Disavow چیست؟ حذف بک لینک های مخرب و اسپم

بک لینک های مخرب

هر سال الگوریتم وب گوگل میلیون ها میلیون صفحه و بک لینک را مورد کاوش قرار می دهد تا محتوای اسپم را شناسایی کند و بدین صورت کاربران خود را مورد محافظت قرار دهد. در این میان، بسیاری از وب سایت های موفق و بی خبر از همه جا، به خاطر اسپم و بک لینک های مخرب، مشمول جریمه های گوگل می شوند.
اگر وب سایت شما بخش مهمی از فعالیت تجاری شما محسوب می شود باید مرتب آن را چک کنید و از نبود لینک های مخرب اطمینان حاصل نمایید تا مشمول جریمه های پر هزینه گوگل نشوید. Disavow یک ابزار گوگل است که به شما کمک می کند تا مدیریت لینک های پرشمار ورودی به سایت را در دست بگیرید و به این ترتیب در واقع وب سایت خود را مورد محافظت قرار دهید.

چرا و چه موقع باید بک لینک را حذف کنیم؟

لینک به خودی خود بسیار ارزشمند است، هر چه تعداد لینک ها به سایت شما بیشتر باشد، سئوی سایت شما هم بهتر است اما برخی لینک ها می توانند به سئوی سایت شما آسیب بزنند. پس باید لینک های شبه اسپم و غیر طبیعی را حذف کنید، در غیر اینصورت باید منتظر جریمه های گوگل باشید.
در ادامه در ارتباط با شناسایی بک لینک های مخرب و بعد از آن چگونگی استفاده از ابزار disavow برای حذف آنها توضیح خواهیم داد.

بک لینک های مخرب چیست

چگونه بک لینک مخرب را شناسایی کنیم؟

لینک های بد یا مخرب شامل این موارد زیر هستند:

  • صفحاتی که صرفا با هدف جمع آوری لینک ایجاد شده اند.
  • سایت های اسپم.
  • لینک های درون کامنت های اسپم.

بک لینک از صفحاتی که در کشور هدف شما نیستند.
گوگل معتقد است که لینک های صفحات شما اثباتی بر کیفیت محتواهای شما و وب سایت شماست، و به همین دلیل نیز اصالت و حتی کمیت و کیفیت لینک های ورودی و خروجی از اهمیت شایانی برخوردار هستند.
بک لینک خوب می تواند برای شما اعتبار دامنه، اعتبار صفحه، دیده شدن در موتورهای جستجو و رتبه بندی بهتری را به ارمغان بیاورد؛ بک لینک بد در نقطه مقابل قرار دارد. اما این نکته را در نظر داشت که در حذف لینک ها نمی توان به صورت سطحی عمل کرد و قرار نیست همه لینک ها را پاک کنید.

استفاده ازdisavow واجب است؟

وقتی که این ابزار گوگل برای اولین بار معرفی شد، الگوریتم پنگوئن گوگل (الگوریتمی که بک لینک های شما را مورد سنجش قرار می دهد) هوشمند تر شده و به صورت ذاتی در شناسایی و حذف لینک های اسپم متبحر شده بود. اما فراموش نکنید هیچ الگوریتمی کامل نیست و هنوز لینک های مخربی وجود دارند که به سایت شما ضربه می زنند. هرچند سطح جریمه های گوگل تا حدی کاهش پیدا کرده اما همچنان کارکنان گوگل به صورت غیرماشینی بک لینک ها را بررسی کرده و جریمه هایی را در نظر می گیرند.
به صورت خلاصه باید بیان کنیم که با استفاده از ابزار disavow می توانید از بک لینک ها اجتناب کنید و خیلی راحت میزانی از ایمنی را برای سایت خود ایجاد کنید.

پیش از حذف بک لینک چه کنیم؟

هیچ وقت فراموش نکنید بی اعتبارسازی یک لینک (حذف آن) باید آخرین راهکار شما باشد. حذف یک لینک یعنی شما به گوگل می گویید که لینک مورد بحث سایت شما را تهدید می کند.
پیش از حذف بک لینک چه کنیم؟
انتخاب سرسری لینک ها می تواند به سئوی شما ضربه بزند. پیش از ورود به مرحله بی اعتبارسازی یک لینک، یک راه حل ساده تر آن است که به منبع ارسال لینک مراجعه کنید و از آن مرجع درخواست درخواست کنید که لینک مورد نظر را برای شما حذف کند.
بهترین راه این است که مستقیما با صاحب سایت ارسال کننده مکاتبه داشته باشید. در بیشتر موارد یافتن شماره تماس یا ایمیل آن آسان است. اگر امکان تماس مستقیم یا غیرمستقیم با سایت مرجع وجود نداشته باشد مجبور به حذف لینک یا بی اعتبار کردن آن خواهید بود.

چگونه بک لینک های مخرب را شناسایی کنیم؟

شناسایی لینک های مخرب می تواند مشکل باشد، اما پیش از استفاده از ابزارdisavow، شناسایی یک مرحله حیاتی و مهم است. اگر وب سایت فعالی داشته باشید و محتواهای شما جلب کننده باشد حتما بک لینک هایی دارید و قطعا از بین بک لینک های پرشمار یک لینک مخرب هم وجود دارد.
ابزارهای مختلف و رایگانی برای مراجعه و مشاهده کل لینک های ورودی به سایت شما وجود دارند. در هر ابزار نمونه ای، با ورود به ابزار مربوطه، دامنه خود را وارد کنید. با این کار فهرست کامل لینک های ورودی را مشاهده می کنید.
حالا باید لینک های بد را از لینک های خوب متمایز کنید. نگران نباشید برای این کار هم ابزارهای مناسبی در دسترس می باشد. به عنوان مثال Semrush backlink audit tool یکی از بهترین ابزارها برای این کار است.
در استفاده از این ابزار می توانید مطمئن باشید که هر لینک که از این آزمون سربلند بیرون می آید، کیفیت بالایی دارد.

مراحل استفاده ازSEMrush

برای ایجاد یک اکانت به SEMrush.com وارد شوید و گزینه login سمت راست و بالا را کلیک کنید. مشخصات را وارد کنید و حساب خود را ایجاد کنید.
بعد به داشبورد وارد شوید و گزینه management و بعد dashboard را بزنید و در نهایت هم گزینه add new project را کلیک کنید. URL خود را در باکس وارد و نامی را برای پروژه انتخاب کنید و بعد SAVE را بزنید.
گزینه ”Backlink Audit” و بعد setup را بزنید. بعد campaign scope و start backlink audit را کلیک کنید. در اینجا بهتر است گزینه “root domain” را انتخاب کنید. حالا کار بررسی لینک های شما شروع می شود و این کار بیشتر از ده دقیقه زمان نمی برد.

آموزش disavow کردن بک لینک ها

گام آخر یعنی استفاده از ابزار disavow، در واقع ساه ترین بخش کار است. در این مرحله دیگر شما فهرستی از بک لینک های مخرب را در دست دارید.
حالا وارد Google’s Disavow Tool شوید. سایتی که می خواهید استفاده کنید را وارد کنید و گزینه”invalidate links” را کلیک کنید. در این مرحله هشداری را دریافت می کنید. چون مراحل قبلی را طی کردید و از مخرب بودن لینک اطمینان حاصل کردید می توانید این هشدار را نادیده بگیرید.
گزینه”choose file” را بزنید و فایل txt را انتخاب کنید و بعد send را بزنید. گوگل درخواست شما را بررسی می کند و ظرف چند روز، لینک ها حذف می شوند.
ذکر این نکته لازم است که Disavow خطر بالایی دارد و می تواند تأثیرات منفی بر سایت شما بگذارد. بنابراین اگر تخصص کافی در مورد استفاده از این روش ندارید، حتما از دانش و تجربه متخصصان استفاده کنید تا از پیامدهای منفی آن در امان باشید.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *