آن قسمتی که نتیجه در آن نمایش داده می شود، اطلاق می گردد و منظور از بک اند لایه زیرین دسترسی به داده ها است که کار بر روی داده انجام می گیرد. به عبارت دیگر، فرانت اند سایت بیشتر مورد توجه کاربران و یا همان مخاطبان است، در حالی که بک اند مورد توجه مدیران یا گردانندگان سایت ها است.

بنابراین، در طراحی سایت حرفه ای باید در عین توجه به نیازهای مخاطبان به مباحث فنی لایه های زیر داده ها نیز توجه شود. لزوم این توجه ناشی از مؤلفه های متعددی است.

اینکه کدام یک از این دو جنبه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، نیازمند توضیحاتی است که در بخش های بعدی با جزئیات به آنها اشاره می کنیم. نکته قابل ذکر این است که این دو لایه رابطه تعاملی با یکدیگر دارند و ارجحیت یکی بر دیگری منطقی نیست.

نکات قابل توجه در طراحی سایت حرفه ای

در واقع، اگر ظاهر یک سایت یا همان فرانت اند به گونه ای طراحی نشده باشد، که مخاطب پسند باشد، هدف سایت چه فروش کالا و یا ارائه خدمات باشد، در جذب مخاطب هرگز محقق نخواهد شد.

بنابراین در طراحی حرفه ای سایت نیاز است بیش از هر چیزی نیاز مخاطب (Audience) و یا همان کاربران (Users) مورد توجه قرار گیرد.

جمعیت مخاطب:

شناسایی جمعیت مخاطب (Targeted Audience) را شاید بتوان یکی از پیش زمینه های طراحی حرفه ای سایت دانست. البته این امر پس از طراحی سایت نیز از روش های مختلف امکان پذیر است.

برای مثال، در گوگل آنالتیکس می توان تحلیل های جزئی در خصوص مخاطب را بررسی و بر اساس آن نسبت به بهینه سازی سایت اقدام نمود.

رنگ های به کار رفته:

توجه به رنگ های استفاده شده در بخش های مختلف سایت، منوها و زیر منوها، نحوه باز شدن منوها، نحوه باز شدن مطالب در پنجره ها و یا صفحات اصلی، در کنار استفاده از تبلیغات در گوگل و مکان یابی آنها در سایت از جمله مباحثی هستند که نگاه حرفه ای به آنها در طراحی سایت از اهمیت شایانی برخوردار است.

ریسپانسیو بودن:

یکی از عوامل دیگری که امروزه با توجه به تنوع ابزارهای مورد استفاده جهت دسترسی به سایت ها از قبیل تبلت ها، لپ تاپ ها و همچنین گوشی های تلفن همراه که به طور عمده شامل سیستم عامل های اندروید و آی.اُ.اس می شوند، ضرورت توجه به ریسپانسیو بودن سایت در این قبیل ابزارها است.

گوگل با پیشرفت هایی که در عرصه تجزیه و تحلیل مخاطبان داشته، قادر است نحوه دسترسی مخاطبان به سایت را در اختیار صاحبان سایت ها قرار دهند. بر اساس این تجزیه و تحلیل ها می توان دریافت که مخاطبان چگونه به سایت دسترسی دارند.

برای مثال، حتی این امکان وجود دارد که بتوان تشخیص داد که بیشترین ورودی به سایت ها از کدام یک از مدل های گوشی های تلفن همراه انجام شده است.

طراحان حرفه ای سایت با گردآوری این قبیل اطلاعات از سایت های مختلف می توانند به الگویی در خصوص طراحی سایت های مختلف برسند. برای مثال، می توان به این نتیجه رسید که سایت های آموزشی از طریق کدام ابزار (device) مشاهده می شوند، و بر اساس آن نسبت به طراحی سایت اقدام نمود.

طراحی حرفه ای وب سایت

علاوه بر جنبه بصری که نقش مهمی در جذب و حفظ مخاطب دارد و همچنین ریسپانسیو بودن سایت، جنبه های دیگری نیز وجود دارند که باید در طراحی حرفه ای سایت به آنها توجه نمود.
گام های زیر در طراحی حرفه ای از اهیمت زیادی برخوردار هستند:

  • طراحی و برنامه ریزی اجزا و بخش های مختلف سایت قبل از انجام هر اقدام دیگر
  • در نظر گرفتن صفحات منظم با قابلیت خوانا بودن برای مخاطب
  • پرهیز از مطالبی که ممکن است باعث رنجش مخاطب شود (برای مثال انیمیشن های پیچیده، محتواهای طولانی و بدون انسجام و همچنین تصاویر نامناسب)
  • امکان برقراری ارتباط با دست اندرکاران سایت
  • تناسب عکس با صفحات و استفاده از گالری تصاویر

مباحث تخصصی در طراحی سایت حرفه ای

بخشی از اقدامات دیگری که طراحی حرفه ای یک سایت را منعکس می کنند، مباحث تخصصی هستند که تنها از طریق دانش و تجربه کافی در این حوزه می توان به آنها دست یافت.

نمایه کردن صفحات سایت، ایجاد نقشه سایت (Site map)، نصب افزونه های ضروری، رعایت نکات ایمنی مانند SSL ها و موارد مشابه شاید در ابتدا از نظر برخی طراحان غیرحرفه ای ضرورتی نداشته باشند، اما رعایت کردن این موارد در نهایت باعث طراحی سایتی می شوند که اطلاق حرفه ای بودن به آن با اطمینان خاطر انجام می شود.

همه این توضیحات، حتی اگر لایه های زیرین سایت به صورت کاملا حرفه ای انجام شود، اما ظاهر سایت از جنبه های بصری مناسبی برخوردار نباشد، اطلاق حرفه ای بودن به آن چندان درست نیست.

در واقع همان طور که احتمالا می دانید، موتورهای جستجو در حال حاضر ارزش بسیار زیادی برای مخاطب قائل هستند.

اگر مخاطبی وارد سایتی شود و بدون انجام هیچ اقدامی از آن خارج شود رفته رفته باعث افزایش نرخ پرش (Bounce Rate) می شود، اما از سوی دیگر اگر نرخ بازگشت به سایت (Returning visit) و یا ورود مستقیم به سایت (Direct View) بالا باشد، یعنی اینکه سایت توانسته با طراحی حرفه ای خود باعث جذب کاربران و همچنین بازگشت آنها به سایت شود.

امروزه بهره گیری از خدمات شرکت های تخصصی که طراحی حرفه ای سایت را از ویژگی های متمایز خود می دانند و برای گواه ادعای خود نیز مصادیق متعددی دارند، می تواند مسیر موفقیت صاحبان سایت ها و همچنین حضور پررنگ آنها در حوزه تخصصی خود را تضمین کند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *