سئو محلی چیست؟

سئوی محلی

سئو محلی چیست؟ چطور می توانیم در جستجوهای محلی (محدوده ای) گوگل، کسب و کار خود را نمایش دهیم؟ الگوریتم کبوتر چیست؟ سئو محلی در ایران تا چه اندازه کاربرد دارد؟ سعی می کنیم در ادامه این مطلب به همۀ این پرسش ها پاسخ دهیم.

گوگل و سیاست های حاکم بر آن به هیچ وجه برای بازه های زمانی طولانی، ثابت باقی نمی ماند. این موتور جستجو به طور مرتب، این سیاست ها را تغییر می دهد و در واقع بهینه می سازد.

برای اینکه بتوانید رتبه سایت خود را بهبود ببخشید و یا اینکه رتبه مناسب خود را حفظ کنید، باید دائما، خود را به روز کنید و هر سیاست جدیدی که در مکانیزم گوگل اعمال می شود را درک و متناسب با آن عمل کنید. یکی از این موارد سئو محلی است.

سئو محلی چه معنایی دارد؟

اگر در جستجو های اینترنتی خود عبارتی را وارد کنید، مثلا رستوران یا کافی شاپ، احتمالا با موارد مختلفی مواجه می شوید، اما اگر عبارت رستوران را با نام یک مکان، مثلا مکان سکونت خودتان همراه کنید وضعیت متغیر خواهد بود.

در این موارد که نام مکانی با جستجو همراه می شود، گوگل دسته ای سه تایی را به صورت مجزا و با رنگ بندی متفاوت از سایر موارد یافت شده، در ابتدای جستجو و در بالای صفحه در کادربندی جدا و متفاوت قرار می دهد. این همان سئو محلی است.

سئو محلی چه اهمیتی دارد؟

اگر صاحب کسب و کاری باشید، مثلا رستورانی در یک نقطه خاصی از شهر یا فروشگاهی بزرگ در بخشی از یک منطقه جغرافیایی، چطور می خواهید حضور خود را به مشتریان محلی اطلاع دهید؟ قطعا تبلیغات سنتی، پوستر، بروشور و یا تابلوهای بزرگ شهری هنوز هم برای امر تبلیغات کاربرد دارند، اما گوگل چطور؟

سئو محلی در کجا استفاده میشود
چطور می توانید حضور خود را به گوشی های همراهِ هم محلی های خود ببرید؟ پاسخ به این سئوال، امکانی است که گوگل آن را به واسطه سئو محلی فراهم آورده است.

وقتی کاربری در نزدیکی محدوده محل کارش، گوگل را مورد جستجو قرار می دهد، با توجه به نوع جستجو آن دسته از مشاغل بالا می آیند که در گوگل ثبت شده اند.

چرایی سئو محلی؟

دلیل استفاده گوگل از این امکان جستجوی محلی چیست؟ همان طور که می دانیم گوگل یک موتور جستجو است که دائم در تلاش برای ارتقا کیفیت جستجوهای خود است.

در واقع گوگل تلاش می کند که هر جستجویی در فضای مجازی که از طریق این موتور جستجو انجام می شود را به بهترین نتیجه هدایت کند.
پیش از این جستجویی مثلا با عنوان “رستوران های منطقه جردن” با نشان دادن رستوران های محدوده جغرافیایی جردن همراه نمی شد؛ پس این یعنی اینکه شما در جستجوی یک مکان در یک نقطه خاص، به نتیجه مطلوب نمی رسیدید.

به همین دلیل گوگل به این نتیجه رسید که سئو محلی را به کار گیرد تا در نتیجه کاربرانش را راضی نگه دارد.

الگوریتم کبوتر؛ مکانیزم سئو محلی

الگوریتم کبوتر
مطالعات انجام شده نشان می دهد که حدودا 47% جستجوها در فضای گوگل، جستجوهای محلی است. یعنی اینکه تقریبا نیمی از کاربرانی که در گوگل، به دنبال چیزی هستند، هدفشان یافتن مکان یک شغل یا کسب و کاری است که در نزدیکی آنها قرار داشته باشد.
به همین دلیل بود که گوگل به فکر استفاده از الگوریتم کبوتر افتاد.

الگوریتم کبوتر

مجموعه الگوریتم هایی که گوگل به کار می گیرد با هدف بهینه سازی فضای کاوش در این موتور جستجوگر به کار گرفته شده اند.

الگوریتم چیست؟

گوگل به عنوان یک ماشین و در واقع ربات، براساس مجموعه مکانیزم هایی کار می کند. این مکانیزم ها در واقع مشخص کننده نوع واکنش گوگل در قبال جستجوهایی است که کاربران به عمل می آورند.

پس از مدتی این مکانیزم ها، مورد سواستفاده قرار گرفت، به این صورت که با شناخت نوع کنش این مکانیزم ها، سایت هایی توانستند رتبه خود را در جستجوهای گوگل بالا ببرند.

مشخص بود که گوگل خیلی زود متوجه این موارد سواستفاده شود و برای مقابله با این موارد سواستفاده، الگوریتم هایی را به کار گیرد؛ الگوریتم هایی که در واقع جستجوی کاربران را بهینه می ساخت.

الگوریتم کبوتر هم یکی از الگوریتم های جدید گوگل است، مکانیزمی برای بهینه سازی جستجوی مکانی.

در واقع نامی بهتر از کبوتر را نمی شد برای این الگوریتم انتخاب کرد. احتمالا برای ما ایرانی ها این نام به خوبی معنا را متبادر می کند. کبوتر، پرنده ای با قابلیت بی نظیر مکان یابی.

تغییری که الگوریتم کبوتر در نتایج جستجو های افراد ایجاد می کند بسیار قابل توجه است. درواقع گوگل با اضافه کردن این امکان به موتور جستجوی خود، هم جستجو را برای کاربر شخصی تر ساخته و هم اینکه به کسب و کارهای محلی فرصت عرض اندام داده است.

چگونه می توانیم از سئو محلی استفاده کنیم؟

حالا که با مفهوم و نوع کارکرد آن، آشنایی پیدا کرده و از اهمیت آن مطلع شدید، حتما می خواهید بدانید که چطور می توانید از این فضا، بهره مطلوب کار خود را ببرید. به طور کلی باید شما فضای سایت خود را به خوراکی برای الگوریتم کبوتر مبدل کنید.
چگونه می توانیم از سئو محلی استفاده کنیم؟

1. ثبت سایت در نقشه گوگل

با توجه به تحریم هایی که وجود دارد، امکان استفاده از گزینه LOCAL BUSINESS در ایران وجود ندارد. با این حال برای اینکه سئو محلی کارکرد داشته باشد، ناگزیر به ثبت کار خود در نقشه هستید و این کار به عنوان یک کاربر و با ثبت موقعیت کسب و کارعملی است.

برای این کار، اول از همه باید یک GMAIL داشته باشید. بعد از آن بر روی نقطه مورد نظر در گوگل، راست کلیک کنید و بعد از آن گزینه ADD A MISSING PLACE را انتخاب کنید. بعد، تمام اطلاعات خواسته شده که شامل زمینه فعالیت، ساعات کاری و اطلاعات تماس است را پر کنید.

2. نام، آدرس و اطلاعات تماس

نام، آدرس و اطلاعات تماس خود را در تمام صفحات سایت خود و در صورت امکان در قسمت پایین سایت (فوتر سایت) قرار دهید و دقت داشته باشید که این اطلاعات، با اطلاعات قرار داده شده در نقشه گوگل هم خوانی داشته باشد.

غیر از دو مورد فوق، موارد دیگری چون ثبت وب سایت در وب سایت های دایرکتوری و امکان استفاده از گوگل مپ و استفاده از این فضا برای نظرخواهی و ارائه نظرات مثبت کاربران هم در بالا رفتن امتیاز در جستجوهای محلی گوگل تاثیر دارد.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *