مزایای گوگل آنالیتیکس

مزایای گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس Google analytics یک سرویس رایگان و قدرتمند است که شرکت گوگل در اختیار صاحبان وب سایت ها قرار داده است. نصب این ابزار به دلیل ارائه ی اطلاعات مختلف از جمله موارد مرتبط با میزان بازدید ها و رفتارهای کاربران، پس از راه اندازی وب سایت برای صاحبان آن ضروری می باشد.
گوگل آنالیتیکس با در اختیار گذاشتن اطلاعات مربوط به وب سایت، می تواند به یک تحلیلگر و یا سئو کار با روش های جدیدی در جهت پیشرفت دادن وضعیت سئو و افزایش بازدید سایت کمک کند. به همین منظور ما در این مقاله قصد داریم چند نمونه از مزایای مهم google analytics را مطرح کنیم:

۱. آنالیز منابع ورودی وب سایت

امروزه تعداد بیشمار وب سایت در سراسر جهان موجود می باشد که هر کدام از این وب سایت ها برای جذب مشتری و برند سازی با یکدیگر در حال رقابت هستند. بنابراین بررسی منابع ورودی یک وب سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس می تواند به صاحبان وب سایت ها کمک کند تا با بررسی بازار به هدف خود برسند.
در این ابزار یک قسمت خاصی وجود دارد که به شما نشان می دهد که هرکدام از بازدید کنندگان شما از چه روش هایی برای پیدا کردن وب سایت شما استفاده کرده اند. به طور کلی نشان می دهد که هر کدام از کاربران وب سایت شما از کدام از شبکه های اجتماعی، تبلیغاتی پولی، نوشتن آدرس دقیق وب سایت برای بازدید سایت شما اقدام کرده اند.

اهمیت گوگل آنالیتیکس

۲. آنالیز رفتار کلی کاربران

جذب افراد برای بازدید وب سایت یکی از بزرگ‌ترین مشکلات است. اما بزرگ‌ترین مسئله دیگر رجوع دوباره بازدید کنندگان به سایت شما می باشد. گوگل آنالیتیکس امکان بررسی این اطلاعات را برای اعضا خود فراهم کرده و آن ها را نسبت به این موضوع آگاه می سازد.
به عنوان مثال در قسمت behavior اطلاعاتی مانند آن که کدامیک از قسمت های سایت شما توسط کاربران مورد بازدید بیشتری قرار گرفته یا کدامیک از صفحات سایت شما بیشترین کلیک را دارند و چه میزان زمان را بازدید کنندگان صرف صفحات سایت شما می کنند را به خوبی نشان داده و به عنوانی می تواند باعث شود تا شما به خوبی سایت خود را بهینه سازی کنید.
تمامی اطلاعات فوق باعث شده تا شما بدانید کدامیک از قسمت های سایت باعث می شود تا کاربران با موفقیت از آن دیدن کرده و رتبه سایت شما را نیز افزایش می دهد. این اطلاعات باعث می‌شود تا شما درباره بهینه سازی بهتر مطالب خود اقدامات لازم را انجام دهید.
یکی از مهم ترین امکانات گوگل آنالیتیکس بررسی رفتار کاربران در وب سایت می باشد، که آنالیز این اطلاعات بسیار ساده است و افرادی مبتدی نیز به راحتی می توانند این مهم را بررسی کنند.این اطلاعات شامل موارد زیر می باشد:

  • تعداد ورودی کاربران به وب سایت در یک بازه زمانی
  • میزان زمان صرف شده در وب سایت توسط کاربران
  • مشخص کردن علاقه مندی های کاربران
  • محل و موقعیت جغرافیایی کابران
  • و …

۳. آنالیز رفتار جزئی کاربران

برای افزایش مشتری و برند سازی نیازی به دسترسی به همه کاربران وب سایت نمی باشد زیرا تنها دسته ی خاصی از کاربران هستند که ارزش بیشتری برای یک وب سایت دارند.
به همین منظور این ابزار اطلاعات جزئی کاربران وب سایت را نیز در اختیارتان قرار می دهد تا بتوانید کاربران ارزشمند خود را مشخص کنید. در واقع گوگل آنالیتیکس به بررسی جزئی رفتار های کاربران پرداخته و آن ها از نظر جمعیت شناسی، جغرافیایی، و منافع کلی برای وب سایت دسته بندی می کند که می تواند برای سئو و بهینه سازی سایت کاملا تاثیر باشد.
با استفاده از آن شما می توانید بفهمید که هر کدام از کاربران شما با چه موتور جستجوگر و از کدام نقطه دنیا به وب سایت شما متصل شده اند. توجه داشته باشید که اگر وب سایت شما در انواع موتورهای جستجوگر و مرورگرهای مختلف تجربه متفاوتی را در بین کاربران داشته باشد ممکن است به بازدید سایت شما آسیب رسانده و تعداد زیادی از کاربران خود را از دست بدهید. سعی کنید وب سایت خود را در تمامی موتور های جستجوگر به طور یکسانی آپدیت کنید.

۴. مشخص کردن صفحات محبوب یک وب سایت

معمولا در تمامی وب سایت ها صفحاتی وجود دارد که ترافیک ورودی آن ها از سایر صفحات بیشتر است. بنابراین با شناسایی صفحات محبوب یک وب سایت به کمک گوگل آنالیتیکس می توانید مشخص کنید که کدام یک از صفحات وب سایتتان در رسیدن به اهدافتان بازدهی بهتری دارند و با بررسی و آنالیز آن بکوشید که سایر صفحات نیز ورودی های بیشتری جذب کنند. با کمک آن شما می توانید محتوا هایی که بازدید بیشتری داشته و زیاد به اشتراک گذاشته می‌شوند و باعث ورودی نامتعادل دریافت هستند را پیدا کنید.
حتی می توانید صفحاتی و محتواهایی که باعث می شود تا بازدید کنندگان به مشتریان وب سایت شما تبدیل شوند را پیدا کنید. این مسئله باعث می شود تا شما مشخص کنید که ‌کدامیک از صفحات وب سایت شما در بهینه سازی وب سایت و رسیدن به موفقیت شما تاثیر گذار هستند.

کاربرد گوگل آنالیتیکس

۵. استفاده از گوگل آنالیتیکس به صورت رایگان

یادگیری و استفاده از سرویس گوگل یعنی گوگل آنالیتیکس، بسیار ساده و در عین حال کارآمد می باشد. زیرا اکثر اطلاعات به صورت اعداد، جدول و گراف نمایش داده می شود و آنالیز و بررسی آن حتی برای افراد مبتدی نیز کار راحتی می باشد. اگر بودجه کافی برای به کار گیری ابزار آلات مناسب برای بهینه سازی وب سایت خود ندارید، google analytics گزینه بسیار مناسبی است زیرا کاملا رایگان بوده و تمامی این ویژگی ها را بدون هزینه در اختیار کاربران خود می‌گذرد.

۶.بررسی و ردیابی تغییرات وب سایت.

تمامی ابزار های گوگل آنالیتیکس سعی دارند گزینه های مختلفی را در اختیار شما قرار دهند تا با استفاده از آنها اقدام به جذب بازدیدکنندگان بیشتری برای سایت خود کنید. با استفاده از این ویژگی شما می توانید تغییراتی که باعث جذب بیشتر کاربران برای وب سایت شما خواهد شد را ردیابی کنید.
این اقدامات می‌تواند مانند پر کردن فرم ثبت نام در وب سایت، خرید کردن، دانلود کردن، ایمیل و ……. باشد. درواقع برای اکثر وب سایت ها این داده ها از مهم ترین داده هایی است که تشخیص موفقیت وب سایت را به خوبی امکان پذیر می کند.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *