سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری همچون راه رفتن بر لبه تیغ است و اشتباه در رعایت برخی اصول ساده می تواند آن را به سئو کلاه سیاه تبدیل کند. برای آشنایی بیشتر با مفهوم بهینه سازی موتورهای جستجو و یا همان SEO و این کلاه های رنگی تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید تا دیدگاه بهتری نسبت به این موضوع کسب نمایید.

سئو و کلاه های رنگی

بهینه سازی موتورهای جستجو مجموعه اصولی است که رعایت آن ها باعث ارتقاء جایگاه یک سایت در نتایج موتورهای جستجو از جمله گوگل می شود. هدف از ایجاد این استانداردها از سوی گوگل، در وهله اول بهینه سازی فضای جستجو در این موتور جستجوگر بوده است، اما با لو رفتن برخی از این استانداردها یا به عبارت بهتر الگوریتم ها، گوگل هم در پاسخ روش هایی را برای شناسایی این موارد بکار گرفته است.
آن دسته از استانداردهای بهینه سازی که با معیارهای گوگل تطابق کامل دارد تحت عنوان سئو کلاه سفید، و آن دسته از معیارها که در تضاد کامل با معیارهای گوگل قرار دارد سئو کلاه سیاه خوانده می شوند.

در این میان، برخی استانداردهای مشخص دیگر وجود دارند که در واقع طبق تعریف گوگل، سئو کلاه سیاه هستند اما چون ظاهر و نمایی سفید دارند، گوگل قادر به تشخیص آنها نیست که به این قبیل موارد سئو کلاه خاکستری گفته می شود.
در ادامه این مطلب سعی می کنیم با ارائه یک مثال، یکی از موارد کاربردی، این کلاه های رنگی را به صورتی ساده تشریح کنیم.

سئو کلاه خاکستری یا جاده ای میانبر

یکی از مواردی که برای ارتقاء رتبه یک سایت مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از بک لینک است. سیاست گوگل آن است که اگر نام یک سایت در سایتی دیگر مورد اشاره قرار گرفت، این یک اقدام ارزشمند محسوب می شود.
در واقع، بک لینک گرفتن نشان دهنده وجود یک محتوایی ارزشمند است و این مسئله موجب اختصاص رتبه برای سایتی می شود که به آن لینک داده شده است.
به همین دلیل، استفاده از بک لینک به عنوان یک اصل بهینه سازی همواره مورد توجه بسیاری از سئوکاران قرار داشته است. البته برخی برای کوتاه کردن مسیر کسب اعتبار و با نگاهی غیرحرفه ای، با استفاده بیش از اندازه از بک لینک در دام گوگل افتاده و از رتبه و جایگاه خود کاسته اند.
سئو کلاه خاکستری چیست
از طرفی نیز گوگل که به طور دائم مشغول بهینه سازی جستجوها است، به واسطه الگوریتم های هوشمند خود این ارجاعات و در واقع بک لینک هایی که بیش از روند معمول استفاده می شوند را شناسایی می کند و آنها را به عنوان سئو کلاه سیاه تعبیر می کند. در نتیجه، هم سایت مرجع و هم سایت ارجاع قرار گرفته را مشمول جریمه و تنزیل رتبه می کند.
استفاده از این ترفند به گونه ای که گوگل آن را یک فرایند عادی فرض کند، باعث خواهد شد که بک لینک گرفتن تحت عنوان سئو کلاه خاکستری شناخته شود و تخطی از الگوریتم های موجود محسوب نشود.

سئو کلاه خاکستری

حال که ازنظر مفهومی با سئو کلاه خاکستری آشنا شدیم، می توانیم به صورت موردی، انواع مختلف آن را شرح دهیم. البته موارد سئو کلاه خاکستری، متنوع و پرشمار می باشد و ما در اینجا صرفا سعی می کنیم موارد ساده آن را تشریح کنیم.

به روز رسانی مطالب و محتوای سایت

یکی از مواردی که گوگل به عنوان یک امتیاز برای سایت به آن نظر دارد، به روز شدن محتوا است. از نظر گوگل به روزرسانی مطالب، یعنی اینکه آن سایت برای کاربران خود ارزش قائل شده و این از نظرگوگل یک امتیاز و اعتبار محسوب می شود.
اما به روزرسانی مطالب به صورت منظم کاری زمان بر و هزینه بر است. به همین دلیل برخی از صاحبان کسب و کارها در فضای آنلاین سعی می کنند با ایجاد تغییرات ظاهری در مطالب خود، گوگل را به اشتباه بیندازد. مثلا تغییر تاریخ مطلبی که در گذشته منتشر شده یا اضافه کردن عناصری جدید به آن مطلب، مثلا رنگی کردن یک کادر و عوامل این چنینی را می توان از جمله این اقدامات دانست.
درواقع آنها تغییرات کوتاه و ساده ای انجام می دهند که نه چندان زمانی می برد و نه هزینه ای دارد. این موارد واقعا تاثیری ثابت شده دارند اما همان طور که در ابتدای این مطلب هم گفتیم مثل تمام موارد سئو کلاه خاکستری می توانند چون شمشیری دو لبه باشند.

بک لینک

در مقدمه توضیح دادیم که یکی از موارد امتیاز دهی گوگل به یک سایت، ارجاعات و اشارات و یا همان بک لینک است. به همین دلیل بسیاری از صاحبان کسب و کارها در فضای مجازی با هزینه کردن، نسبت به گرفتن بک لینک های بیش از اندازه اقدام می نمایند.
مشکلی که کار شناسایی این اشارات جعلی را برای گوگل آسان می کند، تعداد بالای این موارد در بازه های زمانی کوتاه است که روند رشد یک کسب و کار را از حالت عادی آن خارج می سازد.
در اینجا یک تکنیک، استفاده از بک لینک با رعایت فواصل زمانی مشخص است، مثلا قرار‌دهی مطلب در بازه های یک ماهه بدون فواصل ثابت. در این حالت، گوگل چنین برداشت می کند که این ارجاعات واقعی است. بک لینک pbn یکی از تکنیک های سئوی کلاه خاکستری است، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن به مقاله زیر مراجعه کنید.

آیا سئو کلاه خاکستری جواب می دهد؟

اگر بخواهیم صادقانه جواب بدهیم باید بگوئیم که سئو کلاه خاکستری اگر با رعایت اصول و با دقت در ارتباط با هر کدام از اصول بهینه دنبال شود، می تواند موثر باشد.اما به این مسئله توجه داشته باشید که در صورت تصمیم به استفاده از آن، حتما این کار را به افراد خبره بسپارید.
همانطور که در ابتدای مطلب هم گفتیم سئو کلاه خاکستری چون راه رفتن روی لبه یک تیغ است و برای اینکه از جریمه های گوگل و سایر پیامدهای منفی آن بر کسب و کار خود در امان باشید باید نکات مربوط به هر کدام از اصول سئو را به دقت دنبال کنید.

آیا سئو کلاه خاکستری جواب می دهد؟
نکته پایانی
توصیه ما این است که به طور کلی، در صورتی که از وقت یا هزینه کافی برخوردار هستید، صرفا از اصول سئو کلاه سفید پیروی کنید. در هر حال، الگوریتم های گوگل هر روز قوی تر و هوشمند تر می شوند. با این حال، برخی از موارد سئو کلاه خاکستری برای بازار ایران با توجه به محدودیت هایی که وجود دارد، تاثیر خوبی دارند. در صورتی که تصمیم به استفاده از این تکنیک ها گرفتید نهایت دقت را داشته باشید.
این نکته را نیز در نظر داشته باشید که رشد یک کسب و کار هنگامی از موفقیت پایدار برخوردار می شود، که با تکیه بر اصول علمی و استفاده از تجربه متخصصان انجام گیرد.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *