چگونه می توان با دامنه ir در گوگل تبلیغ کرد؟

دامنه ir چیست

در این مطلب سعی می کنیم روش هایی برای استفاده از فضای گوگل برای تبلیغ با بهره از دامنه ir را ارائه و در مورد هر یک جزئیات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم. تحریم ها حوزه های مختلف تجاری و اقتصادی را تحت تاثیر خود قرار داده است. یکی از این حوزه ها، حوزه دیجیتال است، در اشکال گوناگون تاثیر این تحریم ها در این حوزه هم قابل مشاهده است. پسوند دامنه ملی که با دو حرف بزرگ انگلیسی، حوزه جغرافیایی و ملی یک دامنه را مشخص می کند هم تحت تاثیر این وضعیت و تحریم ها قرار دارد.
اعمال محدودیت بر این دامنه در سال های اخیر فعالان این حوزه را به فکر استفاده از روش هایی برای دور زدن تحریم ها و تاثیرهای آن انداخته است.

قوانین گوگل برای دامنه ها در گوگل ادز

بهترین و مستقیم ترین روش برای اطلاع از قوانین گوگل در ارتباط با فضای تبلیغاتی، مراجعه به سایت گوگل است. با ورود به https://support.google.com می توانید دسته بندی های مختلف قوانین گوگل برای حوزه های مختلف کاری آن (گوگل کروم، گوگل پلی، گوگل ادز، جی میل و…) را ببینید و مطالعه کنید.

آیا می توان برای دامنه ir تبلیغ در گوگل فعال کرد؟

گوگل به عنوان نهاد زیر مجموعه اداره کنترل دارایی های برون مرزی آمریکا، ناچار به تبعیت از قوانین و تحریم های اعمال شده دولت مرکزی است. در حال حاضر ایران به خاطر تحریم های آمریکا عملا امکان استفاده از تبلیغ با دامنه ملی را ندارد.
به جز ایران چند کشور دیگر هم در این لیست قرار دارند. به این ترتیب استفاده از دامنه ir برای تبلیغ در گوگل، عملا غیر ممکن است. با این وجود راهکارهایی برای استفاده غیر مستقیم از این فضا وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

آیا می توان برای دامنه ir تبلیغ در گوگل فعال کرد؟

در صورت مراجعه مشتری با دامنه ir چه راه هایی وجود دارد؟

با توجه به فعالیت گسترده شرکت های مختلف با دامنه های ir طبیعی است که شرکت های زیادی وجود داشته باشند که بخواهند با همان دامنه خود در فضای گوگل تبلیغ داشته باشند. گفتیم که با توجه به تحریم امکان تبلیغ مستقیم با این دامنه وجود ندارد و ناچار به استفاده از روش های غیرمستقیم برای استفاده از این فضا هستند.

تغییر دامنه ملی به دامنه بین المللی

در این حالت، با ثبت دامنه ای جدید با پسوند های مناسب، از این دامنه جدید برای تبلیغ در گوگل ادز استفاده می شود و بعد با اتصال دامنه به هاست سایت، دامنه های ir را به دامنه جدید ریدایرکت 301 می کنند. با این کار کاربران قدیمی به دامنه جدید هدایت می شوند.
این کار نیاز به فعالیت های پشتیبانی متعدد، مثل هدایت لینک های قدیمی به دامنه جدید دارد. مجموعه مواردی که احتمالا برای استفاده از برخی از آن ها نیاز به متخصصین الزامی است.
با تمام این اوصاف استفاده از این روش چندان توصیه نمی شود، چراکه الگوریتم های جدید گوگل قادر به شناسایی این موارد هستند و احتمال دارد که با ساسپند شدن اکانت مواجه شوید.

ایجاد سایت جدید

اگر نمی خواهید پسوند ir حذف شود، می توانید یک کپی از سایت روی یک هاست یا سرور دیگر البته با دامنه جدید اضافه کنید. اما برای جلوگیری از تاثیر منفی چنین سایتی بر سایت اصلی باید جلوی کاوش یا جستجوی ربات های گوگل در فایل هایتان را بگیرید. این کار با استفاده از فایل robots.txt قابل انجام است.

پارک دامنه

چنین عنوان می شود که بهترین روش برای تبلیغ در گوگل در عین حال حفظ دامنه آی ار پارک دامنه است. در این روش شما در واقع از یک دامنه پارک شده فرعی برای هدایت کاربران به دامنه اصلی استفاده می کنید. یعنی یک دامنه اصلی، یک دامنه فرعی (پارک شده) با محتوای یکسان.
مفهوم پارک دامنه، یعنی یک وب سایت که برای شما صرفا حکم یک پارک را دارد و دامنه اصلی روی آن پارک شده است. در این حالت ، شما دو وب سایت یکسان با محتوای یکسان دارید و صرفا پسوند دامنه سایت پارک متفاوت است.

چطور یک دامنه را روی یک دامنه دیگر پارک می کنیم؟

برای این کار باید ازcpanel استفاده کنید. C panel یک نرم افزار کنترل هاست است که توسط شرکت C panel ایجاد شده است.
نکته: در نسخه جدید C panel از عبارتAliases به جایparked domain در بخش دامنه استفاده شده، پس در اولین گام مواظب باشید که با دیدن این عبارت سردرگم نشوید.

چگونه هزینه تبلیغات در گوگل دامنه ir را پس بگیریم؟
از پارک دامنه برای اشاره یک نام دامنه جدید به یک دامنه دیگر استفاده می شود. مثلا یک سایت example.ir داریم، و با توجه به توضیحاتی که در مورد تحریم ها دادیم، می خواهیم که سایت دیگری با آدرس example.com داشته باشیم که محتوای همان وب سایت اول را نشان دهد، برای این کار باید سایت example.com را به عنوان یک دامنه پارک شده تنظیم کنیم. برای این کار مسیر زیر را دنبال می کنیم.
مرحله 1: وارد C panel شوید (ورود به cpanel و استفاده از امکانات آن نیاز به مقدماتی دارد که در اینجا مورد تشریح قرار نگرفته است).
مرحله 2: در زیر گزینه domain ، پارک دامنه یا Aliases را کلیک کنید.
مرحله 3: نام دامنه جدید را در قسمت create a new domainوارد و بعد گزینه add domain را بزنید.
بعد از اتمام، شما پیامی با این مضمون را می بینید “دامنه پارک example.com، با موفقیت برای شما ایجاد شد”.

چگونه هزینه تبلیغات در گوگل دامنه ir را پس بگیریم؟

گوگل تقریبا برای تمام پلتفرم های خودش امکان عودت هزینه مصرف نشده را در نظر گرفته است. اما با توجه به بودن دامنه در لیست سیاه، امکان پس گرفتن هزینه تبلیغاتی هم وجود نخواهد داشت. البته این در شرایطی است که ساسپند شدن اکانت به خاطر لو رفتن استفاده از دامنه ir باشد. در غیر این صورت امکان پس گرفتن هزینه وجود دارد.

نتیجه گیری
همچنین استفاده از دامنه ir می تواند مزیت های بسیاری برای یک سایت داشته باشد، از جمله کاهش هزینه های کلی تبلیغاتی. اما با توجه به تحریم ها، استفاده از این دامنه در تبلیغات گوگل می تواند به ساسپند شدن اکانت منتهی شود.

دسترسی به محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *